پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۷۸
۱۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۴۶
ضدعفونی کردن و شستن ماسک فیلتردار عملکرد ماسک‌های N۹۵ را از بین می‌برد و قابل انجام نیست. بطور کلی ماسک‌های فیلتر دار یکبار مصرف هستند و بهتر است عموم مردم از آن استفاده نکنند و فقط کادر درمان و افرادی که مواجهه بیشتری با ویروس دارند از این ماسک‌ها استفاده کنند.

ماسک فیلتردار

بوق خبر - در شرایطی که ویروس کرونا همچنان می‌تازد و جان و سلامت افراد بسیاری را در جامعه به خطر می‌اندازد، استفاده‌ی روزمره از ماسک برای همگان به امری طبیعی و قابل پذیرش تبدیل شده است. اما نحوه صحیح استفاده از ماسک، اینکه کدام ماسک‌ها بهتر و ایمن‌تر هستند و آیا می‌نوان آن‌ها را شست و مجددا استفاده کرد، سوالاتی است که ذهن افراد بسیاری را به خود مشول کرده است. در این مطلب درباره باید و نباید شستن ماسک فیلتردار موسوم به ماسک‌های N ۹۵ صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

شستن ماسک فیلتردار

پیش از اینکه به بحث شستن ماسک فیلتر دار بپردازیم، بهتر است کمی درباره این ماسک‌ها و میزان لزوم استفاده از آن‌ها بدانیم.

اصرار برای استفاده از ماسک‌های فیلتر دار به صورت عمومی درست نیست؛ ماسک فیلتردار برای کادر درمان و کسانی که احتمال مواجهه بیشتری با ویروس دارند توصیه می‌شود، اما برای عموم مردم به هیچ عنوان استفاده از این ماسک‌ها توصیه نمی‌گردد. استفاده از ماسک‌های فیلتردار در افراد بیمار، ویروس را به بیرون از ماسک انتقال خواهد داد و به دلیل آنکه بیشتر افراد مبتلا به ویروس کرونا، بدون علامت هستند و به عنوان ناقل این بیماری معرفی می‌شوند، توصیه اکید می‌شود که عموم مردم و کسانی که از سلامتی ۱۰۰ درصدی خود نسبت به این ویروس مطئمن نیستند، به هیچ عنوان از ماسک‌های فیلتردار استفاده نکنند.

و، اما درباره شستن ماسک صورت، باید بدانیم که ماسک‌های فیلتردار قابل شستشو نیستند و نباید شسته و دوباره مصرف شوند. ماسک‌های «N۹۴» یا «N۹۵» که برای فیلتر کردن ۹۵ درصدی ذرات ریز هوا ساخته شده و ایمن‌ترین نوع ماسک در اپیدمی ویروس کرونا محسوب می‌شوند، پس از مصرف اولیه، قادر به حفظ عملکرد فیلتر هوای خود نبوده و عملکرد الکترواستاتیک آن‌ها، هنگام قرار گرفتن در معرض آب از بین می‌رود.

به عبارت دیگر، استفاده از ماسک به قدری راندمان فیلتر را کاهش می‌دهد که استفاده مجدد از آن را غیرممکن می‌کند و یکبار مصرف است. همچنین نمی‌توان ماسک فیلتردار را با الکل یا دیگر مواد ضد عفونی کننده، ضد عفونی کرد. عمر مفید یک ماسک N ۹۵ در صورت آسیب ندیدن و پاره نشدن ۸ ساعت کاری است و همانطور که بیان شد بهتر است فقط کادر درمان و کسانی که احتمال مواجهه بیشتری با ویروس دارند از آن‌ها استفاده کنند.

اما بهترین ماسک برای عموم مردم چیست و چگونه باید شستشو و مصرف شود؟

می‌توان گفت ماسک‌های سه لایه ماسک‌های مناسب برای اغلب افراد در شرایط کرونا هستند و ایمن‌تر از ماسک‌های پارچه‌ای می‌باشند. ماسک جراحی به ماسک‌های سه لایه‌ای دارای پارچه ملت بلون گفته می‌شود که به صورت فیلتری در برابر میکروب‌ها و ذرات عمل می‌کند.

اما این ماسک‌های سه لایه نیز در صورت تماس با الکل یا مواد ضد عفونی کننده آسیب می‌بیند و خاصیت خود را از دست می‌دهد. همچنین پارچه این ماسک‌ها یعنی پارچه ملت بلون در برابر شوینده‌های شیمیایی تخریب می‌شود، بنابراین ماسک‌های جراحی یکبار مصرف هستند، قابلیت شستشو ندارند و در صورت کثیف شدن و آسیب دیدن باید دور انداخته شوند.

این ماسک‌ها نیز حداکثر برای یک شیفت کاری ۸ ساعته قابل مصرف هستند.

بهترین پیشنهاد برای استفاده مجدد از ماسک جراحی سه لایه، در صورتی که تنها زمان کوتاهی از آن استفاده کرده‌اید، ماسک پاره نشده و بافت آن آسیب ندیده است، این است که ماسک را با دستان تمیز و از طریق بند از صورت بردارید و آن را داخل زیپ کیپ یا کیسه تمیزی به مدت چند روز قرار دهید و دفعه بعد مجددا از آن استفاده کنید.

در صورتی که از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنید بهتر است از ماسک چند لایه استفاده کنید و بعد از هر بار پوشیدن، ماسک خود با مواد شوینده و آب گرم شسته و تمیز کنید. این باعث می‌شود خطر انتشار کرونا ویروس یا میکروب‌های دیگر کاهش یابد.

منبع: ستاره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه