پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۷۳۵
۱۵ تير ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۹
لاغر شدن و کاهش وزن دغدغه بیش از ۴۰ درصد مردم جهان است که از این مقدار بانوان سهم بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند.

رژیم‌ لاغری

بوق خبر - لاغر شدن و کاهش وزن دغدغه بیش از ۴۰ درصد مردم جهان است که از این مقدار بانوان سهم بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند. برای رسیدن به این هدف مهم، برنامه‌های غذایی مختلفی به نام رژیم غذایی تهیه شده است.

بیش از ۲۰۰ نوع رژیم غذایی در سایت‌های مختلف و در جامعه بین مردم رواج دارد که همه آن‌ها یک هدف دارند، آن هم لاغری است. البته بسیاری از این رژیم‌ها غیراستاندارد هستند و ضرر جبران‌ناپذیری به بدن انسان وارد می‌کنند. در این مقاله قصد داریم با مقایسه بهترین رژیم‌های لاغری دنیا، به شما کمک کنیم برنامه مورد نظر خود را پیدا کنید.


بیشتر بخوانید: رژیم پرطرفدار دنیا که چهره‌های مشهور با آن لاغر می‌کنند


رژیم غذایی اول: رژیم کانادایی

بی‌شک بسیاری از افرادی که به دنبال لاغری هستند، می‌خواهند ظرف مدت زمان کوتاهی به هدف خود برسند و حوصله‌ی رژیم‌های بلند مدت را ندارد.

در اولین مقایسه بهترین رژیم لاغری دنیا، رژیم کانادایی اولین موردی است که می‌خواهیم بررسی کنیم. ادعای این رژیم، لاغری ظرف ۱۵ روز است. شاید تعجب کنید، اما این اتفاق امکان‌پذیر است. برنامه‌های رژیم کانادایی به شکلی تنظیم شده که در عرض ۱۰ الی ۱۵ روز کاهش وزن مشخصی خواهید داشت. این برنامه غذایی یک دوره کامل ۱۵ روزه است که طی آن برای تمام وعده‌های غذایی شما خوراکی‌های خاصی مد نظر گرفته شده است.

اما زمانی که کاهش وزن به این سرعت اتفاق می‌افتد، باید از مضرات آن و آسیبی که به بدن‌تان وارد می‌کنید هم با خبر باشید. نخستین نکته منفی که این رژیم دارد، برنامه‌های غذایی خاصی است که دسترسی آن برای همه مشکل و خارج از حوصله است؛ اما ضرر اصلی آن به سلامتی بدن است.

در این رژیم میزان کالری دریافتی در بدن شما، کمتر از ۱۰۰۰ کیلوکالری است. تصور کنید باک بزنین ماشین شما ۶۰ لیتر گنجایش دارد، اما شما ۱۰ لیتر بنزین به آن وارد کنید، قطعا زود کم می‌آورد! غلات و بسیاری از خوراکی‌های لازم و مغذی برای بدن در این رژیم حذف شده و علنا بسیاری از مواد مغذی و مورد نیاز بدن انسان در بازه زمانی رژیم کانادای تامین نمی‌شود.

نکته منفی بزرگ دیگر این رژیم، بازگشت‌پذیر بودن وزن کاهش یافته است؛ بنابراین ممکن است از این رژیم نتیجه بگیرید، برای همین هم خیلی‌ها این رژیم را جزء بهترین رژیم‌های لاغری دنیا دسته‌بندی می‌دانند، اما آیا حاضر هستید برای چند کیلوگرم لاغری، سلامتی‌تان را در معرض خطر قرار دهید؟

رژیم‌ لاغری

رژیم غذایی دوم: رژیم کالری شماری

در مقایسه بهترین رژیم‌های لاغری دنیا، به یکی از جذاب‌ترین رژیم‌ها که روز به روز بیشتر در حال محبوب شدن است، می‌رسیم. در این رژیم غذایی دست افراد باز است و دیگر آن سختی و گرفت و گیر رژیم‌های دیگر را ندارد. البته این آزادی خود در یک چارچوب مشخص و حساب شده قرار دارد.

البته نکته مهم در این رژیم این است که کاربرد آن بیشتر برای کنترل وزن استفاده می‌شود و برای افرادی که اضافه وزن بالایی دارند کاربرد زیای ندارد. شرط اساسی و یک مقدار سخت آن هم این است که فرد باید مقدار کالری غذا‌های مصرفی را بداند تا بتواند در چارچوب اصلی خود غذا بخورد.

روش کار این رژیم هم نیاز به دقت دارد. برای اینکه بتوانید محدوده‌ی کالری مصرفی روزانه خود را به دست آورید، ابتدا باید وزن خود را در ۳۰ (تعداد روز‌های یک ماه) ضرب کنید. سپس از عدد حاصل ۱۱۰۰ را کم کنید. حاصل به دست آمده همان محدوده کالری مصرفی شما در یک روز است.

نکته: عدد ۱۱۰۰ میزان کالری است که باید در طول یک ماه از مصرف کالری خود کم کنیم. همان‌طور که گفتیم این روش برای کاهش وزن زیاد مناسب نیست و بیشتر به درد افرادی می‌خورد که قصد دارند وزن خود را بعد از رژیم غذایی سنگین، حفظ کنند. نکته منفی دیگر آن این است که باید مقدار دقیق کالری غذا‌ها را بدانید تا بتوانید در چارچوب مصرف کنید. در واقع خیلی از متخصصین تغذیه، اعتقادی به درگیر کردن افراد با مفاهیم کالری ندارند! اساسا پیچیدگی حساب‌و‌کتاب کالری، سختی رژیم غذایی را دوچندان می‌کند!

رژیم غذایی سوم: رژیم کتوژنیک

در سومین مقایسه بهترین رژیم‌های لاغری دنیا، به یکی از جدیدترین رژیم‌های لاغری بر می‌خوریم. پایه این رژیم بر حذف و کم کردن کربوهیدرات از چرخه غذایی است.

رژیم کتوژنیک یکی از متفاوت‌ترین رژیم‌های غذایی امروز است. جالب است بدانید نحوه کار کردن این رژیم به این صورت است که با کم کردن حجم کربوهیدرات دریافتی، چربی‌ها را در معرض آب شدن و کاهش یافتن قرار می‌دهد. درست همان چیزی که می‌خواستیم!

این سبک از رژیم برای چربی‌های شکم و پهلو بسیار مناسب است. میزان کاهش وزن در رژیم‌های کم کالری و بدون کربوهیدرات بسیار مناسب است و برای بسیاری از افراد جواب می‌دهد. طبق نظر بسیاری از محققین، این نوع رژیم از رژیم‌هایی که چربی را محدود می‌کند، کاهش وزن بیشتری در پی خواهد داشت؛ اما این برنامه غذایی هم دارای برخی از نکات منفی است.

مصرف بالای چربی و پروتئین ممکن است حساب کلسترول خون شما را از دستتان خارج کند و یک مشکل جدید علاوه بر مشکل اضافه وزن به شما اضافه کند!

رژیم غذایی چهارم: فستینگ یا روزه‌داری متناوب

روزه‌داری متناوب یا Intermittent fasting یکی از رژیم‌های غذایی معروف در جهان است. همان‌طور که از نام این رژیم پیداست، مبنای آن بر کم خوردن است. در این استراتژی برنامه غذایی تلاش می‌کند که دریافت کالری روزانه شما را کاملا محدود کند؛ به‌صورتی که حداقل ۸ ساعت در طول روز چیزی نباید بخورید و همچنین نباید در ساعت‌های دیگر هم حد مجاز خوردن را رد کنید.

البته روش‌های مختلفی در این رژیم وجود دارد، به‌عنوان‌مثال دو روز در هفته باید کمتر از ۵۰۰ کیلوکالری مصرف کنید و در روز‌های دیگر آزادتر هستید.

حقیقات نشان داده است کاهش وزن در این رژیم تقریباً ۸ کیلوگرم در ۳ الی ۲۴ هفته خواهد. موضع هدف برای لاغری در این برنامه غذایی، چربی‌های شکم و اطراف پهلو هستند. تحقیقات ثابت کرده است روزه‌داری متناوب باعث شروع روند چربی‌سوزی و تقویت بافت عضلانی می‌شود. در مقایسه بهترین رژیم‌های لاغری دنیا، این برنامه برای بسیاری از افراد جواب داده است، هرچند رژیم اصلا ساده‌ای نیست!

همچنین جالب است بدانید این سبک از رژیم غذایی در افراد بزرگسال خطر آن‌چنانی ندارد، البته ابدا توصیه نمی‌شود خودتان بدون نظر پزشک متخصص سراغ این رژیم بروید! اکیدا توصیه می‌شود تجویز این رژیم توسط دکتر متخصص و طبق شرایط جسمی شما انجام بپذیرد تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. به‌عنوان‌مثال بانوان باردار یا شیرده و افرادی که به دیابت و فشارخون مبتلا هستند، باید زیر نظر پزشک تغذیه از این رژیم استفاده کنند.

سخن پایانی

ما در این مطلب ۴ تا از بهترین و معروف‌ترین پایه‌های رژیم غذایی در دنیا را به‌صورت مفید بررسی کردیم. حالا شما با نحوه کار هر رژیمی که در قالب این چهار دسته باشد آشنا هستید و فواید و ضرر‌های آن را می‌دانید.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در مقایسه بهترین رژیم‌های لاغری دنیا نمی‌توان به قطع یک رژیم را از دیگر برنامه‌ها برتر دانست، زیرا بدن افراد و نحوه پاسخگویی آن‌ها به این برنامه‌ها متفاوت است. پس برای انتخاب بهترین رژیم حتماً با دکتر متخصص تغذیه مشورت کنید. بهترین رژیم ها، رژیمی هستند که شرایط سلامت و سوابق پزشکی شما را بررسی کرده و بهترین پیشنهاد را به شما ارائه کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه