پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۶۲۹
۰۸ تير ۱۴۰۰ | ۱۹:۴۵
به گفته‌ی کارشناسان پاراستزی یا همان خواب رفتگی در قسمت‌های مختلفی از بدن می‌تواند رخ دهد. این حالت بدون هیچ نشانه‌ی قبلی هشدار دهنده‌ای و معمولاً در اثر فشار ممتد به عصب‌ها رخ می‌دهد.

خواب رفتن دست

بوق خبر - بیشترمان تجربه اش را داشته ایم؛ نیمه شب از خواب بیدار می‌شویم و می‌بینیم دست مان بی حس شده یا اصطلاحاً به خواب رفته است. گاهی یک حس سوزن سوزن شدن را هم تجربه می‌کنیم، انگار که سوزن‌های ریزی را در پوست مان فرو می‌کنند. در پزشکی به این حالت اصطلاحاً پارستزی یا همان خواب رفتگی می‌گویند. اما اصلاً چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهند و آیا باید نگرانش باشیم؟ برای دانستن پاسخ این سؤالات با ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

توجه: به خاطر داشته باشید که این مطلب هدفی جز آگاهی بخشی ندارد و برای دریافت مشاوره حرفه‌ای یا تشخیص مشکل خود باید به پزشک مراجعه کنید.

به گفته‌ی کارشناسان پاراستزی یا همان خواب رفتگی در قسمت‌های مختلفی از بدن می‌تواند رخ دهد. این حالت بدون هیچ نشانه‌ی قبلی هشدار دهنده‌ای و معمولاً در اثر فشار ممتد به عصب‌ها رخ می‌دهد. خواب رفتگی اگر زودگذر باشد معمولاً بی خطر است، اما اگر زیاد دچار این حالت می‌شوید می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری پنهان باشد.

دلایل احتمالی خواب رفتگی به شرح زیر است:

 

۱- حالت خوابیدن

خوابیدن روی شکم و گذاشتن دست‌ها زیر بدن، خوابیدن به پشت و قرار دادن دست‌ها زیر سر، یا خوابیدن به پهلو و پیچ دادن دست، همگی حالت‌های نامناسبی از خوابیدن هستند که می‌توانند باعث وارد شدن فشار اضافه به عصب‌ها شوند. این امر منجر به مختل شدن گردش خون می‌شود و دستگاه عصبی بدن با یک حس سوزن سوزن شدن به آن واکنش نشان می‌دهد.

۲- وارد شدن فشار به عصب‌ها

عصب اولنار یا زند زیرین از کتف تا آرنج امتداد دارد و کار آن حس بخشی به دست‌های ما است. مچ درد، کم شدن قدرت چنگ زنی و گرفتن در دست‌ها و بی حس شدن دست ها، نشانه‌های احتمالی وارد شدن فشار به عصب اولنار هستند. درد ناشی از این حالت معمولاً خود به خود رفع می‌شود، اما اگر بیشتر از دو روز ادامه یافت باید به پزشک مراجعه کنید.

۳- کمبود ویتامین ب ۱۲

ویتامین ب ۱۲ که به طور طبیعی در گوشت قرمز، ماهی، ماکیان و لبنیات وجود دارد – سلامت عصب‌ها و سلول‌های خونی ما را حفظ می‌کند. کمبود ویتامین ب ۱۲ می‌تواند باعث بروز مشکلات عصبی‌ای شود که ممکن است با کم شدن حس یا سوزن سوزن شدن بروز کند.

۴- اضطراب و نگرانی

وقتی مضطرب یا نگران هستیم، بدن مان وارد حالت جنگ یا گریز می‌شود که در آن هورمون‌های اضطراب در نقاط خاصی ترشح می‌کنند، تا بیشتر بتوانیم از عهده‌ی تهدید موجود برآییم. در این واکنش فیزیولوژیکال جریان خون به سمت اندام‌هایی هدایت می‌شود که از اهمیت بیشتری برای بقای ما برخوردارند. کاهش گردش خون در برخی قسمت‌های بدن باعث حس سوزن سوزن شدن می‌شود.

اضطراب می‌تواند باعث ایجاد تنش در عضلات هم شود، امری که ممکن است منجر به حس سوزن سوزن شدن شود.

۵- مشکلات پزشکی زمینه‌ای

خواب رفتگی مزمن هم ممکن است نشانه‌ی وجود یک مشکل پزشکی باشد که دستگاه عصبی بدن را تحت تأثیر قرار داده است. اگر بی حسی با ضعف عضلانی یا دیگر نشانه‌ها همراه بود، بهتر است فوراً به پزشک مراجعه کنید.

چطور خواب رفتگی را به حداقل برسانیم:

 

دست هایتان را بالا ببرید

معمولاً به محض برداشته شدن فشار حس دست‌ها بازمی گردد. اما تکان دادن دست‌ها می‌تواند به افزایش گردش خون کمک کند.

می‌توانید دست هایتان را بالای سرتان ببرید و شانه هایتان را بالا و پایین کنید تا از فشار وارده به گردن کاسته شود و عصب‌ها شل شوند.

حالت خوابیدن تان را عوض کنید

دست هایتان را درست بگذارید و از جمع کردن آن‌ها زیر بدن خودداری کنید. سعی کنید مچ دست هایتان را صاف نگه دارید تا خون درست و روان گردش یابد. طوری بخوابید که دست هایتان را به جای اینکه بالای سرتان بگذارید، دو طرف بدن تان قرار دهید تا جریان خون به سمت دست‌ها قطع نشود.

از خوابیدن به حالت جنینی پرهیز کنید، چون خم کردن دست‌ها و آرنج‌ها می‌تواند باعث وارد آمدن فشار به عصب‌ها شود.

هنگام خواب از مچ بند یا حوله استفاده کنید

آتل یا مچ بند به صاف ماندن مچ دست کمک می‌کند و بنابراین دیگر لازم نیست نگران خم شدن دست تان در هنگام خواب باشید. می‌توانید یک حوله هم دور آرنج تان ببندید و با یک بانداژ محکمش کنید تا آرنج تان خم نشود.

سبک زندگی سالمی داشته باشید

ورزش منظم سلامت قلبی عروقی را به طور کلی بهبود می‌بخشد و به گردش خون کمک می‌کند. داشتن عادت‌های غذایی مناسب هم مانع از کمبود ویتامین می‌شود و درد‌های عصبی را به حداقل می‌رساند.

اگر مشکلتان پزشکی است دنبال درمانش باشید

اگر مشکل تان شدید یا مزمن است، به پزشک مراجعه کنید تا معلوم شود که بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست تان دلیل پزشکی دارد یا خیر و در صورت لزوم، درمان یا داروی مناسب برایتان تجویز شود.

به دنبال نشانه‌های هشدار دهنده‌ای باشید که از لزوم توجه فوری حکایت دارند

بی حسی ناگهانی می‌تواند نشانه‌ی سکته مغزی هم باشد، بنابراین اگر خواب رفتگی دست تان با سرگیجه، فلج شدن، دشواری در صحبت کردن، از دست دادن تعادل و سردرد شدید همراه بود، باید فوراً کمک بگیرید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه