پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۸۶۲
۲۲ تير ۱۴۰۰ | ۱۷:۴۲
توجه داشته باشید که هنگام ماساژ پوست سر ناخن‌ها به پوست سر آسیبی نرساند. مخصوصاً اگر ناخن‌ها بلند باشند، ماساژ پوست سر باید ملایم و با آرامش انجام شود. تمام منطقه سر را ماساژ دهید. انگشتان باید روی استخوان سر به لغزد که این حالت بسیار کافی خواهد بود.

ماساژ پوست سر

بوق خبر - ماساژ پوست سر شبیه ماساژ‌هایی است که برای گردن، پشت یا بدن انجام می‌شود. با این حال، ماساژ پوست سر معمولاً کمی ملایم‌تر صورت می‌گیرد. ماساژ سر را معمولاً بدون روغن انجام می‌دهند، اما در صورت تمایل می‌توانید با روغن سر را ماساژ دهید. به طور معمول در ماساژ پوست سر تنها از نوک انگشتان استفاده می‌شود. دستگاه‌های ماساژ دهنده پوست سر نیز وجود دارند که مشابه فشار نوک انگشتان کار می‌کند.

آیا ماساژ سر به رشد مو کمک کند؟

بنا بر یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۶، محققان به این نتیجه رسیدند که ماساژ منظم پوست سر ممکن است منجر به ضخیم‌تر شدن تار‌های مو شود. این مطالعه شامل ۹ شرکت کنده مرد بود که هر روز به مدت ۲۴ هفته ماساژ ۴ دقیقه‌ای پوست سر دریافت کرده بودند. در پایان مطالعه مشخص شد که آقایان نسبت به ابتدای پژوهش مو‌های ضخیم تری داشتند. سایر تحقیقات سال ۲۰۱۹ این یافته‌ها را تأیید کردند. این مطالعه بر اساس پاسخ‌های پیمایشی از ۳۴۰ شرکت کننده که با انجام ماساژ سر دو بار در روز برای بهبود ریزش مو دستورالعمل‌های خاص را دنبال کرده اند، بود.

طبق یافته‌ها گزارش دادند، تقریباً ۶۹ درصد از شرکت کنندگان میزان آلوپسیا شان (ریزش مو سکه ای) بهبود یافته است.

فواید ماساژ پوست سر برای رشد مو به فولیکول‌های مو مرتبط می‌شود. هر مو زندگی خود را درون یک فولیکول، درست در زیر پوست روی پوست سر آغاز می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده، ماساژ پوست سر با کشش سلول‌های فولیکول مو ضخامت مو را افزایش می‌دهد. این به نوبه خود، فولیکول‌ها را برای ایجاد مو‌های ضخیم‌تر تحریک می‌کند. همچنین تصور می‌شود که ماساژ پوست سر می‌تواند به افزایش جریان خون در رگ‌های خونی زیر پوست کمک کند و از این طریق رشد مو را ازفایش می‌دهد.

اگرچه این تحقیقات محدود است، اما آنچه که تاکنون بدست آمده تنها از فواید از ماساژ پوست سر برای افزایش رشد و سلامت مو‌ها می‌گوید.

چگونه پوست سر خود را ماساژ دهیم؟

روش‌های مختلفی برای ماساژ دادن به پوست سر برای کمک به تحریک رشد مو وجود دارد. در اینجا چهار گزینه وجود دارد.

ماساژ سنتی پوست سر

ماساژ سنتی پوست سر شامل استفاده از نوک انگشتان شماست. با استفاده از نوک انگشتان هر دو دست، تحت فشار کم یا متوسط ​​بر روی پوست سر خود بکشید، در حلقه‌های کوچک حرکت کنید. این کار را در سراسر پوست سر خود انجام دهید تا همه مناطق را بپوشانیدسعی کنید حداقل ۵ دقیقه در روز، چندین بار در روز، با استفاده از نوک انگشتان پوست سر خود را ماساژ دهید.

هنگام شستن مو‌ها ماساژ دهید

در صورت فشار آوردن به مدت زمان طولانی، می‌توانید از روش ماساژ سنتی ماساژ پوست سر که در بالا بیان شد در حالی که مو‌های خود را شسته اید استفاده کنید. با استفاده از نوک انگشتان خود، به مدت ۵ دقیقه شامپو یا نرم کننده خود را به مو‌های خود بزنید. سپس طبق معمول مو‌های خود را بشویید.

برس و ابزار ماساژ

همانند ماساژ بدن، ابزار‌های خاصی نیز وجود دارد که می‌توانید برای پوست سر خریداری کنید. ابزار‌های ماساژ پوست سر به صورت برس یا ماساژور‌های دستی سبک قابل استفاده هستند. می‌توانید این کار‌ها را در سراسر پوست سر خود به همان روشی انجام دهید که از انگشتان دست خود استفاده کنید.

ماساژ پوست سر با روغن

همچنین می‌توانید از روغن‌های اساسی با پوست سر خود استفاده کنید. مطالعات مربوط به حیوانات نشان داده است که هر دو روغن منبع اسطوخودوس و منبع نعناع منبع تغذیه ممکن است به رشد مو کمک کند.۱ تا ۲ قطره روغن اسطوخودوس یا نعناع را با ۱ قاشق غذاخوری روغن حامل مانند جوجوبا یا روغن نارگیل ذوب شده مخلوط کنید. به طور مستقیم روی پوست سر خود بمالید و سپس از نوک انگشتان یا ماساژور پوست سر استفاده کنیدتا روغن‌ها به آرامی در پوست سر شما نفوذ کنند.

بهترین روغن‌ها برای ماساژ پوست سر

روغن آووکادو: این روغن مغذی را بیشتر از همه به کسانی توصیه می‌نماییم که پوستی ملتهب در کف سر دارند یا مو‌های شان بیش از اندازه نازک شده است. روغن آووکادو فرمولاسیون بسیار سبکی دارد و در نتیجه به راحتی جذب مو‌ها و پوست کف سر می‌شود. علاوه بر این‌ها این روغن می‌تواند آب و رطوبت را در خود نگه دارد و در نتیجه به آبرسانی مو‌ها هم کمک می‌نماید.

روغن نارگیل: برای افزایس جریان خون در پوست سر، می‌توانید از روغن نارگیل استفاده نمایید. متخصصان می‌گویند این روغن احتمالا بهترین روغن برای احیای پوست سر و رشد بهتر مو‌ها ست.

روغن زیتون: این روغن باعث رشد بیشتر مو‌ها و تقویت پوست سر می‌گردد. مقدار کمی روغن زیتون برداشته و به طور برابر روی پوست سر ماساژ دهید. اجازه دهید این روغن در طول شب روی سر مانده و بعد روز بعد آن را بشوئید.

روغن درخت چای: روغن درخت چای برای تسکین خارش آزار دهنده کف سر گزینه‌ای عالی می‌باشد. می‌توانید مقداری از این روغن را با شامپوی خود مخلوط نمایید و به سرتان بزنید. به محض شستشوی مو‌ها و کف سر متوجه تاثیر شگفت انگیز آن خواهید شد.

روغن‌های آروماتراپی: اگر آرامش و تسکین پوست سر برایتان مهم می‌باشد، هیچ چیزی بهتر از روغن‌های آروماتراپی نیست. این روغن‌ها حاوی چندین نوع گیاه بوده و تضمین می‌نمایند پوست سر به اندازه کافی مواد مغذی دریافت کرده و البته رشد مو‌ها هم سریع‌تر می‌گردد.

روغن هسته انگور: یکی از بهترین موارد استفاده از روغن هسته انگور اثربخشی آن در درمان و از بین بردن شوره سر می‌باشد. علاوه بر این، روغن هسته انگور عامل مهم و مفیدی به عنوان عنصر اصلی در ترکیب با سایر مواد طبیعی می‌باشد که به کمک آن‌ها در خانه ماسک مو تهیه و مصرف می‌نمایید. این روغن کمک می‌کند تا سایر مواد مغذی لازم به شکلی بهتر و کامل‌تر جذب مو‌ها گردند.

روغن اسطوخودوس: این روغن به عنوان تسکین دهنده پوست سر و مو‌ها شناخته شده است، و می‌توانید در طول شب از آن استفاده نمایید. مقدار کافی از این روغن برداشته و به کف دست بزنید و بعد آن را خوب روی پوست سر ماساژ دهید. ۱۵ دقیقه صبر کرده و بعد سر را بشوئید یا صبح روز بعد این کار را انجام دهید.

محاسن خاص و منحصر بفرد ماساژ سر

درمان اختلالات خواب: یکی از فواید ماساژ سر جبران و درمان اختلالات خواب می‌باشد. ماساژ سر با حمله به علایم فیزیکی باعث کمک به جریان خواب می‌شود و با ایجاد آرامش موجب استراحت و درمان بی خوابی و اختلالات خواب می‌گردد.

سلامت و رشد مو: ماساژ سر باعث تحریک جریان خون به سمت ریشه‌های مو می‌گردد. همین مسئله، رگ‌های خونی روی پوست سر را باز می‌نماید و به جریان بهتر خون در عروق پوست سر کمک می‌نماید. همچنین روغن‌های ماساژی که در طول ماساژ استفاده می‌گردد، می‌تواند برای سلامت و رشد مو کمک شایانی نمایند.

کمک به تسکین میگرن و سردرد‌ها: ماساژ سر می‌تواند ماهیچه‌ها و گره‌ها را با اعمال فشار بر روی نواحی خاص آزاد نماید و در نتیجه منجر به جریان خون بهتر گردد. ماساژ سر موجب کاهش سردرد از طریق تشویق جریان بهتر مایع مغزی شده و همچنین باعث کاهش سردرد‌های ناشی از تنش، اختلالات خواب و استرس می‌گردد.

تخلیه بدن توسط تحریک تخلیه لنفاوی: ماساژ سر راه خوبی برای خالی کردن گره‌های لنفاوی و افزایش سیستم ایمنی بدن می‌باشد. ماساژ، جریان خون را تحریک می‌نماید و در نتیجه به پاک کردن محصولات زائد و سموم از بدن کمک می‌نماید.

کاهش فشار خون: مطالعات تحقیقاتی در مورد فواید ماساژ سر نشان می‌دهد که باعث کاهش نوسان فشار خون و کاهش سطح هورمون استرس و در نتیجه کاهش حملات قلبی و نارسایی کلیه می‌گردد.

افزایش توانایی حافظه ذهن: یکی دیگر از فواید ماساژ سر افزایش توانایی حافظه و ایجاد تمرکز می‌باشد. ماساژ سر با افزایش جریان خون به سیستم عصبی شما، باعث آرام شدن ذهن و خالی شدن آن از افکاری که تمرکز شما را مختل می‌کنند، می‌گردد.

تنفس بهتر: از تکنیک ماساژ سر برای استراحت ماهیچه ها، بهبود ظرفیت شش‌ها و عملکرد بهتر تنفس، استفاده می‌گردد. این نوع از ماساژ پیشنهاد و انتخاب خوبی برای هر گونه مشکلات تنفسی مانند آسم می‌باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه