پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۰۹۰
۰۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۱
برای پاک کردن آدامس از روی فرش یا لباس می‌توان از سرکه، آبلیمو، کارد، یخ، مایع تمیز کننده و حلال‌های آرایشی استفاده کرد تا لکه‌ای بر روی فرش نماند.

پاک کردن آدامس از روی فرش

بوق خبر - لکه‌ها انواع مختلفی وجود دارد که برخی از ان‌ها بر اثر غفلت و بی دقتی روی مبل یا فرش ایجاد می‌شود. یکی از همین لکه‌ها جای آدامس است که به قالی چسبیده و به آسانی جدا نمی‌شوند.

یکی از تنقلات‌های محبوب در بین جوانان که در اکثر مکان‌ها استفاده می‌شود آدامس است. آدامس به خاطر حجم کم و مزه شیرینی که دارد در اکثر مواقع همراه افراد بوده و همین موضوع فاجعه چسبندگی آن به مکان و نقاط مختلف است.

چسبندگی آدامس و چسبیدن به نقاطی مثل لباس، فرش، موکت، مو و … از اتفاقات شایعی است که در این راستا می‌افتد.

شاید در قدیم پا کردن این ماده کار مشکل و دشواری بود، ولی در حال حاضر روش‌های موثری برای پاک کردن آدامس وجود دارد که در اینجا به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

با کمک روغن

استفاده از روغن هم یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن جای لکه آدامس است که می‌توان گفت با اطمینان و بدون هیچ آسیب رسیدن به فرش است. برای نتیجه گیری بهتر است در اول یک نقطه‌ای از فرش را با روغن تست کنیم، چون اطمینان پیدا کنیم روغن به بافت فرش آسیب نمی‌زند.

اول یک پارچه تمیز را به روغن زیتون یا اکالیپتوس یا کره بادام زمینی آغشته کنید. سپس دستمال را روی آدامس بکشید در نهایت با استفاده از یک جسم تیز آدامش را از فرش جدا کنید. در نهایت محل را به خوبی بشویید و تمیز کنید تا ذرات کاملا پاک شود.

بکارگیری یخ

با کمک یخ و منجمد کردن آدامس می‌توان در لحظه‌ای که آدامس روی فرش می‌چسبد آن را تمیز کرد. شاید کار چندان آسانی نباشد، ولی با استفاده از یک تکه یخ باید آن را فریز کرد و از حالت رشته‌ای خارج کنیم. مقداری تکه یخ را درون پلاستیک فریزر ریخته و روی لکه آدامس قرار می‌دهیم کمی صبر می‌کنیم تا آدامس یخ بزند و حالت سفت به خود بگیرد.

حالا وقت آن است که آدامس را با یک نوک تیز مثل کارد یا چاقو لکه آدامس را از روی فرش پاک کنیم. در نهایت محل لکه را با یک محلول تمیز کننده پاک و آبکشی و خشک می‌نماییم.

استفاده از سرکه یا آبلیمو

آبلیمو و سرکه هم از تمیزکننده‌های قوی برای پاک کردن لکه آدامس از روی فرش و موکت هستند. می‌توانید با به کارگیری از سرکه به جای یخ برای سفت کردن آدامس استفاده نمایید.

مقداری آبلیمو یا سرکه را در قبل استفاده کمی گرم کنید بعد روی لکه آدامس بریزید. سپس با نوک تیز یک چاقو آدامس را از محل مورد نیاز جداسازی کرده و در نهایت آبکشی کنید تا بوی سرکه برود. همین کار را می‌توانید با کمک یک لیمو ترش انجام دهید.

بکار بردن حلال‌ها

برای پاکیزه کردن لکه ناشی از آدامس استفاده از حلال‌های مناسب مثل پاک کننده‌های لوازم آرایشی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. بردن از حلال‌ها که کثیفی جای آدامس را تمیز می‌کند و استفاده از تترا کلرید کربن که حلال اصلی آدامس است.

می‌توانید با اسپری کردن روی آدامس از عدم آسیب زدن به بافت فرش جلوگیری شود البته قبلش از آسیب رسیدن به فرش مطمئن شوید. در نهایت ۱۰ دقیقه صبر کنید تا محلول به درون آدامس نفوذ کند و بعد با چاقو از محل برداشته و لکه را بشویید و خشک نمایید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه