پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۸۶۳
۲۲ تير ۱۴۰۰ | ۱۷:۵۹
سوختگی یکی از پیشامدهای بسار محتمل در زندگی است. برای درمان سوختگی روش‌های مختلفی وجود دارد.

انواع پماد سوختگی

بوق خبر - سوختگی، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که تقریبا همه ما حداقل یک بار در طول زندگی آن را تجربه می‌کنیم. سوختگی با توجه به میزان آسیبی که به پوست وارد می‌کند به ۳ درجه تقسیم می‌شود؛ سوختگی درجه ۱ فقط باعث قرمزی پوست می‌شود. در سوختگی درجه ۲ پوست تاول زده و ضخیم‌تر می‌شود. در سوختگی درجه ۳ این ضخامت بیشتر شده و پوست ظاهر چرمی شکل پیدا می‌کند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع پماد سوختگی و نحوه استفاده از آن‌ها آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

انواع پماد سوختگی و نحوه مصرف آن‌ها

۱. پماد سیلور سولفادیازین

پماد سیلور سولفادیازین که جز آنتی بیوتیک‌ها طبقه‌بندی می‌شود، از رشد باکتری‌ها و ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند. از این پماد برای پیشگیری و درمان عفونت ناشی از سوختگی‌های درجه ۲ و ۳ استفاده می‌شود. از عوارض جانبی پماد سیلور سولفادیازین می‌توان به خارش و سوزش پوست، تغییر رنگ پوست و غشا‌های مخاطی و در موارد نادر واکنش‌های آلرژیک اشاره کرد. از این پماد نباید در ۲ ماه اول زندگی و سه ماهه آخر بارداری استفاده کرد. علاوه بر این، استفاده از آن در دوران شیردهی هم توصیه نمی‌شود.

نحوه مصرف: ناحیه مورد نظر را تمیز کرده و یک لایه نازک از پماد با ضخامت ۱/۵ میلی‌متر را روی آن بمالید. این کار باید ۲-۱ بار در روز انجام شود.

۲. پماد نیتروفورازون

نیتروفورازون پمادی است که می‌تواند باکتری‌های گرم منفی و گرم مثبت را از بین ببرد. از این دارو برای درمان سوختگی‌های درجه ۲ و ۳ و رفع عفونت‌های پوستی استفاده می‌شود. مکانسیم نیتروفورازون مشخص نیست؛ اما به نظر می‌رسد که باعث مهار آنزیم‌های باکتریایی می‌شود.

نحوه مصرف: پماد باید حداقل ۱ بار در روز به مقدار کافی روی ناحیه آسیب دیده مالیده شود.

۳. پماد موپیروسین

پماد موپیروسین، یک آنتی بیوتیک موضعی است که با طیف وسیعی از باکتری‌ها که باعث عفونت‌های پوستی می‌شوند، مقابله می‌کند. از این پماد در سوختگی‌های خفیف استفاده می‌شود تا آسیب‌دیدگی بهبود یافته و از بروز عفونت جلوگیری شود.

نحوه مصرف: توصیه می‌شود که موپیروسین را ۳ بار در روز روی محل سوختگی قرار داده و آن را پانسمان کنید.

۴. پماد مفناید

پماد مفناید نوعی آنتی بیوتیک موضعی است که در سوختگی‌های درجه ۲ و ۳ از بروز عفونت جلوگیری می‌کند. استفاده طولانی مدت از این پماد توصیه نمی‌شود؛ چون ممکن است باعث تغییر pH محیط شده و احتمال بروز عفونت ثانویه را افزایش دهد. پماد مفناید باید در بیماران مبتلا به نارسایی حاد کلیوی با احتیاط مصرف شود.

نحوه مصرف: این پماد ۲-۱ بار در روز روی پوست مالیده می‌شود. قبل از اینکه از دارو استفاده کنید، باید دست‌ها را شسته و ناحیه دچار سوختگی را به آرامی تمیز کنید.

۵. پماد بنزوکائین

بنزوکائین با تاثیری که روی پیام‌های عصبی دارد، درد ناشی از سوختگی‌های خفیف، آفتاب سوختگی و گزش حشرات را تسکین می‌دهد. استفاده از این پماد برای شیرخواران کمتر از ۲ ماه و همچنین برای درمان سوختگی‌های شدید یا تاول‌دار توصیه نمی‌شود.

نحوه مصرف: افرادی که دچار سوختگی‌های خفیف هستند، می‌توانند مقدار کمی از این پماد را روی محل سوختگی قرار دهند. با این حال، در صورت مشاهده تاول، عفونت، تورم یا سوزش باید استفاده از دارو قطع و به پزشک مراجعه شود.

۶. پماد سدیم هیالورونات

این دارو که به اشکال مختلف تولید می‌شود، در درمان زخم‌های ناشی از سوختگی، زخم بستر و زخم پای دیابتی کاربرد دارد. استفاده از این پماد در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.

نحوه مصرف: افرادی که دچار سوختگی شده‌اند، می‌توانند ۳-۲ بار در روز پماد سدیم هیالورونات را روی پوست بمالند.

۷. پماد زینک اکساید

از پماد زینک اکساید برای درمان خراشیدگی‌های جزئی، سوختگی‌ها و گزش حشرات استفاده می‌شود. این محصول هیچ عارضه قابل توجهی ندارد، اما در بعضی افراد ممکن است باعث حساسیت یا تحریک خفیف پوست شود.

نحوه مصرف: پماد زینک اکساید را می‌توان چند بار در روز مصرف کرد؛ اما استفاده از آن در اطراف چشم و غشا‌های مخاطی یا روی پوست‌های تاول‌دار توصیه نمی‌شود.

۸. پماد سوختگی آلفا

پماد آلفا یک محصول گیاهی است که از آن برای درمان سوختگی‌های خفیف استفاده می‌شود. ماده موثر این پماد لاوسون نام دارد که از گیاه Lawsonia inermis به دست می‌آید. تحقیقات نشان داده که این ماده التهاب را کاهش و سرعت بهبود زخم‌ها را افزایش می‌دهد؛ علاوه بر این، به دلیل داشتن خاصیت ضد باکتریایی از بروز عفونت در زخم پیشگیری می‌کند.

نحوه مصرف: برای استفاده از این پماد ابتدا باید زخم را به آرامی شسته و با گاز استریل خشک کنید؛ سپس مقدار کمی از پماد را روی زخم قرار داده و آن را پانسمان نمایید. روزی ۳ بار پانسمان را باز کرده و مجددا روی زخم پماد بزنید.

۹. پماد کالاندولا

از پماد گیاهی کالاندولا برای درمان ادرار سوختگی کودکان، آفتاب سوختگی، بریدگی‌های سطحی و ترک‌های پوستی استفاده می‌شود. این محصول در بهبود گزیدگی حشرات نیز موثر است. پماد کالاندولا خاصیت ضد التهابی داشته و گردش خون را بهبود می‌بخشد؛ در نتیجه، می‌تواند پوست‌های حساس و ملتهب را تسکین و سرعت تولید سلول‌های جدید را افزایش دهد. ذکر این نکته ضروری است که این پماد ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت باعث بروز حساسیت شود.

نحوه مصرف: قبل از اینکه از پماد کالاندولا استفاده کنید، باید ابتدا پوست را تمیز کرده و سپس چند بار در روز لایه نازکی از پماد را روی زخم قرار دهید.

۱۰. پماد سوختگی مینو

از پماد سوختگی مینو برای رفع التهابات پوستی، بهبود ادرار سوختگی کودکان و درمان سوختگی‌های خفیف استفاده می‌شود. این پماد یک لایه محافظ روی پوست ایجاد کرده و درد و خارش را تسکین می‌دهد؛ همچنین، از طریق کاهش ترشحات زخم زمینه را برای بهبودی سریع‌تر سوختگی‌ها فراهم می‌کند.

نحوه مصرف: به منظور درمان سوختگی‌های سطحی باید لایه نازکی از پماد را چند بار در روز روی پوست بمالید. استفاده از این دارو برای درمان سوختگی‌های شدید یا سوختگی‌هایی که باعث ایجاد تاول شده‌اند، توصیه نمی‌شود.

۱۱. پماد ریکاو

پماد ریکاو که در تهیه آن از مواد گیاهی استفاده شده، در درمان انواع سوختگی‌ها و ادرار سوختگی نقش داشته و التهابات پوستی ناشی از لیزر درمانی را کاهش می‌دهد. این محصول درد و سوزش را تسکین داده و از ایجاد تاول‌های جدید جلوگیری می‌کند.

نحوه مصرف: اگر می‌خواهید از این پماد برای درمان سوختگی استفاده کنید، باید بلافاصله محل سوختگی را با آب شسته و خشک کنید. سپس پماد را روی آن قرار داده و با گاز استریل یا پارچه تمیز پانسمان نمایید. برای اینکه پماد بتواند از ایجاد تاول‌های جدید جلوگیری کند، پانسمان باید حداقل ۳ ساعت حفظ شود. به منظور تسکین درد باید روزی ۴-۳ بار از این پماد استفاده کنید.

۱۲. پماد سوختگی ناژو

این پماد در درمان ادرار سوختگی کودکان، سوختگی‌های خفیف، زخم‌های سطحی و آفتاب سوختگی موثر است. پماد سوختگی ناژو بدون عارضه است؛ اما اگر بعد از مصرف آن دچار حساسیت پوستی شدید، باید استفاده از آن را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

نحوه مصرف: محل مورد نظر را تمیز کرده و پماد را به مقدار کافی روی آن بمالید.

کلام پایانی

درمان سوختگی به شدت و وسعت آسیب‌دیدگی بستگی دارد و پماد‌ها نقش مهمی در این زمینه بازی می‌کنند. اگرچه پماد‌ها به صورت موضعی استفاده می‌شوند، اما بهتر است قبل از مصرف آن‌ها با پزشک مشورت شود. بعضی از این فرآورده‌ها آنتی بیوتیک موضعی بوده و استفاده خودسرانه از آن‌ها ممکن است عوارض ناشی از سوختگی را افزایش دهد؛ از طرف دیگر، استفاده از بعضی پماد‌های سوختگی در کودکان، زنان باردار یا شیرده و بیماران به خصوص افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی توصیه نمی‌شود.

منبع: ستاره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه