پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۱۰
۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۱
علت سرفه‌های مداوم آخر شب چیست؟ سرفه‌های شبانه یکی از بیمار‌های بسیار آزار دهنده است که علل مختلفی دارد.

سرفه شبانه

بوق خبر - سرفه‌های مکرر و طولانی باعث می‌شود دستگاه تنفسی و سینه انسان با درد و سوزش همراه شود. هر کسی ممکن است گاهگاهی سرفه کند. سرفه کردن، میتواند با خارج کردن مخاط بیش از حد و یا عوامل تحریک کننده ریه در حقیقت عملی مفید باشد.

سرفه همچنین ممکن است باعث خروج میکروب‌ها از ریه شده و از عفونت جلوگیری نماید. اما زمانی که سرفه‌ها در شب اتفاق می‌افتد، می‌تواند خواب را متوقف کرده و فرد را از یک استراحت شبانه خوب محروم سازد.

چرا سرفه خشک شبانه در ساعات شب بدتر می‌شوند؟

سرفه‌ها ذاتا تمایل دارند به این‌که شب‌ها دردسرساز شوند، چون در طول روز، ما به‌طور طبیعی غذا می‌خوریم و در نتیجه کمک می‌کنیم به این‌که مخاط بینی از گلو و بینی پایین بروند. با این حال، وقتی که شب‌ها دراز می‌کشیم، پاک‌سازی مسیر تنفسی برای بدن سخت‌تر می‌شود و دیگر مانعی مانند غذا خوردن نیز وجود ندارد که جلوی سرفه را بگیرد. در چنین حالتی، مخاط‌ها بیشتر در گلو تجمع می‌کنند.

و شما هم به‌طور غریزی برای مقابله با آن‌ها سرفه می‌کنید. به علاوه، اگر مسیر بینی شما بسته شده باشد، مجبور می‌شوید که از مسیر دهان تنفس کنید. همین حالت می‌تواند دهان را خشک کند و عصب‌های پشت گلو را طوری تحریک کند که باعث سرفه بیشتر شوند.

راه درمان سرفه‌های شبانه در منزل

خوشبختانه راه‌های متعددی برای برطرف کردن سرفه در شب وجود دارد؛ از آن جمله می‌توان به داروها، تغییر سبک زندگی و درمان‌های طبیعی اشاره کرد:

۱- از مرطوب کننده‌های هوا در منزل استفاده کنید

هوای خشک می‌تواند سرفه را بدتر سازد. تهویه مطبوع و خنک کننده در تابستان و سیستم‌های گرمایشی در زمستان می‌توانند باعث خشکی هوای محیط زندگی شما شوند. شما میتوانید از طریق یک دستگاه بخور در هنگام شب، رطوبت لازم را به هوایی که در زمان خواب تنفس میکنید، اضافه کنید. اضافه کردن رطوبت با این روش میتواند باعث تسکین گلو شده و از سرفه جلوگیری کند.

با این حال رطوبت بیش از حد نیز میتواند به رشد قارچ‌ها کمک کند؛ قارچ‌ها میتوانند تولید آلرژی کرده و همین میتواند دلیلی برای سرفه بیشتر شود. برای بررسی سطح رطوبت در یک اتاق میتوانید از یک دستگاه به نام “رطوبت سنج” استفاده کنید. این دستگاه معمولا از فروشگاه‌های سخت افزاری خریداری میشود. سطح رطوبت باید در حدود ۵۰ درصد هوای اتاق خواب شما باشد.

۲- کاهش آلرژن‌ها برای درمان سرفه

آلرژی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن، به یک ماده کاملا بی ضرر، واکنش زیاده از حد نشان می‌دهد. نشانه‌هایی مانند عطسه، گرفتگی بینی یا آب ریزش از آن و سرفه کردن در آن شایع است. عوامل شایع ایجاد کننده آلرژی عبارتند از: قارچها، حیوانات خانگی و غبار. با توجه به گفته‌های بنیاد ملی خواب، افراد می‌توانند سرفه‌های مرتبط با آلرژی را در اتاق خواب خود به وسیله رعایت موارد زیر کاهش دهند:

استفاده از یک جاروی برقی فیلتر دار؛ هر هفته یک بار بر روی کف اتاق خواب کشیده شود.
رفع گرد و غبار مجلات، کتاب‌ها و وسایل داخل اتاق خواب
شستن ملحفه‌های اتاق خواب؛ هفته‌ای یک بار
دوش آب گرم قبل از رفتن به رختخواب، به دلیل جلوگیری و حذف آلرژن‌های موجود در فضا‌های باز

۳- مدیریت بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)

بیماری رفلاکس معده به مری، یک اختلال گوارشی است که باعث میشود تا بعضی از محتویات معده به سمت مری بازگردد. این کار میتواند منجر به تحریک گلو و ایجاد سرفه بخصوص در هنگام شب شود. افراد مبتلا به GERD باید با پزشک خود در باره کنترل بیماری خود مشورت کنند. اجتناب از غذا‌هایی که ممکن است باعث سوزش سر دل شوند و عدم مصرف غذا در حدود ۴ ساعت قبل از خواب شبانه، ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

۴- نوشیدن چای به همراه عسل جهت درمان سرفه شبانه

چای گرم با عسل می‌تواند گلو را تسکین دهد و باعث کاهش تحریک پذیری و رقیق کردن موکوس (مخاط) می‌شود. عسل را نباید به کودکان کمتر از یک سال خوراند؛ آن هم به دلیل خطر احتمالی یک نوع مسمومیت غذایی است که به نام بوتولیسم معروف است.

۵- درباره دارو‌های بدون نسخه فکر کنید

برخی از افراد ممکن است به فکر استفاده از دارو‌های بدون نسخه در زمان سرفه شبانگاهی خود بیفتند. دارو‌های ضد سرفه معمولا به عنوان یکی از موارد زیر طبقه بندی میشوند: سرکوب کننده‌های سرفه یا سوسپانسیون ها: این دارو‌ها رفلکس سرفه را مسدود میکنند. سوسپانسیون‌هایی برای سرفه موجود هستند که حاوی کدئین هستند.

اکسپکتورانت ها: یک اکسپکتورانت، مخاط داخل ریه را رقیق کرده و باعث میشود تا توسط سرفه کردن آسانتر به بیرون از ریه ریخته شود. سرفه کمک میکند تا مخاط به بیرون ریخته شود. اکسپکتورانت ممکن است زمان سرفه را نیز کاهش دهد. دارو‌های ضد سرفه ممکن است عوارض جانبی داشته باشند و با سایر دارو‌ها تداخل کنند؛ بنابراین بهتر است ابتدا با پزشک یا دکتر داروساز در باره استفاده از آن صحبت کنید.

۶- بالا بردن سر برای درمان سرفه‌های شبانه

سرفه معمولا در شب هنگام بدتر می‌شود؛ علت آن نیز این است که فرد در رختخواب خود صاف میخوابد، ومخاط میتواند در پشت گلو قرار گرفته و باعث سرفه شود. اگر هنگام خواب، سر کمی بالاتر از بدن قرار گیرد، باعث کاهش آب ریزش از عقب بینی و علائم رفلاکس شده که هر دو موجب تولید سرفه در شب می‌شوند. فرد میتواند با استفاده از یک یا دو بالش اضافه تر، سر خود را بالاتر از بدن قرار دهد. تغییر در وضعیت خواب باعث می‌شود که موکوس، بدون ایجاد سرفه جریان داشته باشد.

۷- برای درمان سرفه‌های شبانه قبل از خواب کمی آب و نمک غرغره کنید

آب نمک می‌تواند باعث کاهش گلودرد یا آرامش گلوی تحریک شده شود. همچنین آب نمک می‌تواند به جابجایی موکوس از پشت گلو کمک کند. برای کاهش سرفه، شما می‌توانید یک قاشق چای خوری نمک را در یک استکان آب گرم مخلوط کرده و چند بار قبل از خواب غرغره کنید. بعد از غرغره کردن، آب نمک باید بیرون ریخته شود و هرگز بلعیده نشود.

۸- اگر می‌خواهید سرفه‌های شبانیتان درمان شود سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن یکی از علت‌های سرفه مکرر و طولانی مدت است. ترک سیگار موجب کاهش سرفه در طول زمان می‌شود؛ هرچند این مشکل یک شبه قطع نخواهد شد. انجمن ریه امریکا برای کمک به افرادی که میخواهند سیگار را ترک کنند، منابعی را ارائه میکند. همچنین صحبت با پزشک در مورد کمک به ترک سیگار مفید خواهد بود و وی می‌تواند برای شما آدامس‌های نیکوتین دار، تکه‌های نیکوتین و یا دارو برای ترک سیگار پیشنهاد دهد.

۹- استفاده از اسپری بینی سالین جهت درمان سرفه‌های شبانه

اسپری بینی سالین، میتواند خشکی و مخاط نازک را کاهش داده و باعث دفع مواد تحریک کننده و آلرژن‌ها از بینی شود. این اسپری‌ها حاوی نمک و آب هستند و ممکن است به کاهش آب ریزش از بینی نیز کمک کنند.

۱۰- درمان آسم

آسم یک اختلال ریه طولانی مدت است که شامل التهاب و محدود شدن راه‌های هوایی است. علامت شایع در آن سرفه است که اغلب در شب بدتر می‌شود. یک نسخه استنشاقی ممکن است سرفه شب هنگام ناشی از آسم را قطع کند. برخی از آن‌ها حاوی دارو‌های تنفسی برای بازکردن راه‌های هوایی هستند که ممکن است موجب آرامش سرفه و تنفس راحت فرد شوند.

دلایل شایع برای سرفه شبانه چیست؟

شرایط زیر جزو دلایلی هستند که معمولا باعث ایجاد سرفه در شب هنگام می‌شوند:
آلرژی، آسم، آمفیزم، برونشیت مزمن، ریفلاکس معده به مری، سرماخوردگی معمولی و آنفلوآنزا.

جهت درمان سرفه‌های شبانه چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به وسیله یکی از ده پیشنهاد ذکر شده، اغلب اوقات سرفه شبانه قطع و یا کاهش می‌یابد. اگرچه برخی از موارد نیز وجود دارند که بهتر است برای ویزیت از یک پزشک متخصص وقت ملاقات بگیرید. اگر چنانچه هرکدام از موارد زیر را دارا هستید، زمان ملاقات با پزشک فرارسیده است: تب بالاتر از ۳۸ درجه، سرفه بیشتر از یک هفته، سرفه به همراه خون، درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی و بالاخره نفس کشیدن با صدا یا خس خس کردن صدای تنفس.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه