پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۱۳۶
۰۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۰
در خصوص مراقبت از پوست در برابر پرتو‌های مضر فرابنفش شاید حساس و مراقب باشیم، اما آیا از چشم هایتان هم محافظت می‌کنید؟ چشم‌ها هم دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. به این مشکل فوتوکراتیت گفته می‌شود و بین کسانی رایج است که زیاد اسکی یا موج سواری می‌کنند.

آفتاب سوختگی چشم ها

بوق خبر - در خصوص مراقبت از پوست در برابر پرتو‌های مضر فرابنفش شاید حساس و مراقب باشیم، اما آیا از چشم هایتان هم از محافظت می‌کنید؟ چشم‌ها هم دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. به این مشکل فوتوکراتیت گفته می‌شود و بین کسانی رایج است که زیاد اسکی یا موج سواری می‌کنند.

در ادامه با فوتوکراتیت، نحوه‌ی درمان و پیشگیری از آن صحبت خواهیم کرد.

فوتوکراتیت به چه دلیل رخ می‌دهد؟

فوتوکراتیت اغلب بر اثر انعکاس نور خورشید از یک سطح رخ می‌دهد. یکی از رایج‌ترین راه‌های وقوع فوتوکراتیت، از ورزش‌های زمستانی است، چون برف سفید نور خورشید را به چشم‌های ما بازتاب می‌دهد. این پدیده بیشتر به برف کوری مشهور است.

حضور بر روی آب هم می‌تواند شما را دچار این مشکل کند، چون آب هم نور خورشید را بازتاب می‌دهد یا حتی در ساحل اگر شن‌ها نور خورشید را بازتاب دهند. نگاه مستقیم به خورشید یا حضور طولانی مدت در فضای باز بدون داشتن محافظ چشم مناسب هم ممکن است باعث بروز این مشکل شود.

پرتو‌های فرابنفش خورشید به سلول‌ها و دی‌ان‌ای آن‌ها صدمه می‌زنند. همین امر است که باعث واکنش هایی، چون آفتاب سوختگی می‌شود، اما اگر با عینک آفتابی، کلاه، رفتن به سایه یا ترکیب این‌ها از چشم‌های خود مراقبت نکنید، پرتو‌های فرابنفش می‌توانند به چشم‌های شما هم آسیب بزنند.

علائم فوتوکراتیت

قرمزی
درد
ورم
آبریزش
تاری دید
پریدن پلک
حساسیت به نور
احساس وجود سنگریزه در چشم‌ها
التهاب پرده ملتحمه یا همان غشای مخاطی که سفیدی چشم‌ها را می‌پوشاند

در موارد شدیدتر ممکن است قادر به باز کردن چشم‌های خود نباشید و بینایی تان آسیب جدی دیده باشد. اگر چنین علائمی داشتید باید حتماً به پزشک مراجعه و کمک پزشکی دریافت کنید، به خصوص اگر بیشتر از یک روز طول کشیده باشد.

در چنین موارد شدیدی پزشک به بررسی آسیب وارده می‌پردازد و احتمالاً یک استروئید ملایم برای کاهش التهاب تجویز می‌کند. یک گزینه‌ی دیگر تجویز قطره چشم است.

با این حال، اگر مشکل تان آنقدری شدید باشد که نتوانید چشم هایتان را از هم باز کنید یا ببینید، ممکن است پزشک توصیه کنید که صبر کنید و تا بهبودی چشم هایتان، از نور خورشید دوری کنید.

فوتوکراتیت چقدر به طول می‌انجامد؟

بسته به شدت سوختگی ممکن است بین ۶ تا ۴۸ ساعت علائم داشته باشید.

فوفوکراتیت مثل آفتاب سوختگی پوست است – گاهی سوختگی جزئی است و خود به خود خوب می‌شود و کافی است به خودتان فشار نیاورید و دوباره در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

مانند آفتاب سوختگی پوست، وقتی متوجه علائم فوتوکراتیت می‌شوید که دیگر دیر است و سلول‌ها آسیب دیده اند. به همین دلیل است که به محض اینکه متوجه علائم فوتوکراتیت در خود شدید، باید به فضای بسته، درون یک اتاق تاریک بروید.

اگر لنز داشتید، آن‌ها را بیرون آورید تا چشم هایتان بیش از این تحریک و اذیت نشود. گذاشتن کمپرس سرد بر روی چشم‌ها می‌تواند به تسکین ناراحتی کمک کند. مصرف مسکن‌های بدون نسخه‌ی ضد التهاب مانند ایبوپروفن هم می‌تواند همین اثر را داشته باشد.

مشکلات بلند مدت

آفتاب سوختگی معمولاً در عرض چند روز بهبود می‌یابد، چه برای چشم‌ها رخ داده باشد و چه برای پوست. با این حال، فوتوکراتیت به آسیب فزاینده‌ای می‌افزاید که در طول عمر برای چشم‌های ما رخ می‌دهد – به خصوصو اگر فوتوکراتیت چندین بار رخ دهد.

صدمه‌ی ناشی از پرتو‌های فرابنفش به مرور بیشتر و بیشتر می‌شود، امری که مشکلات بلند مدتی را به دنبال خواهد داشت.

این خطرات مزمن عبارتند از:

سرعت گرفتن پیری پوست دور چشم‌ها

پیر شدن خود چشم‌ها که به بروز مشکلات چشمی در سنین پایین منجر می‌شود

ابتلا به آب مروارید

رشد زوائد خوش خیم، اما دائمی درون چشم‌ها مانند پتریژیوم یا پینگوکولا. با این حال اگر این زوائد به قدری بزرگ باشند که بخشی از قرنیه را بپوشانند می‌توانند به بینایی شما صدمه بزنند.

سرطان سطح چشم‌ها (نئوپلازی ﺳﻠﻮل ﺳﻨﮕﻔﺮﺷﯽ ﺳﻄﺢ ﭼﺸﻢ)

ملانوم چشم، نوع دیگری از سرطان که می‌تواند بر روی سطح یا درون چشم‌ها رخ دهد

پیشگیری از سوختگی قرنیه و دیگر مشکلات چشمی

راحت‌ترین راه برای محافظت از چشم‌ها در برابر آفتاب سوختگی، زدن عینک آفتابی است. با این حال، همه عینک‌های آفتابی را به یک شکل درست نمی‌کنند.

این‌ها ویژگی‌هایی هستند که هنگام خرید عینک آفتابی باید مدنظر داشته باشید تا بتوانید بیشترین محافظت را از چشم‌های خود در برابر فوتوکراتیت داشته باشید:

محافظت در برابر پرتو‌های فرابنفش. بهترین نوع آن محافظت صددرصدی یا UV۴۰۰ است که جلوی ۹۹ تا ۱۰۰ درصد پرتو‌های فرابنفش را می‌گیرد.

لنز‌های پولاریزه که می‌توانند اثر بازتاب نور را کاهش دهند

بزرگ‌تر بودن فریم عینک برای حفظ قسمت‌های بیشتری از سطح

فریم‌های کوچک‌تر محافظت کمتری ایجاد می‌کنند، نه تنها از جلو، بلکه همینطور از بالا، پایین و کناره ها. فریم‌های بزرگ‌تر سطح بیشتری را می‌پوشانند، اما کماکان از کناره‌ها با پرتو‌های فرابنفش سر و کار پیدا می‌کنید، امری که می‌تواند باز هم باعث آسیب شود.

عینک‌هایی که دور چشم‌ها را کامل می‌پوشانند گرچه چندان مد نیستند، اما محافظت بیشتری ایجاد می‌کنند، چون اجازه‌ی ورود پرتو‌های فرابنفش از کناره‌ها را نمی‌دهد.

برای ایجاد محافظت بیشتر، به خصوص اگر از فریم‌های کوچک تری استفاده می‌کنید، کلاه به سر بگذارید تا روی چشم هایتان سایه بیفتد یا زیر چتر بنشینید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه