پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۵۲۳
۳۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۴۴
مواد غذایی در فصل گرم و هنگام قطع برق خیلی زود فاسد می‌شود اما می توان با راهکارهای زیر از فاسد شدن آنها جلوگیری کرد.

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی

بوق خبر - هوا که گرم می‌شود یکی از مهم‌ترین مسائلی که ذهن خانواده‌ها را درگیر می‌کند، نگهداری سالم مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن است. با این که هنوز وارد تابستان نشده‌ایم، اما به دلیل گرمی هوا، استفاده از لوازم برقی بیشتر شده و برنامه قطع برق در نواحی مختلف اعلام شده است. به همین دلیل در ادامه به روش‌های نگهداری از مواد غذایی در زمان قطع برق اشاره می‌کنیم:


اولین گزینه‌ای که به ذهن همه ما می‌رسد این است که در یخچال و فریزر را کمتر باز کنیم. اگر در فریزر را باز نکنید، مواد غذایی تا دو روز منجمد باقی می‌ماند و یخچال ۴ ساعت مواد را سالم نگه می‌دارد. البته اگر یخچال و فریزر شما استاندارد باشد.

بهتر است مواد غذایی را تازه مصرف کنید و اگر مجبور به فریز کردن مواد هستید، هوای داخل بسته بندی‌ها را کاملا خارج کنید و از یخ زدن کامل آن‌ها مطمئن شوید.

تمیز کردن یخچال و فریزر را طوری تنظیم کنید که مواد غذایی زمان زیادی در بیرون از یخچال قرار نگیرد. بهترین زمان برای تمیز کردن یخچال و فریزر زمانی است که مواد غذایی داخل آن‌ها تمام شده است و شما قصد دارید برای منزل خرید کنید.

غذا‌ها را تا زمانی که ایمن بودنشان ثابت نشده است، مزه نکنید.

اگر روی مواد غذایی بعد از وصل شدن برق بلور‌های یخ وجود دارد می‌توانید آن‌ها را منجمد کنید. سعی کنید این مواد غذایی را زود مصرف کنید.

غذا‌های فاسد شدنی را در صورتی که بیش از دو ساعت در گرمای تابستان در درجه حرارت اتاق مانده اند، دور بریزید.

به اندازه نیاز غذا بپزید که نیاز به نگه داشتن باقی مانده غذا در یخچال نباشد.

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی

مواد غذایی که بیرون از یخچال ماندگاری دارند مانند غلات آماده صبحانه، کنسرو و آب بطری را در قفسه‌های آشپزخانه تان نگه دارید.

پیش از قطع برق دمای یخچال را روی ۴ درجه یا کمتر تنظیم کنید.

مواد غذایی که زودتر فاسد می‌شود مانند شیر و تخم مرغ را در قسمت انتهایی طبقات یخچال قرار دهید.

به این نکته توجه کنید که تحت هر شرایطی دمای یخچال و فریزر نباید به بیشتر از ۷ درجه افزایش پیدا کند که اگر چنین شد باید همه غذا‌های فاسدشدنی مانند گوشت قرمز و طیور، ماهی، تخم مرغ و فراورده‌های حاوی آن، پنیر، شیر، لوبیای پخته، غلات پخته، سیب زمینی پخته، سالاد سیب زمینی و پودینگ و ... را دور بریزید.

برای این که در یخچال و فریزر را در زمان قطع برق برای نوشیدن آب خنک کمتر باز کنید، از کلمن آب سرد استفاده کنید.

در فصل تابستان که هوا گرم است لازم است دمای یخچال به صفر نزدیک شود. البته قرار گرفتن درجه یخچال روی دمای مناسب به محتویات یخچال بستگی دارد.

دما را مطابق با استاندارد یخچال تان انتخاب کنید و به یاد داشته باشید همیشه به جای تغییر بزرگی که می‌تواند دمای داخلی را یک باره تغییر دهد، تنظیمات کوچک و تدریجی انجام دهید.

می‌توانید آب را در ظرف‌های فلزی در فریزر قرار دهید تا یخ بزند و در موارد ضروری از آن استفاده کنید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه