پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۱۷۹
۱۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۱
خشکی گلو دارای علل‌های بسیار زیادی می‌باشد و اگر دچار این مشکل شده اید بهتر است این مطلب را از دست ندهید، زیرا تمامی علت‌ها و روش‌های درمانی آن را برایتان بیان خواهیم کرد.

خشکی گلو

بوق خبر - اگر روزانه مدت زمان بسیار زیادی را با خشکی گلو مواجه می‌شوید باید به دنبال علت‌ها و روش‌های درمانی آن باشید. خشکی گلو ممکن است به دلیل بیماری، عوامل محیطی و تغییرات آب و هوایی باشد بنابراین لازم است تا پیگیر این موضوع شوید و اگر مشکل خاصی وجود دارد آن را سریعا رفع کنید.

خشکی گلو

خشک شدن گلو تنها در زمان بیماری و زمانی که مستعد آن هستید ایجاد نمی‌شود و هر زمانی از سال ممکن است این احساس را تجربه کنید. در برخی از موارد حتی با نوشیدن آب نیز این خشکی از بین نمی‌رود و مشکلات دیگری برایتان ایجاد می‌کند. این بیماری اکثرا به دلایل جزئی رخ می‌دهد، ولی باید پیگیر آن باشید، زیرا در موارد بسیار کمی می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد.

زمانی که دچار خشک شدن گلو می‌شوید مشکلاتی همچون سرفه‌های مکرر و دردناک، مشکل در بلع غذا، سوزش گلو، سوزش قلب و تب برای شما بوجود می‌آید و زندگی شما را مختل خواهد کرد.

علت خشک شدن گلو

خشک شدن گلو دلایل بسیار زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم. به یاد داشته باشید که این مشکل می‌تواند به دو صورت آرام آرام و یکباره شما را تحت تاثیر قرار دهد. خشکی گلو یکی از بد‌ترین بیماری‌هایی می‌باشد که شما را مبتلا می‌کند و باید سریعا آن را رفع کنید، زیرا غذا خوردن و انجام سایر فعالیت‌ها برایتان دشوار خواهد شد.

سیگار و دخانیات

یکی از مهم‌ترین دلایلی که منجر به ایجاد خشک شدن گلو می‌شود کشیدن سیگار و سایر دخانیات می‌باشد. دخانیات می‌تواند چندین بیماری را به طور یکباره برایتان ایجاد کند و خشکی گلو نیز می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های جدی تری مانند مشکلات ریه‌ای و آسم باشد. اگر سیگار می‌کشید بهتر است در زمان وقوع خشکی گلو حتما از سلامت جسمی خود اطمینان پیدا کنید.

مصرف الکل

اگر بتوانید در استفاده از هر چیزی اعتدال را رعایت کنید مشکلی برایتان ایجاد نمی‌شود. مصرف بیش از حد مواد الکلی می‌تواند باعث خشکی گلو شود. خشک شدن گلو بر اثر استفاده بیش از حد از الکل باعث ایجاد خر و پف نیز می‌شود و می‌تواند برای اطرافیانتان آزار دهنده باشد.

استفاده از کافئین زیاد

قهوه و سایر موادی که دارای کافئین می‌باشند می‌تواند دلیلی بر خشک شدن گلو باشد. بهتر است در خوردن آن‌ها محتاط باشید و اگر می‌خواهید از فواید قهوه بهره‌مند شوید باید آن را درست استفاده کنید.

خوانندگی و داد زدن

اگر شغل شما خوانندگی می‌باشد و یا در یک موقعیت بد قرار گرفتید و بیش از حد از حنجره خود استفاده کردید و فریاد زدید ممکن است به خشکی گلو مبتلا شوید و در این حالت خشکی گلوی شما بسیار دردناک خواهد بود.

کم آبی بدن

اگر به مقدار مناسب آب ننوشید ممکن است بدن شما دچار بحران کم آبی شود و مشکلات بی شماری برایتان ایجاد می‌شود که یکی از آن‌ها خشکی گلو است. نشانه‌هایی که به شما می‌فهماند دچار کم آبی بدن شده اید عبارت اند از:

تشنگی بیش از حد
کم شدن ادرار
ادرار تیره
خستگی بیش از حد
سرگیجه

حساسیت

حساسیت‌های فصلی و یا حساسیت به مواد خاص می‌تواند منجر به خشک شدن گلوی شما شده و کیفیت زندگی شما را کاهش دهد.

بیماری

بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا باعث خشکی گلو می‌شوند. این بیماری‌ها موقتی اند و بعد از گذشت مدت زمانی از بین می‌روند و خشکی گلوی شما هم بعد از بیماری درمان می‌شود.

گلو درد عفونی

اگر دچار بیماری‌های عفونی گلو شده اید ممکن است خشک شدن و دردناک شدن گلو را تجربه کنید. در این صورت پزشک برای شما آنتی بیوتیک‌هایی را تجویز می‌کند که با مصرف آن‌ها خشکی گلوی شما بیش‌تر می‌شود و باید مداوم آب بنوشید.

رفلاکس اسید معده

زمانی که رفلاکس اسید را تجربه می‌کنید همزمان با خشکی گلو مشکلاتی نظیر سرفه‌های خشک و دردناک، صدای خشن و مشکل در بلع برایتان ایجاد می‌شود. این مشکل به دلیل اسید موجود در لوله غذا می‌باشد که سوزش و خشکی گلو را ایجاد می‌کند.

این بیماری با غذا‌های خاص افزایش می‌یابد و ممکن است موقتی باشد و زمانی که شما معده خود را درمان کنید این مشکل از بین خواهد رفت.

لوزه‌ها

زمانی که لوزه‌های شما ورم می‌کند می‌تواند منجر به خشکی گلو شود بنابراین اگر دچار التهاب لوزه هستید باید سعی کنید آبمیوه و آب زیاد بنوشید تا خشکی گلو شما را آزار ندهد.

خروپف

افرادی که خروپف می‌کنند یا دچار انحرافات بینی هستند و یا بخشی از بافت نرم گلوی آن‌ها بر می‌گردد. بسیاری از افرادی که خروپف می‌کنند باید از دهان تنفس کنند و همیشه از خشکی گلوی خود ناراضی اند.

 

درمان خشکی گلو

افرادی که دچار این بیماری می‌شوند دوست دارند سریع‌تر مشکل خود را حل کنند بنابراین سعی می‌کنند روش‌های درمانی را در پیش بگیرند. در ادامه روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها خشکی گلو را با کم‌ترین هزینه درمان کنید برایتان بیان می‌کنیم.

مرطوب کردن هوای محیط

گاهی خشک بودن هوای محیط می‌تواند باعث خشکی گلو شود و شما می‌توانید با استفاده از دستگاه بخور این مشکل را از بین برده و خشکی گلوی خود را مداوا کنید. اگر دستگاه بخور در دسترس نمی‌باشد می‌توانید قابلمه‌ای را آب کنید و روی حرارت قرار دهید. زمانی که آب قابلمه بخار می‌شود می‌تواند به مرطوب شدن محیط کمک کند و خشکی گلو را از بین ببرد.

نوشیدن آب

باید سعی کنید در طول روز ۸ لیوان آب بخورید و اگر این کار را به صورت منظم انجام دهید خشکی گلوی خود را به راحتی درمان خواهید کرد و دیگر مشکلی برایتان ایجاد نمی‌شود.

دارو‌های مناسب و بدون نسخه

برخی از دارو‌ها وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را بدون نسخه تهیه کنید و با مصرف آن خشک شدن گلوی خود را درمان کنید. دارو‌هایی که می‌توانید استفاده کنید عبارت اند از:

مسکن‌های خفیف می‌توانند به طور موقتی خشکی گلوی شما را کاهش دهند.

اسپری بینی و دهان آنتی هیستامین با کاهش نشانه‌های حساسیت می‌تواند مشکل شما را تا حدودی کاهش دهد، ولی این روش هم موقتی است.

آنتی اسید‌ها نیز به کاهش خشکی گلو کمک می‌کنند، اما در صورتی این دارو‌ها مشکل را رفع می‌کنند که خشکی گلوی شما به دلیل مشکلات معده باشد در غیر این صورت کارآیی ندارند.

دارو‌های خشکی گلو که در داروخانه‌ها وجود دارند می‌توانند با رفع خشکی گلو ناراحتی‌های ناشی از آن را نیز از بین برند.

عسل

عسل یکی از بهترین درمان کننده‌ها می‌باشد و می‌تواند مشکلات و بیماری‌های بسیار زیادی را درمان کند. برای خشکی گلو و ضد عفونی کردن آن می‌توانید از عسل استفاده کنید. برای استفاده از عسل باید ابتدا آن را در مقداری آب جوش حل کنید و زمانی که دمای آن متعادل شد بنوشید. این کار سریعا مشکل خشکی گلو را از بین می‌برد و درد‌های ناشی از خشک بودن گلو را التیام می‌بخشد.

آب نمک

آب نمک یکی از محلول‌های مهم برای ضد عفونی کردن گلو می‌باشد و به کاهش درد‌های ناشی از خشکی گلو کمک می‌کند. اگر می‌خواهید خشکی گلو را از بین ببرید می‌توانید مقداری آب نمک تهیه کرده و آن را مانند دهان شویه قرقره کنید. مدت زمان قرقره کردن آب نمک باید بین ۳۰ الی ۶۰ ثانیه باشد.

نکته: این روش سریعا مشکل را درمان نمی‌کند، ولی درد ناشی از آن را به راحتی تسکین می‌دهد.

لیمو

لیموی تازه به شما کمک می‌کند تا عفونت‌هایی که در گلوی شما وجود دارد سریعا درمان شود و مشکل خشکی گلو را تا حدودی کاهش می‌دهد. این میوه می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی شود و گلو و بدن شما را از مخاط‌های آلوده و مواد عفونی پاکسازی می‌کند. برای استفاده از لیمو کافی است یک قاشق از آب آن را درون یک لیوان آب حل کنید و آن را بنوشید.

انواع چای

چای‌های مختلفی در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و خشکی گلوی خود را درمان کنید. بهترین چای برای این کار چای سیاه می‌باشد که خاصیت بسیار زیادی دارد و با آنتی اکسیدان‌هایی که دارد می‌تواند به کاهش درد و درمان خشکی گلو کمک کند.

سوپ خانگی

سوپ‌های خانگی از مهم‌ترین غذا‌هایی هستند که بر خشکی گلو اثر دارند و شما می‌توانید با مصرف آن‌ها گلوی خود را مداوا کنید و تمامی درد‌های ناشی از این مشکل را از بین ببرید.

قطره‌های خاص

قطره‌هایی با نام قطره‌های سرفه آور وجود دارد که می‌توانید با مصرف آن‌ها به ترشح بزاق کمک کنید و گلوی خود را مرطوب نگه داشته و از درد‌های این مشکل در امان باشید.

ایبوپروفن

دارو‌هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن می‌توانند به کاهش درد‌های گلو که بر اثر خشکی آن ایجاد می‌شود کمک کنند، ولی استفاده مداوم از این دارو‌ها می‌تواند عوارض بسیار زیادی را به همراه داشته باشد بنابراین سعی کنید قبل از استفاده از هر نوع دارویی با یک پزشک مشورت کنید.

مریم گلی

گیاه مریم گلی خواص بسیار زیادی دارد و شما می‌توانید با استفاده از دمنوش این گیاه خشکی گلوی خود را از بین ببرید و مشکلات ناشی از این بیماری را به راحتی درمان کنید.

روغن‌های طبیعی

برای مرطوب کردن گلوی خشک خود می‌توانید از روغن‌های طبیعی استفاده کنید. این روغن‌ها می‌توانند خشکی را از بین ببرند و از سرفه‌های خشک و متوالی شما پیشگیری کنند. روغن‌های طبیعی شامل روغن جوز هندی و روغن ترنج و سرو می‌باشد.

نکته: روغن‌هایی که نام برده شد دارای ماده‌ای به نام کامفن اند که به مرطوب کنندگی گلو کمک می‌کنند.

 

روش‌های پیشگیری

بهترین روش درمانی پیشگیری می‌باشد. اگر بیماری‌های زمینه‌ای دارید و از خشک شدن گلوی خود می‌ترسید می‌توانید از نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم استفاده کنید تا از خشک شدن گلو و درد‌های ناشی از آن در امان باشید.

تغییر سبک زندگی

اگر دوست ندارید خشکی گلو را تجربه کنید باید سعی کنید سبک زندگی خود را تغییر بدهید و هوای خانه را مرطوب نگه دارید. سعی کنید سیگار را کنار بگذارید و کم‌تر از مواد الکلی استفاده کنید تا این مشکل در آینده برایتان ایجاد نشود. کنار گذاشتن الکل و سیگار می‌تواند به سلامتی شما کمک کرده و شما را از بیماری‌های بسیار زیادی حفظ کند.

پیشگیری از بیماری‌ها

از مهم‌ترین بیماری‌هایی که بیش‌تر بر روی گلو تاثیر می‌گذارند می‌توان به سرماخوردگی و آنفولانزا اشاره کرد. باید سعی کنید دست‌های خود را به طور منظم بشویید تا از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کرده و به خشکی گلو مبتلا نشوید.

درمان بیماری‌ها

بیماری‌های زیادی بر خشکی گلو اثر دارند و شما می‌توانید به راحتی با مداوای آن‌ها از این مشکل پیشگیری کنید. اگر دچار رفلاکس معده هستید باید از دارو‌های مخصوصی استفاده کنید و اگر خروپف می‌کنید باید سعی کنید منشاء آن را پیدا کرده و با مداوای این مشکل از ایجاد خشکی گلو پیشگیری کنید.

بسیاری از افرادی که این مشکل را دارند آن را آزار دهنده تلقی می‌کنند، زیرا علاوه بر درد‌های بد و وحشتناک دچار مشکلات دیگر هم می‌شوند. سرفه‌هایی که در اثر این مشکل ایجاد می‌شود بسیار طولانی و دردناک می‌باشد بنابراین اگر دچار خشکی گلو نشده اید سعی کنید روش‌های پیشگیری را استفاده کنید و در صورت مبتلا شدن روش‌های درمانی را به کار بگیرید تا سریعا بهبود یابید و عوارض آن را کاهش دهید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه