پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۲۹۵
۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۸
برای درمان عفونت قارچی واژن دارو‌های مختلفی تجویز می‌شود. یکی از این دارو‌ها پماد قارچ واژینال است.

پماد واژینال

بوق خبر - واژن سالم و طبیعی بدون اینکه به عفونت مبتلا باشد، حاوی تعدادی باکتری و گاهی اوقات مخمر (نوعی قارچ) است؛ اما بعضی عوامل می‌توانند با تغییر محیط واژن زمینه را برای رشد بیش از حد باکتری‌ها یا مخمر‌ها و در نتیجه بروز عفونت فراهم کنند.

معمولا برای درمان عفونت قارچی واژن از پماد قارچ واژینال استفاده می‌شود. این نوع پماد‌ها از رشد قارچ‌ها جلوگیری و علائم بیماری را کاهش می‌دهند. با ما همراه باشید تا درباره این پماد‌ها و نحوه مصرف آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آشنایی با عفونت قارچی

به التهاب واژن که در اثر عفونت رخ داده، واژینیت گفته می‌شود. عفونت مخمری که در اثر یک قارچ معروف به نام کاندیدا ایجاد می‌شود، یکی از رایج‌ترین انواع واژینیت محسوب می‌شود. گونه‌های مختلفی از مخمر یا کاندیدا وجود دارد که کاندیدا آلبیکنس از همه شایع‌تر است.

معمولا تعداد کمی کاندیدا بدون آنکه خطری برای سلامتی داشته باشند، در واژن زندگی می‌کنند؛ اما تحت شرایط خاص، میزان آن‌ها بیش از حد افزایش یافته و عفونت واژن رخ می‌دهد. این شرایط ممکن است شامل تغییر سطح هورمون‌ها به دلیل بارداری، مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری یا قاعدگی باشد.

از سایر شرایط که می‌توانند احتمال ابتلا به عفونت‌های مخمری واژن را افزایش دهند، می‌توان به افزایش مزمن قند خون و تضعیف سیستم ایمنی به دلیل بیماری‌هایی مثل HIV یا ایدز اشاره کرد.

علائم عفونت مخمری واژن شامل ترشحات سفید و غلیظی است که بعضی زنان آن را شبیه پنیر کاتیج توصیف می‌کنند. عفونت‌های مخمری می‌توانند باعث خارش واژن و قرمزی نواحی خارجی آن شوند.

درمان عفونت‌های قارچی

بسیاری از عفونت‌های قارچی را می‌توانید بدون نیاز به نسخه پزشک با شیاف یا پماد قارچ واژینال درمان کنید؛ اما اگر مکررا به این مشکل مبتلا می‌شوید یا عفونت شما شدید است، ممکن است به دارو‌هایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند، نیاز داشته باشید.

آشنایی با انواع پماد قارچ واژینال

برای درمان عفونت‌های قارچی واژن از پماد‌هایی استفاده می‌شود که معمولا به همراه یک اپلیکاتور ارائه می‌شوند. وجود اپلیکاتور به شما این امکان را می‌دهد که دوز مناسب را اندازه بگیرید. در حال حاضر، انواع پماد قارچ واژینال وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها به شرح زیر است.

۱. پماد کلوتریمازول

از پماد کلوتریمازول برای درمان انواع عفونت‌های قارچی ناشی از کاندیدا آلبیکنس و سایر گونه‌های کاندیدا استفاده می‌شود. این دارو به فسفولیپید‌های غشای سلولی قارچ متصل شده و با خارج کردن عناصر ضروری داخل سلول اثرات ضد قارچی خود را اعمال می‌کند. خارش، سوزش و تورم از عوارض مصرف کلوتریمازول محسوب می‌شوند.

نحوه مصرف: روزانه یک اپلیکاتور از دارو ترجیحا قبل از خواب مورد استفاده قرار گیرد. دوره درمان با این پماد ۶ الی ۱۴ روز است.

۲. پماد میکونازول

پماد میکونازول به درمان عفونت‌های قارچی ناحیه واژن کمک می‌کند. این پماد دیواره سلولی قارچ‌ها را تخریب کرده و باعث ریشه کن شدن آن‌ها می‌شود. از عوارض جانبی پماد میکونازول می‌توان به خارش پوست اشاره کرد.

نحوه مصرف: باید هر روز هنگام خواب ۵ گرم از پماد مصرف شود. دوره درمان ۱۴-۷ روز است که در صورت نیاز تکرار می‌شود.

۳. پماد بوتوکونازول

این پماد ضد قارچ ترکیبات لیپیدی موجود در غشای سلولی قارچ‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ در نتیجه، باعث تغییر نفوذپذیری سلول شده و از رشد قارچ‌ها جلوگیری می‌کند.

نحوه مصرف: روزانه یک اپلیکاتور از پماد در داخل واژن استفاده شود.

۴. پماد ترکونازول

پماد ترکونازول نفوذپذیری غشای سلولی قارچ را تغییر داده و باعث تجمع لانوسترول و کاهش غلظت ارگوسترول می‌شود. کاهش ارگوسترول عملکرد سلولی قارچ را مختل و از رشد آن جلوگیری می‌کند.

نحوه مصرف: از پماد ۰/۴ درصد به مدت ۷ شب و از پماد ۰/۸ درصد به مدت ۳ شب در داخل واژن استفاده شود.

۵. پماد واژینال میرتولئا

پماد قارچ واژینال میرتولئا یک فرآورده گیاهی است که در درمان انواع عفونت‌های قارچی و باکتریایی کاربرد دارد. این محصول به حفظ pH طبیعی واژن کمک می‌کند.

نحوه مصرف: هر ۱۲ ساعت یک اپلیکاتور از طریق واژن استعمال شود. قبل از مصرف مقدار کمی از پماد را روی پوست بزنید تا در صورت حساسیت از مصرف آن خودداری نمایید.

۶. کرم واژینال لکورکس

از کرم واژینال لکورکس برای درمان عفونت‌های قارچی و باکتریایی واژن استفاده می‌شود. این کرم حاوی آویشن شیرازی است که تیمول و کارواکرول از اجزای موثره آن محسوب می‌شوند. این ترکیبات دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی هستند.

این کرم در دوران یائسگی باید با مشورت پزشک مصرف شود. بعضی از افراد بعد از استعمال کرم دچار سوزش واژن می‌شوند که معمولا به علت وجود زخم واژن ایجاد شده و با ادامه درمان رفع می‌شود؛ با این حال، در صورت وجود سوزش و خارش شدید باید با پزشک مشورت شود.

نحوه مصرف: به مدت ۱۰-۷ شب متوالی از یک اپیکاتور داخل واژن استفاده شود.

۷. کرم واژینال میکوزین

میکوزین، یک کرم گیاهی است که از عصاره سیر، اسانس آویشن، انسانس بابونه و اسانس اسطوخودوس تهیه شده است. از این فرآورده برای درمان عفونت‌های قارچی و باکتریایی واژن استفاده می‌شود. نتایج تحقیقات نشان داده که استفاده از کرم میکوزین به اندازه پماد میکونازول و پماد کلوتریمازول در بهبود عفونت‌های قارچی موثر است. از این کرم نباید در دوران بارداری استفاده کرد. همچنین افرادی که به سیر حساسیت دارند، باید قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنند.

نحوه مصرف: هر شب یک اپلیکاتور از طریق واژن استعمال شود. مدت زمان لازم برای استفاده از این کرم ۱۰-۷ شب است.

کلام پایانی

واژینیت، یکی از رایج‌ترین بیماری‌هایی است که در میان زنان دیده می‌شود. پماد‌های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد که بسیاری از آن‌ها را می‌توانید بدون نسخه پزشک تهیه کنید؛ با این حال، توصیه می‌شود از مصرف خودسرانه پماد قارچ واژینال خودداری نمایید؛ چون ممکن است عامل دیگری به غیر از قارچ در بروز واژینیت نقش داشته و استفاده از این پماد‌ها باعث وخیم‌تر شدن بیماری شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه