پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۷۱
۲۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۸
در این مطلب شما را با جاذبه‌های گردشگری جزیره هنگام آشنا خواهیم کرد.

جزیره هنگام

بوق خبر - صرف نظر از این که آیا در نوروز ۱۴۰۰ می‌توان سفر کرد یا خیر در این مقاله قصد داریم به معرفی برخی از جاذبه‌های گردشگری و مقاصد گردشگران داخلی و خارجی جزیره هنگام در نوروز ۱۴۰۰ بپردازیم. برای اطلاع و آشنایی با جاذبه‌های این جزیره زیبا در ادامه با ما همراه باشید. جزیره هنگام در نزدیکی منطقه آزاد قشم جذابیت‌ها و زیابیی‌های دیدنی بی نظیری دارد.

جزیره هنگام کجاست؟

قبل از آن که به معرفی مقاصد گردشگری جزیره هنگام در نوروز ۱۴۰۰ بپردازیم، لازم است تا ابتدا مختصرا با این جزیره آشنا شوید. در محدوده منطقه آزاد قشم جزیره هنگام با وسعت حدود ۵۰ کیلومتر مربع در جنوب جزیره قشم و در فاصله ۴۳ مایل دریایی از بندرعباس واقع شده است که زیبایی بی‌نظیری در سواحل و مراکز تاریخی و طبیعی اش دارد. جایی که شن‌های ساحلی آن می‌درخشند و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند.

دیده درخشش شن‌های ساحل جزیره هنگام که نام «ساحل نقره ای» بر آن نهاده اند، از زیبایی‌های نادر و کمیاب در جهان است. این زیبایی، اما در جزیره هنگام نهفته است. خود ساحل نقره‌ای یا ساحل جزیره هنگام در که فصول خاصی از سال و در شب‌ها می‌درخشد، مهم‌ترین جاذبه گردشگری جزیره هنگام می‌باشد.

روستای هنگام نو دارای ساحلی شنی است که برای پهلو گرفتن قایق‌ها مناسب است. این روستا شامل تأسیسات اسکله، پاسگاه انتظامی، کارخانه‌ی آب شیرین کن، دفتر پست و مدرسه است. روستای غیل، روستای میانی که بین روستای هنگام جدید و هنگام قدیم قرار دارد به دلیل آنکه در گودی واقع شده است آب بسیاری را در خود جمع می‌کند و به همین دلیل محلیان این روستا را به این نام می‌خوانند.

روستای هنگام قدیم نسبت به دو روستای دیگر کم جمعیت‌تر بوده و اکثر خانه هایش خالی از سکنه است. محلیان نقل قول می‌کنند که اکثر ساکنین، به علت اختلافات قومی و درگیری با بخشی از ساکنین قشم، جزیره را به مقصد کشور‌های عربی ترک کرده اند. شغل اصلی اهالی روستای قدیم هنگام، ماهی گیری و به‌ویژه صید کوسه است.

ساحل نقره‌ای جزیره هنگام

سالانه مسافرانی که برای گردشگری به منطقه آزاد قشم سفر می‌کنند، حتما سری به جزیره هنگام هم می‌زنند. جایی که می‌توان هنرنمایی طبیعت را به خوبی دید. جزیره هنگام در فاصله کمی از جزیره قشم قرار دارد. در نزدیکی اسکله کندالو به ساحل که پا می‌گذارید، شن و ماسه‌های جزیره هنگام زیر اشعه نور خورشید برق می‌زند. این زیبایی سال‌های سال در اثر جمع شدن فلس‌های خورد شده ماهی‌ها است که تا ساحل آمده و آفتاب را منعکی می‌کند. این است که خیلی‌ها را ترغیب می‌کند برای دین ساحل نقره‌ای و بندر کندالو به جزیره هنگام سفر کنند.

جزیره هنگام

جاذبه‌های تاریخی جزیره هنگام

جزیره هنگام آثار تاریخی فوق العاده‌ای هم دارد. بقایای تاریخی باقی مانده از تاسیسات بندری و دریانوردی انگلیسی‌ها و کشتی به گل نشسته پرتقالی‌ها در جزیره هنگام حکایت از تاریخ دور و دراز در این جزیره دارد.

یکی از دلایلی که معمولا گردشگران به جزیره هنگام سفر می‌کنند، علاوه بر جاذبه‌ها و زیبایی‌های بی نظیر آن، غذا‌های فوق العاده این جزیره است. گردشگری غذا در رستوران‌های بومیان منطقه طرفدار زیادی دارد. غذا‌های بومی و دریایی‌تر و تازه خیلی‌ها را به این منطقه جذب کرده است.

دیدن گونه‌های جانوری جزیره هنگام از جمله دلفین‌ها و انواع ماهی‌ها نیز منظره‌ای خاص به هنگام بخشیده است. به ویژه که دسته‌های دلفین در آب‌های نزدیک جزیره زندگی می‌کنند. آهو‌های زیبا هم در این جزیره زندگی می‌کنند. گشتن در بازار جزیره هنگام و دیدن لباس‌ها و پوشش محلی مردم منطقه خالی از لطف نیست. در این منطقه چند هتل و اقامتگاه برای اقامات وجود دارد تا خاطره خوبی را از اقامت در منطقه برای مسافران رقم بزند.

سنگی در هیبت یک مادر و دختر

در نزدیکی روستای غیل که مابین هنگام قدیم و هنگام جدید قرار دارد. می‌توانید سنگ‌هایی را در هیبت دو انسان ببینید. مردم این روستا معتقدند که این سنگ‌ها مادر و دختری هستند که در زمان قدیم از دست زورگویان زمانشان فرار می‌کردند. این مادر و دختر برای نجات از چنگ تعقیب کنندگانشان دست به دعا بلند و از خدا طلب نجات می‌کنند. بومیان عقیده دارند که خداوند آن‌ها را به سنگ تبدیل کرد و به این وسیله آن‌ها را نجات داد.

جزیره هنگام

آکواریوم طبیعی خلیج فارس

در حوالی جزیره هنگام قسمتی وجود دارد که با لقب آکواریوم طبیعی شناخته می‌شود؛ در این محل می‌توانید ماهی‌های رنگارنگی را ببینید که به‌صورت آزاد و رها در پهنه‌ی آبی خلیج‌فارس شنا می‌کنند. در این بخش از جزیره به دلیل وجود کلونی‌های مرجانی آب شفافیت بالایی دارد و جانداران رنگارنگ دریایی به راحتی قابل مشاهده هستند.

جزیره هنگام

تاسیسات بندری انگلیسی‌ها

به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی این جزیره، انگلیسی‌ها به آن توجه بسیاری داشته اند و همان‌گونه که در اسناد و کتب تاریخی آمده در عصر قاجاریه با ساختن خانه‌ها و تأسیساتی نظیر انبار زغال، تلگراف‌خانه و ... به این جزیره نفوذ کردند تا بتوانند بر مسیر کشتی رانی خلیج فارس نظارت کنند.

انگلیسی‌ها در سال ۱۹۰۴ خط تلگرافی را از جاسک به هنگام احداث کردند. به اعتقاد این جزیره به دلیل داشتن سواحل عمیق و مناسب برای لنگر انداختن کشتی‌ها، داشتن چاه‌های آب شیرین و همچنین به دلیل واقع شدن در منطقه‌ای استراتژیک برای آن‌ها دارای اهمیت بسیار بوده است. بقایای این دوران در جزیره‌ی هنگام یادگار عصر سیاه استعمار است که به لحاظ تاریخی اهمیت دارد و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

جزیره هنگام

به جرئت می‌توان گفت که جزیره هنگام یکی از زیباترین جزیره‌های ایران است. این جزیره در فاصله کمی از قشم قرار گرفته و می‌تواند به یکی از مقاصد گردشگری پر اهمیت تبدیل شود. چرا وقتی جزیره‌ای به زیبایی هنگام در کشور خودمان است، سفر‌های خود را برای خارج از کشور برنامه ریزی می‌کنید. پیشنهاد می‌کنیم که زیبایی‌های بی نظسر جزیره هنگام را از دست ندهید. البته فراموش نکنید که در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های تردد به دلیل شیوع بیماری کرونا، باید مطمئن شوید، که اجازه سفر به این جزیره در نوروز ۱۴۰۰ وجود دارد یا خیر؟

منبع: شایانیوز

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه