پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۰۴۹
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۶:۰۰
از قدرت التیام بخش جنین برای مادر گرفته تا گنجایش مغز که معادل یک ویدئوی ۳ میلیون ساعته است. این حقایق شاید هنوز برای دانشمندان گیج کننده باشند، اما دلیل بیشتری به ما می‌دهد تا همیشه قدر بدنمان را بدانیم.

توانایی های بدن انسان

بوق خبر - از قدرت التیام بخش جنین برای مادر گرفته تا گنجایش مغز که معادل یک ویدئوی ۳ میلیون ساعته است. این حقایق شاید هنوز برای دانشمندان گیج کننده باشند، اما دلیل بیشتری به ما می‌دهد تا همیشه قدر بدن مان را بدانیم.

با حقایقی خواندنی درباره‌ی بدن انسان همراه باشید.

۱- مغز ما برق کافی برای روشن شدن یک لامپ کوچک را تولید می‌کند

توانایی های بدن انسان

مغز ما نزدیک به ۱۰۰ میلیارد سلول دارد. همان وقت که حرکت می‌کنیم، می‌بینیم، فکر می‌کنیم، خیال می‌بافیم، یا می‌خندیم، سیگنال‌های الکتریکی و مواد شیمیایی میان میلیارد‌ها نورون به سرعت در حرکت اند. بنابراین، گرچه یک نورون الکتریسیته‌ی بسیار اندکی ایجاد می‌کند، اما همه‌ی آن‌ها در کنار هم می‌توانند برق لازم برای روشن کردن یک لامپ کم ولتاژ را تولید کنند.

۲- حس بویایی تان می‌تواند شما را به گذشته ببرد

توانایی های بدن انسان

وقتی چیزی را بو می‌کنیم که با چیز معنی داری در گذشته‌ی ما ارتباط دارد، اولین چیزی که تجربه می‌کنیم احساساتی است که در آن لحظه داشتیم و بعد از آن بیشتر اوقات حافظه مان به کار می‌افتد. گاهی آن اتفاق یا موقعیت را به خاطر نمی‌آوریم، اما آن احساسات را پیدا می‌کنیم.

این توانایی یک توضیح فرگشتی بسیار ساده دارد. بخشی از مغز ما هست که کارش شناسایی مواد شیمیایی‌ای است که نزدیک شدن یا نشدن چیزی را به ما میفهمانند، همان کاری که قدرت بویایی ما انجام می‌دهد؛ و این برای بقای ما در گذشته بسیار مهم بود.

۳- ما یک شخص ۴۵ کیلوگرمی را می‌توانیم بلند کنیم، اما یک سنگ ۴۵ کیلوگرمی را نه

توانایی های بدن انسان

بلند کردن یک شخص برای ما راحت‌تر است، چون آن شخص می‌تواند خود را با نیروی گرانش سازگار کند و وزن خود را در جهت‌های بیشتری پخش کند. این شخص اگر بخواهد می‌تواند بازو‌های خود را دور ما هم جمع کند که این بلند کردن او را برای ما راحت‌تر هم می‌کند. اما جسمی مثل سنگ هنگام بلند کردنش نمی‌تواند تصمیم به پخش کردن وزن و گرانش خود بگیرد. در این حالت، نیروی گرانش در وضعیت قراردادی است و همین امر بلند کردن سنگ را بسیار سخت‌تر می‌کند.

۴- مغز در زمان بارداری واقعاً تحلیل می‌رود

توانایی های بدن انسان

تحقیقات می‌گوید در دوران بارداری، مغز زنان واقعاً تحلیل می‌رود و، اما این یک نکته‌ی منفی نیست. مغز هر چه کوچک‌تر می‌شود، کارآمدی بیشتری پیدا و زن را برای مادر شدن آماده می‌کند.

در حقیقت بخشی از مغز دچار فقدان ماده خاکستری می‌شود که درک شما از باورها، احساسات و سیگنال‌های غیرکلامی دیگران به حداکثر می‌رساند. این تغییرات دلبستگی مادر به جنین را بیشتر و او را به شدت نسبت به تهدید‌ها حساس می‌کند تا بتواند از فرزند و همینطور خودش به سرعت محافظت کند.

۵- برای داشتن قدرت بدنی خارق العاده باید روده هایمان را سرکوب کنیم

توانایی های بدن انسان

خستگی، درد و ترس، همگی چیز‌هایی هستند که مانع از تلاش ما برای استفاده از قدرت خارق العاده‌ی خود در زندگی روزمره مان می‌شوند. همه‌ی ما داستان‌هایی درباره‌ی آدم‌هایی شنیده ایم که برای نجات جان عزیزان شان خودرویی را بلند کرده اند. این قدرت بدنی خارق العاده در حقیقت از آدرنالین ناشی می‌شود، اما برای اثرگذاری کامل، دستگاه‌های گوارش و ایمنی بدن باید غیر فعال شوند. سپس ترکیب سطح انرژی و افزایش اکسیژن، به عضلات ما قدرتی فراتر از طبیعی می‌بخشد.

با این حال، ما این قدرت را همیشه نمی‌توانیم داشته باشیم، چون اگر اینگونه بود بدن مان نمی‌توانست این قدرت و کار‌هایی که با آن انجام می‌دهید را دوام آورد. این امر می‌تواند سلامت کلی ما را تضعیف کنید، از دستگاه ایمنی و قلب مان گرفته تا دیگر بیماری ها.

۶- ما می‌توانیم با گوش هایمان ببینیم

توانایی های بدن انسان

حتماً تا به حال راه رفتن افراد نابینا را دیده اید. آن‌ها این کار را با استفاده از عصا یا انعکاس صدای تق تقی که خود ایجاد می‌کنند انجام می‌دهند که اجازه می‌دهد تا از محیط اطراف خود باخبر شوند. اما دانشمندان مغز فرد نابینایی به نام دنیل کیش را مورد بررسی قرار دادند. او بینایی خود را «چیزی شبیه به نگاه کردن به دنیا از پس بارقه‌های مبهم نور» توصیف می‌کرد.

به همین دلیل وقتی مغزش مورد مطالعه قرار گرفت، آن بخش از مغز او که کنترل بینایی اش را برعهده دارد، هنگام گوش دادن به انعکاس صدای تق تقی که به او در مسیریابی کمک می‌کرد، واقعاً فعال می‌شد. با این حال، وقتی به صدا‌های دیگر گوش می‌داد آن بخش از مغزش فعال نمی‌شد. این امر دانشمندان را به این نتیجه رساند که دنیل واقعاً بینایی را به این شکل تجربه می‌کرد.

۷- سردردتان شاید می‌خواهد به شما بگوید هوای بدی در راه است و باید جایی پناه بگیرید

توانایی های بدن انسان

برای بعضی افراد سردرد تنها نشانه‌ی خستگی یا کار زیاد نیست و می‌تواند نوعی پیش بینی هوا باشد. در حقیقت، پژوهش‌ها اثبات کرده علت برخی سردردها، از نوع خفیف گرفته تا شدید، تغییرات آب و هوایی است. این به دلیل تغییراتی است که در دما و فشار هوا رخ می‌دهد.

علت سردرد در بعضی افراد می‌تواند افزایش دما یا فشار هوا باشد و معمولاً هنگام توفان رخ می‌دهد. در زمان توفان، هوای سرد و گرم با یکدیگر مخلوط می‌شوند و تغییراتی در فشار هوا به وجود می‌آورند. در حقیقت، توفان‌های تندی، باران و باد اینگونه به وجود می‌آیند. این نوع فشار هوا بر روی یک سطح فشار وارد می‌کند که در حالت سردرد، این «سطح» خود شما هستید.

۸- مغز توانایی ذخیره‌ی ۲/۵ پتا بایت خاطره را دارد

توانایی های بدن انسان

در مغز ما نزدیک به ۱ میلیارد نورون وجود دارد. از هر نورون هزار اتصال به دیگر نورون‌ها برقرار می‌شود که در مجموع یک تریلیون اتصال می‌شود. این امر حافظه‌ای با گنجایش حدود ۲/۵ پتا بایت معادل ۱ میلیون گیگا بایت در مغز ایجاد می‌کند. این مقدار در مقایسه با طول یک ویدئوی دیجیتال، معادل ۳ میلیون ساعت سریال تلویزیونی یا بیش از ۳۰۰ سال پخش بی وقفه‌ی ویدئو است.

۹- جنین می‌تواند مادر را درمان کند

توانایی های بدن انسان

تحقیقات زیادی با شرکت زنان باردار و فرزندان در راه آن صورت گرفته است. نتیجه‌ی این تحقیقات دریچه‌ی تازه‌ای درباره‌ی قدرت جنین به روی دانشمندان گشوده است. در دوران بارداری، سلول‌های جنین از راه جفت به بیرون نفوذ می‌کنند و در بخش‌های مختلف بدن مادر جای می‌گیرند. این امر می‌تواند بر سلامت مادر اثر بگذارد.

در حقیقت، این سلول‌ها بیشتر از یک دهه، حتی پس از به دنیا آمدن بچه در بدن مادر باقی می‌مانند. این سلول‌ها می‌توانند به التیام یافتن صدمه‌ای که در دوران بارداری به اندام‌های بدن مادر وارد می‌شود، کمک کنند.

۱۰- گوش‌های انسان می‌تواند صدای مولکول‌ها را «بشنود»

توانایی های بدن انسان

ما می‌توانیم عسل سرد و گرم را با چشم از یکدیگر تشخیص دهیم، چون عسل وقتی سرد است غلظت بیشتری دارد و وقتی گرم است روان‌تر است. اما آب سرد و گرم را نمی‌توانیم با چشم از هم تشخیص دهیم. با این حال، می‌توانیم واقعاً صدای مولکول‌های آب را بشنویم و با تنها ریختن آب در دو لیوان آن‌ها را از هم تشخیص دهیم.

اگر دو لیوان بردارید و در یکی آب گرم و در دیگری آب سرد بریزید، هنگام انجام این کار می‌توانید تفاوت شان را با گوش هایتان حس کنید. علتش این است که مولکول‌های آب سرد انرژی کمتری و صدایی بم، اما آب گرم انرژی بیشتر و صدای زیرتری دارد. در نتیجه می‌توانیم هر دوی آن‌ها را از روی صدا تشخیص دهیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه