پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۱۳
۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۳۹
چه افرادی نباید لیزر مو‌های زائد انجام دهند؟ لیزر مو‌ها برای چه کسانی خطرناک است؟

لیزر بدن

بوق خبر - این روز‌ها استفاده از روش لیزر برای رفع مو‌های زائد بدن هم در خانم‌ها و هم در آقایان بخصوص ورزشکاران، به روشی متداول و تاثیرگذار تبدیل شده است. از جمله دلیل این استقبال نتیایج خوب حاصل شده از آن و هم چنین داشتن مزایای بیشتر نسبت به دیگر روش‌های رفع مو‌های زائد مانند اصلاح با تیغ یا اپیلاسیون می‌باشد.

در این میان افرادی نیز وجود دارند که گا‌ها نتیجه خوبی حتی با تکرار جلسات لیزر دریافت نمی‌کنند. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا اصولا لیزر مو‌های زائد برای تمامی افراد مناسب است؟ یا تاثیر آن بر روی همه افراد به یک مقدار بوده؟ آیا محدودیت یا منعی برای افراد وجود ندارد؟ در ادامه این مطلب به پاسخ این پرسش‌ها خواهیم پرداخت.

چه افرادی نباید لیزر مو‌های زائد انجام دهند؟

بیماری‌های پوستی: اگر چه لیزر مو‌های زائد روشی غیر تهاجمی بوده و بطور معمول خطر یا دردی ندارد، اما افرادی که دارای مشکلات پوستی هستند که هنوز درمان نشده و یا در حال سپری کردن دوره درمان هستند، پوستی بسیار حساس داشته و می‌بایست به آن وقت برای ترمیم و استراحت کافی بدهند.

لیزر بدن

در چنین شرایطی ممکن است استفاده از لیز یا هر روش مشابه دیگری برای رفع مو‌های زائد باعث تحریک پوست و تشدید مشکل ایشان گردد. از نمونه‌های متداول می‌توان به بیماری‌هایی نظیر تبخال، حساسیت‌های پوستی، سوختگی سطحی بر اثر آفتاب و مواردی از این دسته اشاره نمود.

ترکیب روش‌های درمانی: برخی روش‌های درمانی که برای پاکسازی پوست و جوانسازی آن استفاده می‌شود مانند لایه برداری و پرتو درمانی‌ها مانند حالت قبلی موجب حساس شدن پوست در فرد گردیده که بهتر است حداقل دو هفته از زمان انجام اینگونه درمان‌ها تا جلسه لیزر مو‌های زائد فاصله وجود داشته باشد.

خانم‌های باردار: دوران بارداری دورانی حساس بوده که هم مادر و هم جنین بسیار آسیب پذیر بوده و می‌بایست تمامی جوانب احتیاط برای سلامت ایشان رعایت شود. اگر چه منابع پزشکی هیچ دلیلی برای مضر بودن این کار اعلام نکرده، اما بهتر است در دوران بارداری و در دوران شیر دهی از انجام این کار صرفه نظر کرده و به بعد از این دوران موکول کنیم.

نوجوانان: افرادی که از نظر فیزیکی به بلوغ کامل نرسیده اند به دلیل اینکه بدن آن‌ها در حال ترشح هرمون‌های مختلف و شکل گیری و تکامل فیزیکی آن‌ها است نباید از لیزر مو‌های زائد استفاده کنند چرا که ممکن است دچار مشکلات هرمونی و پوستی شوند. بطور کل این عمل برای افراد زیر ۱۹ سال توصیه نمی‌گردد.

چرا تاثیر لیزر بر روی افراد متفاوت است؟

پاسخ به این پرسش در دانستن مکانیزم عملکرد دستگاه‌های لیزر مو‌های زائد است. به این صورت که پرتو‌های ساطع شده از این دستگاه‌ها بیشترین تاثیر را بر روی پوست‌های روشن و مو‌های زائد تیره داشته و خب هر چه پوست فرد تیره‌تر باشد یا مو‌های زائد روشن‌تر یا به اصطلاح بور باشند تاثیر کمتری گذاشته و ممکن است جلسات بیشتری برای عمل پاکسازی پوست به صورت کامل، نیاز به تکرار این عمل داشته باشند.

به همین خاطر بهتر است از دستگاه‌هایی که توانایی بالایی در از بین بردن مو‌های بور نیز دارند استفاده کنید و دستگاه متناسب با شرایط خود را انتخاب فرمائید؛ که بهترین آن‌ها الکساندریت و دایو الکس می‌باشند که می‌توانید انتظار نتیجه خوبی از آن‌ها داشته باشید.

همچنین افرادی که دارای اختلالات هرمونی بوده که رشد زیاد مو‌های زائد آن‌ها به دلیل این مسئله می‌باشد ممکن است حتی پس از چند جلسه تکرار نیز همچنان شاهد رشد مو‌های زائد خود باشند که می‌بایست این افراد ابتدا به شناسایی مشکل اصلی و درمان آن پرداخته و سپس برای رفع مو‌های زائد خود از لیزر استفاده کنند.

در آخر نیز باید به این نکته اشاره کرد که انتخاب مراکز مجهز و معتبر مانند کلینیک‌های تخصصی به جای سالن‌های زیبایی اهمیت بسیار زیادی در این مورد داشته چرا که انجام این گونه فعالیت‌ها نیاز به دانش تخصصی و گذراندن دوره‌های ویژه داشته و نمی‌توان بصورت تجربی آموخت و شروع به فعالیت کرد.

در بسیاری از موارد شاهد به وجود آمدن مشکلاتی نظیر سوختگی با لیزر به دلیل نداشتن دانش کافی برای انتخاب درجه مناسب، تحمل درد به دلیل تجربه کم اپراتور، ایجاد بیماری‌های پوستی به دلیل غیر بهداشتی بودن محیط و تجهیزات در سالن‌های زیبایی و مکان‌های غیر تخصصی نظیر باشگاه‌های بدنسازی بوده ایم.

در این موارد خود شخص را نیز به دلیل انتخاب مرکز غیر تخصصی تا حدودی می‌توان مقصر دانست و بهتر است به سلامت پوست خود اهمیت ویژه‌ای داده و مراکز معتبر را برای این منظور انتخاب نمائید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه