پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۶۱۰
۰۶ تير ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۲
برای درمان لکه‌های پوستی ناشی از افزایش سن راهکار‌های مختلفی مانند انجام لیزر درمانی، استفاده از لوسیون ها، کریوتراپی، میکرودرمی، لایه برداری شیمیایی و روش‌های درمانی خانگی و سنتی وجود دارد.

درمان لکه های ناشی از افزایش سن

بوق خبر - لکه‌های ناشی از افزایش سن همان لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای با سطوح صاف می‌باشند که در سایز‌های مختلف روی بازوها، شانه، دست و صورت به وجود می‌آیند. اغلب این لکه‌ها به دلیل نور آفتاب ایجاد می‌شوند و با بالا رفتن سن شدیدتر خواهند شد.

روش‌های رفع لکه‌های ناشی از افزایش سن

به وجود آمدن لکه‌های جدید روی پوست قبل از اینکه به افزایش سن مربوط باشد، به قرار گرفتن فرد در برابر نور آفتاب مربوط می‌شود. لکه‌های پیری، در واقع کک و مک‌های ناشی از تابش نور آفتاب می‌باشند و اغلب بر روی پشت دست افراد دیده می‌شوند. در افرادی که بیشتر در معرض نور خورشید بوده اند، این لکه‌ها بر روی پوست صورت و دیگر نقاط بدن نیز دیده می‌شود. دیده شدن این نوع لکه‌ها روی پوست افراد مسن موضوعی عادی است، اما این لکه‌ها ممکن است به خاطر بودن زیاد در معرض نور آفتاب در ده‌های سوم، چهارم و پنجم زندگی نیز دیده شود. نور خورشید دارای پرتو‌های فرابنفش می‌باشد که سبب برنزه شدن و سوختگی پوست می‌شوند، با افزایش سن این برنزه شدن، رسوب بیش از حد رنگدانه‌ها را در پوست باعث می‌شود. برخی اوقات به لکه‌های ناشی از افزایش سن لکه‌های کبدی و لکه‌های خورشیدی نیز گفته می‌شود.

نشانه‌های لکه‌های پیری پوست

لکه‌های ناشی از افزایش سن به رنگ‌های روشن یا تیره دیده می‌شوند که رنگ آن به پوست فرد بستگی دارد. این لکه‌ها در اغلب نقاط بدن به وجود می‌آیند و در اندازه‌های بزرگ و کوچک بروز می‌یابند. همان طور که اشاره کردیم گاهی اوقات به این لکه ها، لکه‌های کبدی نیز گفته می‌شود، زیرا پزشکان احتمال داده اند که ارتباط خاصی بین این لکه‌ها و بیماری‌های کبدی می‌تواند وجود داشته باشد.

دلیل بروز لکه‌های افزایش سن

این نوع لکه‌ها همان طور که گفته شد اغلب به دلیل قرار گیری در برابر نور خورشید به وجود می‌آیند. البته باید بدانید که بروز این لکه‌ها فقط به دلیل نور خورشید نیست و دلایل دیگری مشا مشکلات کبدی برای به وجود آمدن آن می‌تواند وجود داشته باشد. این نوع لکه‌ها نسبت به دیگر لک‌ها مسطح می‌باشند و به اشکال مختلفی ایجاد می‌شود. این نوع لکه‌ها هیچ نوع دردی ندارند، از این رو در صورت احساس خارش، درد، سوزش و دیگر مشکلات می‌بایست با یک متخصص پوست مشورت کنید.

عوامل ایجاد کننده

برخی عوامل و شرایط در کنار هم قرار می‌گیرند تا این نوع لکه‌ها بر روی پوست با افزایش سن ایجاد شوند. از عوامل بروز این لکه‌ها افزایش سن و قرار گیری در معرض نور خورشید می‌باشد. بر خلاف دیگر لک‌ها و کک و مک ها، لکه‌ای ناشی از افزایش سن با حذف نور خورشید و قرار نگرفتن در زیر نور آفتاب از بین نمی‌روند.

ویژگی‌های لکه‌های افزایش سن

لکه‌های ناشی از افزایش سن دارای ویژگی‌های زیر هستند:

این لکه‌ها اغلب بیضی شکل می‌باشند.
برآمدگی بر روی پوست ایجاد نمی‌کنند.
این لکه‌ها اغلب به رنگ‌های قهوه‌ای روشن تا تیره دیده می‌شوند.
لکه‌های پیری بیشتر در نقاطی از پوست دیده می‌شوند که بیشتر از نقاط دیگر در معرض تابش نور خورشید قرار داشته باشند.
این لک‌ها هیچ دردی ندارند.

نحوه شکل گرفتن لکه‌های افزایش سن

همانطور که در این مطلب بار‌ها اشاره شود لکه‌های ناشی از افزایش سن یا لکه‌های کبدی زمانی که پوست بیش از حد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد به دلیل تجمع رنگدانه‌ها به وجود می‌آیند. اشعه‌های نور خورشید باعث می‌شوند تا سرعت تولید ملانین یا همان ماده‌ی رنگی داخل پوست بیشتر شود، در نتیجه این موضوع باعث به وجود آمدن لکه‌ها خواهد شد.

استفاده کردن از سولاریوم هم می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های پوستی گردد. در این مورد رنگ پوست افراد نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد، با توجه به این موضوع افرادی که دارای پوست روشن می‌باشند بیشتر در معرض لک شدن پوست می‌باشند.

علاوه بر نور خورشید موارد دیگری می‌توانند در بروز این نوع لکه‌ها تاثیر گذار باشند، این موارد عبارتند از:

تغییرات هورمونی
عوارض جانبی دارو‌ها
التهابات پوستی
زخم‌ها
بیماری دیابت
حساسیت‌های پوستی و …

درمان با استفاده از لوسیون‌ها

کرم‌ها و لوسیون‌های مختلفی وجود دارند که با استفاده مکرر از آن ها، با توجه به ادعای تولید کنندگان این محصولات، می‌توان لکه‌های ناشی از افزایش سن را درمان نمود و از بیشتر شدن آن جلوگیری نمود. اغلب این لوسیون‌ها و کرم‌ها را می‌توان بدون نسخه پزشک تهیه و مصرف نمود. باید بدانید که قبل از تهیه هر نوع کرم و لوسیونی در مورد مواد تشکیل دهنده آن اطلاعات کسب کنید تا از عوارض احتمالی آن پیشگیری شود. برخی از کرم‌های روشن کننده پوست دارای جیوه می‌باشند و استفاده از آن‌ها باعث می‌شود تا مشکلات جدی برای سلامت پوست ایجاد شود.

در صورتی که می‌خواهید از این کرم‌ها و لوسیون‌ها برای درمان لک‌های ناشی از افزایش سن استفاده نمایید، بهتر است قبل از هر چیزی به پزشک و متخصص پوست مراجعه نمایید. متخصصین می‌توانند یک روشن کننده‌ی پوست با توجه به پوست شما و متناسب با آن پیشنهاد دهند که این موضوع باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شما خواهد شد. در حال حاضر کرم‌ها و لوسیون‌های مختلفی در بازار وجود دارند و انتخاب این که کدام مناسب پوست شما می‌باشد فقط با کمک گرفتن از یک متخصص قابل انجام است.

در صورتی که پوست شما نیاز به یک کرم روشن کننده قوی دارد، متخصص پوست با توجه به نیاز و پوست شما، انتخاب می‌کند. با توجه به تحقیقات انجام شده افرادی که از کرم و لیزر درمانی هم زمان استفاده کرده اند، شاهد رفع این لکه‌ها به میزان قابل توجهی بوده اند.

درمان لکه‌های افزایش سن با لیزر

لیزر درمانی می‌تواند باعث رفع لکه‌های سن با سرعت بیشتری شود، بعلاوه ماندگاری این روش نسبت به استفاده از کرم بسیار بیشتر است. لیزر درمانی در برخی اوقات ممکن است برخی از عوارض جانبی مثل پوسته پوسته شدن یا تیره شدن موقت ایجاد نماید، که در روش استفاده از کرم با این عوارض رو به رو نخواهید شد. البته باید بدانید که عوارض عنوان شده با سرعت از بین خواهند رفت.

انجام روش کریوتراپی برای رفع لکه‌های افزایش سن

کریوتراپی روشی رایج برای درمان لکه‌های ناشی از افزایش سن می‌باشد. در روش کریوتراپی متخصصین پوست به وسیله منجمد کردن سلول‌های لکه ها، باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شوند. وقتی پوست درمان شود، کمی روشنتر به نظر خواهد رسید. انجام این روش تا حدی دردناک، ولی سریع می‌باشد. پس از درمان در این روش امکان دارد پوست دچار درد، تاول، التهاب موقت و تورم شود که کاملا موقت می‌باشند. بعضی از عوارض جانبی ایجاد شده در این روش ممکن است دائمی باشند مانند تیره شدن لکه ها، روشن شدن پوست اطراف لکه و زخم. البته اگر این روش تحت نظر یک متخصص با تجربه انجام شود عوارض جانبی آن بسیار کمتر خواهند شد.

میکرودرمی برای رفع لکه‌های افزایش سن

در روش میکرودرمی پزشک با استفاده از یک دستگاه مخصوص، سمباده‌ای را بر روی سطح پوست می‌کشد و باعث لایه برداری از سطح بالایی پوست می‌شود. مطالعات انجام شده در این مورد نشان داده اند که این روش کاملا موثر می‌باشد. تاثیر این روش در افرادی که همزمان لایه برداری شیمیایی انجام می‌دهند بیشتر است.

این روش بین افرادی در ۲ تا ۱۶ هفته مورد بررسی قرار گرفت، در این تحقیق حدود ۴۰ درصد از لکه‌های ناشی از افزایش سن به طور کامل از بین رفت، اما نتیجه‌ی آن در افرادی که از دو روش میکرودرمی و لایه برداری شیمیایی همزمان استفاده کرده بودند، خیلی بهتر بود. تقریبا در ۵۰ درصد این افراد، لک‌های سن به طور کامل از بین رفته بود. بعد از درمان با این روش امکان دارد التهابات خفیفی را شاهد باشید که بعد از چند ساعت کاملا از بین می‌روند. بعلاوه ممکن است در انجام این روش پوسته پوسته شدن پوست در طول ۳ تا ۴ روز دیده شود که بعد برطرف خواهد شد.

روش لایه برداری شیمیایی برای بهبود لکه‌های افزایش سن

یکی دیگر از روش‌های موثر در درمان لکه‌های ناشی از افزایش سن انجام لایه برداری شیمیایی می‌باشد. با توجه به تحقیقات انجام شده اغلب افرادی که از این روش برای رفع لکه‌های پوست خود استفاده کرده اند، ۵۰ درصد شاهد روشن شدن لکه‌های سنی بوده اند. اما این روش در افرادی که همزمان کریوتراپی را انجام داده اند نتایج بهتر و سریعتری را داشته است.

روش‌های درمانی گیاهی و خانگی برای رفع لک‌ها

علاوه بر روش‌های گفته شده در بالا، روش‌های دیگری در طب سنتی وجود دارند که می‌توانید در منزل آن‌ها را به راحتی انجام دهید و شاهد بهتر شدن لکه‌های ناشی از لکه‌های سن باشید:

استفاده از روغن کرچک:

روغن کرچک دارای خواص مختلفی برای بدن و پوست می‌باشد و باعث رفع لکه‌ها خواهد شد. برای بهتر شدن تاثیر آن می‌توانید از روغن بادام، زیتون، نارگیل یا روغن ویتامین e را با روغن کرچک اضافه کرده و از آن استفاده نمایید.

برای استفاده از روغن کرچک، مقداری از این روغن را با ترکیبی که دوست دارید مخلوط کرده و با استفاده از یک پد نخی یا پنبه آن را بر روی پوست خود بزنید. ناحیه مورد نظر را چند دقیقه ماساژ بدهید و چند ساعت صبر کرده، سپس پوست خود را با آب شست و شو دهید. برای درمان بهتر روزی دو بار صبح و شب این روش را انجام دهید.

استفاده از آب لیمو:

لیمو و آب لیموی تازه خاصیت سفید کنندگی دارد و دارای اسید سیتریک است که سبب روشن شدن پوست می‌شود و ظاهر پوست را به طور کلی بهتر می‌کند. در صورتی که دارای پوستی حساس هستید می‌توانید از روش‌های زیر برای اینکار استفاده نمایید:

در یک روش می‌توانید کمی لیمو را خرد کنید و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را روی پوست خود قرار داده، سپس بشویید. دو مرتبه در طول روز این روش را انجام دهید.

در روشی دیگر می‌توانید آب لیمو را برای ۲۰ دقیقه روی پوست خود بمالید و بعد با آب شست و شو دهید.

همچنین می‌توانید آب لیمو را با مقدار کمی سرکه مخلوط کرده و آن را روی لکه‌ها برای ۱۵ دقیقه نگه دارید و بعد بشویید.

در روشی دیگر می‌توانید چند قاشق چای خوری آب لیمو را با یک قاشق چای خوری زرد چوبه ترکیب نمایید و بعد آن را برای نیم ساعت بر روی پوست خود بمالید.

استفاده از آلوئه ورا:

آلوئه ورا یک روش مناسب برای حذف لک صورت می‌باشد که برای هر پوستی قابل استفاده است، آلوئه ورا همچنین باعث می‌شود تا رطوبت پوست شما حفظ شود. برای انجام این روش ژل یک برگ آلوئه ورا را از آن خارج کنید و بعد آن ژل را برای ۳۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید، سپس پوست خود را بشویید. این روش را دو مرتبه در روز انجام دهید تا لکه‌ها بهتر شوند.

استفاده از آرد نخود:

آرد نخود یک ماسک مناسب برای حذف لکه‌های ناشی از افزایش سن می‌باشد. برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای پوست خود چند قاشق چای خوری آرد نخود، یک قاشق چای خوری سیر، نصف قاشق چای خوری آب لیمو، یک قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی و چند قطره روغن بادام یا روغن کرچک را با هم به خوبی مخلوط نمایید. بعلاوه می‌توانید کمی گلاب نیز به آن اضافه نمایید و سپس آن را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی محل مورد نظر بمالید. اجازه دهید تا مواد کاملا روی پوست تان خشک شوند، سپس آن را اسکراب نمایید و در آخر آن را با آب ولرم شست و شو دهید. می‌توانید این روش را یک بار در روز انجام دهید.

استفاده از دوغ:

پوست در زمان استفاده از دوغ حس خنکی خواهد داشت، استفاده از دوغ بر روی پوست باعث روشن شدن رنگ آن و تازه شدن پوست خواهد شد. مقداری پنبه را به دوغ تازه آغشته کرده و بعد آن را بر روی پوست خود بمالید، بعد از ۱۵ دقیقه می‌توانید پوست خود را به خوبی بشویید. در صورتیکه پوستتان مستعد آکنه است کمی آب لیمو به دوغ اضافه کرده و بعد از آن استفاده نمایید.

استفاده از ماست:

ماست یم روش موثر خانگی برای رفع لکه‌های ناشی از افزایش سن می‌باشد. ماست دارای اسید لاکتیک می‌باشد که باعث روشن شدن پوست خواهد شد. می‌توانید یک قاشق چای خوری آب لیمو را با یک قاشق ماست مخلوط کرده و آن را به مدت ۳۰ دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید. بعد از آن پوست خود را با آب سرد بشویید و در ادامه از یک مرطوب کننده سبک روی پوست خود استفاده نمایید. در طول هفته دو تا سه مرتبه می‌توانید این روش را برای رفع لکه‌های قهوه‌ای پوست خود انجام دهید.

استفاده از ریشه خردل:

ریشه خردل یم روش موثر برای درمان لکه‌های صورت به ویژه لکه‌های ناشی از افزایش سن می‌باشد. برای استفاده از ریشه خردل نصف فنجان سرکه سیب را با چند تکه از ریشه خردل مخلوط کرده و برای دو هفته این مخلوط را در ظرف در بسته در یخچال نگهداری نمایید. این مخلوط را روز در میان هم بزنید و با گذشت دو هفته آب آن را گرفته و به صورت و پوست خود بمالید. با گذشت چند ماه، بعد از استفاده از این روش می‌تواند شاهد روشن شدن پوست خود باشید.

استفاده از انگور فرنگی:

انگور فرنگی قرمز یک ماده مغذی خوشمزه و سالم می‌باشد که برای از بین بردن لکه‌های ناشی از افزایش سن می‌توانید از آن استفاده نمایید. برای انجام این روش یک قاشق غذاخوری عسل را با یک چهارم فنجان انگور فرنگی مخلوط نمایید و سپس آن را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست خود بمالید، سپس پوست خود را با آب شست و شو دهید. می‌توانید تا زمان بهبود پوست روزی یک بار این عمل را انجام دهید.

آب میوه:

آب میوه‌های طبیعی حاوی مواد طبیعی و ارگانیک می‌باشند که می‌توانند لک‌های تیره پوست را برطرف نمایند. به منظور رفع لکه‌های پیری و قهوه‌ای پوست خود می‌توانید از انواع آب میوه طبیعی استفاده نمایید. در یک روش مقداری مساوی از آب پرتقال، آب جعفری، آب لیمو و آب مویز را با هم ترکیب کرده و آن را بر روی محل مورد نظر پوست خود مالیده و برای ۱۵ دقیقه ماساژ دهید و سپس آن را به خوبی شست و شو دهید. این روش را می‌توانید روزی یک مرتبه انجام دهید.

استفاده از سرکه‌ی سیب:

سرکه سیب دارای خواص بسیاری برای سلامت بدن و زیبایی پوست می‌باشد، استفاده از سرکه‌ی سیب یک روش خانگی مفید و موثر برای بهتر شدن وضعیت پوست می‌باشد که می‌توانید به راحتی از آن استفاده نمایید.

در یک روش می‌توانید کمی سرکه‌ی سیب را با مقداری عسل مخلوط کرده و سپس آن را به پوست خود بمالید و بگذارید تا ۲ دقیقه بماند، سپس آن را به خوبی و به طول کامل بشویید. می‌توانید در طول روز یک بار این عمل را انجام دهید.

در روشی دیگر می‌توانید یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک قاشق غذاخوری آب پرتقال تازه مخلوط کرده و سپس آن را به مخل مورد نظر در پوست خود بزنید. بعد از اینکه پوست کاملا خشک شد، آن را با آب ولرم شست و شو دهید. در طول روز می‌توانید این روش را یک تا دو مرتبه انجام دهید.

استفاده از چوب صندل:

چوب صندل درمانی موثر برای رفع لکه‌های افزایش سن می‌باشد که ضد پیری و ضد عفونی کننده نیز است. برای رفع لکه‌های قهوه‌ای پوست خود می‌توانید چند قاشق غذاخوری پودر صندل را با یک قاشق چای خوری آب لیمو، یک قاشق چای خوری گلیسیرین و همچنین چند قاشق چای خوری گلاب مخلوط کنید، سپس این مخلوط را به محل مورد نظر بمالید و اجازه دهید تا کاملا بر روی پوست خشک شود. در آخر پوست خود را با آی سرد بشویید، این روش را در طول هفته می‌توانید دو تا سه مرتبه انجام دهید.

در روشی دیگر می‌توانید چند قاشق غذاخوری چوب صندل را با مقداری روغن ویتامین e، یک قاشق چای خوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری آب پرتقال مخلوط کرده و بر روی پوست خود بمالید. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه می‌توانید پوست خود را با آب بشویید.

همچنین در روشی دیگر می‌توانید چند قطره روغن چوب صندل را با روغن بادام یا روغن زیتون مخلوط کرده و آن را بر روی پوست خود بمالید. اینکار را شب انجام دهید و بگذارید تا صبح روغن روی پوستتان بماند، سپس روز بعد پوست خود را بشویید. می‌توانید هر روز این روش را انجام دهید.

استفاده از انبه:

انبه یک میوه پرخاصیت می‌باشد که دارای اسید هیدروکسیل و آنزیم‌هایی می‌باشد که باعث لایه برداری پوست می‌شوند. انبه باعث از بین رفتن آکنه و لکه‌های پوستی خواهد شد، این میوه علاوه بر این که مفید برای سلامت بدن می‌باشد برای زیبایی پوست نیز موثر است و از پوست مراقبت می‌کند، پوست را روشن کرده و آن را پاکسازی می‌نماید. قبل از اعمال انبه بر روی پوست خود، کمی از آن را بر روی پوست خود تست کنید تا مشخص شود که به آن حساسیت دارید یا خیر. می‌توانید در صورت نداشتن حساسیت به انبه، روزی دو مرتبه می‌توانید از آن روی پوست خود استفاده نمایید.

استفاده از آب پیاز:

پیاز یک ماده مغذی و مفید برای پوست و بدن می‌باشد. پیاز دارای خواص سفید کنندگی بوده و دارای ماهیت اسیدی می‌باشد که باعث می‌شود تا لکه‌های قوی از بین بروند. برای استفاده از پیاز و آب آن یک عدد پیاز را تکه تکه کنید و روی پوست خود به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید.

علاوه بر روش بالا می‌توانید چند قاشق عسل را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و بر روی پوست خود بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه پوست خود را با آب ولرم بشویید. در طول روز یک تا دو مرتبه این روش را می‌توانید تا بهبودی پوست خود انجام دهید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه