پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۵۰۲
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۶
محققان پی بردند مصرف خوراکی‌هایی همچون آجیل، ماهی و سبزیجات برگ دار باعث بهبود روحیه می شود.

رژیم غذایی ناسالم

بوق خبر - تحقیقات نشان داده هر که باشید، غذایی که می‌خورید می‌تواند اثر بسیار زیادی بر سلامت روانتان داشته باشد.

اما برای زنان بالای ۳۰ سال، داشتن یک رژیم غذایی سالم اهمیت ویژه‌ای به جهت مقابله با اضطراب، افسردگی و اندوه دارد. این نتیجه‌ی تحقیقی است که به تازگی در نشریه‌ی Personalized Medicine منتشر شده است.

محققان دانشگاه بینگهمتون ِ آمریکا به بررسی ۳۲۲ زن و ۳۲۲ مرد، همگی با ۳۰ سال سن یا بیشتر پرداختند و داده‌های مربوط به عادات غذایی، فعالیت فیزیکی و الگو‌های خلق و خویی آن‌ها را جمع آوری کردند.

محققان پی بردند مصرف خوراکی‌هایی همچون آجیل، ماهی و سبزیجات برگ دار باعث بهبود روحیه شده بود.

برعکس، میان مصرف فست فود و نخوردن صبحانه و وخامت خلق و خو ارتباط وجود داشت.

این مسأله در مورد مواد غذایی با شاخص گلوکز بالا هم صدق می‌کرد که قند خون را به سرعت بالا می‌آورند، مثلاً کربوهیدرات‌های تصفیه شده‌ای مانند چیپس، نان سفید و مواد قندی.

با این حال، زنانی که چنین عادت‌هایی داشتند عوارض جانبی بسیار منفی تری در مقایسه با مردان تجربه کرده بودند. احتمال تجربه‌ی عوارض جانبی بر اثر مصرف مواد غذایی ناسالم حتی با وجود داشتن یک رژیم غذایی سالم هم در زنان بیشتر بود.

دانشمندان می‌گویند نکته‌ی جالب در این پژوهش این است که آن‌ها پی بردند الگو‌های غذایی ناسالم ناراحتی‌های روانی بیشتری در زنان ایجاد می‌کند تا مردان، امری که اثبات کرد زنان در مقایسه با مردان آسیب پذیری بیشتری در برابر مصرف غذا‌های ناسالم دارند.

اما نکته‌ای که باید درخصوص این پژوهش توجه داشت این است که این تحقیق ارتباط را مورد بررسی قرار داده بود نه علت را، بنابراین روشن نیست که آیا مواد غذایی باعث تغییر در خلق و خو شده بودند یا خیر.

مثلاً می‌تواند اینگونه هم باشد که احتمال داشتن انتخاب‌های غذایی سالم‌تر در افراد شادتر بیشتر است، در حالی که افراد مضطرب یا افسرده معمولاً بیشتر به آرامش بخش بودن تغذیه‌ی خود اهمیت می‌دهند تا سالم بودن آن.

ورزش کردن ممکن است به تعدیل شدن عوارض جانبی رژیم غذایی ناسالم برای سلامت روان کمک کند

محققان همچنین پی بردند ورزش نقشی اساسی در سلامت روان شرکت کنندگان پژوهش داشت. هم مردان و هم زنانی که ورزش می‌کردند، حتی اندک، در مقایسه با آن‌هایی که تحرک بدنی کمتری داشتند، معمولاً از سلامت روان بهتری برخوردار بودند.

این امر حتی با وجود مصرف غذا‌های ناسالم هم صدق می‌کرد. این مسأله نشان می‌دهد ورزش می‌تواند عوارض جانبی روانی مصرف خوراکی‌های فاقد ارزش غذایی را کاهش دهد، به خصوص اگر به طور مرتب ورزش کنید.

محققان در گام بعدی قصد دارند به رابطه‌ی میان رژیم غذایی، ورزش و خلق و خو بپردازند.

تحقیقات تاکنون نشان داده ورزش کردن هم برای سلامت روان مفید است هم سلامت جسم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه