پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۷۳
۱۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۲۶
پوک شدن و گچی شدن دندان بر اثر نقص در ساختار مینایی و عاجی به وجود می‌آید که در نهایت باعث و علت، خرد شدن و شکستن ناگهانی دندان حین غذا خوردن یا حتی در خواب می‌شود.

شکستن دندان

بوق خبر - مشکلات مربوط به دهان و دندان امروزه به یکی از مشکلات رایج در بین مردم تبدیل شده است. اما با پیشرفت پزشکی، میزان آسیب‌های وارده به دندان کم‌تر شده است.
شاید برای شما هم این اتفاق ناخوشایند افتاده باشد که در حالی که ظاهر دندان‌هایتان سالم به نظر می‌رسد و متوجه مشکلی نشده اید به طور ناگهانی دندان‌هایتان موقع غذا خوردن یا حتی خواب می‌شکند و خرد می‌شود. اما علت خرد شدن و شکستن ناگهانی دندان چیست؟ با ما همراه باشید تا درباره این مشکل و راه حل آن گفت‌و گو کنیم.

عوامل و علت خرد شدن و شکستن ناگهانی دندان

پوک شدن دندان و در نتیجه خرد شدن ناگهان دندان ممکن است از عوامل زیر نشات بگیرد:

پوسیدگی‌های عمیق عاجی
نقایص مینایی و عاجی ارثی و اکتسابی
تب‌های بالا در دوران بارداری
تهوع و استفراغ‌های مکرر در دوران بارداری
نارس بودن نوزاد

علت خرد شدن دندان در خواب

هنگامی که دندان پوک می‌شود ممکن است بر اثر هر فشار کوچکی که به دندان وارد می‌شود دندان بشکند. در نتیجه در هنگام خواب اگر به هر دلیلی همانند فشار عصبی، خواب بد و … که باعث فشار آمدن به دندان و دندان قروچه شود ممکن است دندان خرد شود.

مفهوم پوک شدن دندان چیست؟

پوک شدن دندان به معنی تکه تکه شدن دندان‌هاست. یکی از اصلی‌ترین دلایل خرد شدن ناگهانی دندان پوسیدگی‌های عمیق عاجی است. در بسیاری از موارد گسترش پوسیدگی به عاج وجود دارد در حالی که لایه بیرونی مینای دندان سالم به نظر می‌آید و دندان از بیرون کاملا طبیعی است. اما در واقعیت مینای دندان به شدت مستعد شکستگی است و با کوچک‌ترین فشار ترک می‌خورد و خرد می‌شود.

گچی شدن دندان چیست؟

گچی شدن دندان شرایطی است که مینای دندان نرم می‌شود و دندا‌هایتان تغییر رنگ می‌دهد. این اتفاق بیشتر برای دندان‌های مولر و دائمی می‌افتد. (سه دندان آخر که در طرفین فک های بالا و پایین هستند، دندان های آسیاب بزرگ، آسیای بزرگ، مولار یا مولر نامیده می‌شوند. تعداد این دندان ها جمعا ۱۲ عدد دندان مولر است که به ترتیب آسیاب اول، دوم و سوم نام دارند.)
این نرم شدن ممکن است منجر به آسیب رسیدن به دندان‌ها، پوسیدگی و خالی شدن دندان شود. علت اصلی گچی شدن دندان معلوم نیست.

چه عواملی خطر ابتلا به گچی شدن دندان را افزایش می‌دهد؟

عفونت همراه با تب بالا در دوران کودکی.
تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد، نرسیدن اکسیژن در بدو تولد یا درست بعد از تولد.
تغذیه نامناسب نوزاد، مانند کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی خاص در حین رشد دندان.

علائم و نشانه‌های گچی شدن دندان چیست؟

سطح دندان‌ها سفید یا گچی است، و در جا‌هایی که دندان زرد و قهوه‌ای است به راحتی قابل مشاهده است.
حساسیت دندان در برابر گرما و سرما.
همچنین بعضی از محققان عوامل ژنتیکی و زیست محیطی را از عوامل تاثیر گذار در وجود آمدن این عارضه می‌دانند.

چگونه گچی شدن دندان تشخیص داده می‌شود و درمان می‌شود؟

دندانپزشک شما دندان‌های شما را معاینه می‌کند. ممکن است پزشکتان برای درمان فلوراید، جلا دادن به دندان را پیشنهاد کند. این روش‌های درمانی برای کاهش حساسیت، جلوگیری از پوسیدگی و محافظت دندان‌های شما کمک می‌کند. برای بهتر شدن رنگ دندانتان ممکن است پزشکتان سفید کردن (بلیچینگ) و یا میکرودرم ابریژن را پیشنهاد کند. در صورتی آسیب دیدن و پوسیدگی دندان‌هایتان شما نیاز به ترمیم با تاج (روکش) و یا مواد پر کننده دارید.

چگونه می‌توانید از پیشرفت گچی شدن دندان جلوگیری کنید؟

حداقل روزی ۲ بار مسواک بزنید. دندان پزشک شما ممکن است یک فلوراید تجویز کند که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و کاهش حساسیت کمک می‌کند.
روزانه از نخ دندان استفاده کنید.
بعد از غذا و میان وعده دهان خود را با دهان شویه فلوراید بشویید.
بعد از وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها آدامس بدون قند بخورید.
هر ۶ ماه یکبار برای تمیز کردن دندان و معاینه دهان خود به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان توصیه شده توسط دندانپزشک خود را دنبال کنید.

توجه داشته باشید گچی شدن دندان در کودکان بسیار شایع است، ۱۵ تا ۲۰ درصد کودکان به این عارضه مبتلا می‌شوند. معمولا اولین دندانی که تحت تاثیر قرار می‌گیرد دندان مولر دائمی است که در سن ۶-۷ سالگی در می‌آید. شناسایی این وضعیت در سنین پایین بهترین کار است. به همین دلیل کودکتان را در سن ۳-۴ سالگی برای معاینه به دندان پزشکی ببرید.

راه‌های پیشگیری از خرد شدن دندان

اصلی‌ترین عامل خرد شدن ناگهانی دندان پوسیدگی دندان است. پس بهترین روش برای جلوگیری از آن مراجعه دوره‌ای به پزشک برای تشخیص زود‌رس پوسیدگی دندان است.

عامل دیگر پوسیدگی‌های عمیق عاجی است. اگر در مراحل اولیه این پوسیدگی تشخیص داده شود با درمان ساده و هزینه کم‌تر می‌شود از خرد شدن ناگهانی دندان جلوگیری کرد.

مراقبت‌های دوران بارداری و پس از آن: تهوع و استفراغ بیش از حد و تب بالا را باید کنترل کرد. همچنین باید با استفاده از روش‌هایی تولد زود‌رس نوزاد را به تعویق انداخت. با این حال، بسیاری از نواقص مادر‌زادی قابل پیشگیری نیستند. بیمارانی که بر اثر این عامل دچار خرد شدن ناگهانی دندان می‌شوند باید با مراجعه‌های منظم و دوره‌ای به پزشک درمان برای رفع این نقص را دنبال کنند.

کلام آخر

مشکلات مربوط به دندان در بین عموم بسیار فراگیر است. از جمله علت خرد شدن و شکستن ناگهانی دندان می‌توان به عواملی همچون تغذیه، عادات غلط، عدم روش‌های صحیح بهداشت دهان و دندان و … اشاره کرد که در پوسیدگی و پوک شدن دندان و به وجود آمدن این معضلات موثر است.

منبع: ستاره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه