پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۸۱
۲۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۳۸
برای درمان آبریزش بینی روش‌های گیاهی و خانگی مختلفی وجود دارند، برخی از این روش‌ها شامل استفاده از آب نمک، سیر، عسل، روغن خردل، بخور، زردچوبه، زنجبیل، روغن اکالیپتوس، فلفل هندی تند و … می‌باشد.

آبریزش بینی

بوق خبر - سرماخوردگی و آبریزش بینی در حقیقت مشکل مهمی نیست، اما با طولانی شدن می‌تواند باعث مختل شدن زندگی روزمره شود. در کنار درمان‌های پزشکی و شیمیایی روش‌های گیاهی و خانگی وجود دارند که می‌توانند باعث بهبود آبریزش بینی شوند.

آبریزش بینی به تخلیه مایع به مقدار زیاد از بینی گفته می‌شود. این مایع در برخی موارد شفاف و گاهی اوقات غلیظ می‌شود. این مایع می‌تواند از بینی، پشت گلو و یا هر دو تخلیه شود.

در پزشکی برای اشاره به آبریزش بینی از عبارت رینوره یا رینیت استفاده می‌شود. رینوره به معنی تخلیه‌ی کم مایعات عمدتا شفاف از بینی می‌باشد و رینیت نیز به معنی التهاب بافت بینی می‌باشد. اغلب اوقات رینیت باعث بروز آبریزش بینی می‌گردد.

افرادی که آبریزش بینی دارند به احتمال زیاد دچار گرفتگی بینی نیز می‌شوند. برای درمان این مشکل روش‌های مختلف دارویی وجود دارند که در این مطلب با برخی از روش‌های مهم و کاربردی درمان گیاهی آبریزش بینی آشنا خواهیم شد.

دلیل آبریزش بینی

قبل از ارائه روش‌های درمان آبریزش بینی بهتر است با علل بروز این مشکل آشنا شویم.

دلیل اصلی آبریزش بینی تحریک یا التهاب بافت‌های بینی می‌باشد.

آبریزش بینی می‌تواند به دلیل عفونت‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، حساسیت و برخی دیگر از محرک‌ها ایجاد گردد.

بعضی از اشخاص بدون دلیل مشخص دچار آبریزش بینی مزمن می‌شوند که به این حالت رینیت غیر آلرژیک یا رینیت وازوموتور گفته می‌شود.

در برخی موارد نیز آبریزش بینی ممکن است ناشی از پولیپ، ورود جسم خارجی، تومور یا سردرد‌هایی شبیه میگرن باشد، که به ندرت اتفاق خواهد افتاد.

به منظور درمان آبریزش بینی روش‌ها و دارو‌های مختلفی وجود دارد، اما اغلب دارو‌های شیمیایی دارای عوارض جانبی به خصوص خواب آلودگی هستند.

برای درمان آبریزش بینی روش‌ها و درمان‌های گیاهی و خانگی وجود دارند که اغلب در دسترس می‌باشند. این روش‌ها بدون عوارض هستند و باعث کم شدن آبریزش بینی می‌شوند و ناراحتی فرد را کمتر می‌نمایند.

درمان های خانگی:

 

استفاده از آب نمک

آب نمک یک روش عالی و موثر برای درمان آبریزش بینی در خانه می‌باشد. آب نمک باعث می‌شود تا مخاط آسان‌تر خارج شوند و حفره بینی از محرک‌ها پاک شود. برای استفاده از آب نمک می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

مقداری نمک به اندازه نصف قاشق چای خوری را در دو فنجان آب مقطر گرم ریخته و کاملا مخلوط کنید. برای استفاده سر خود را به طرف عقب برده و با استفاده از یک قطره چکان چند قطره از آب نمک را به داخل بینی بریزید. حالا خیلی آرام نفس بکشید تا محلول در حفره بینی جلو‌تر رود، بعد سرتان را پایین آورده و تا مخاط و محلول اضافه از بینی شما خارج شوند. این روش را چند بار انجام دهید تا حس بهتری در شما ایجاد شود. تا وقت بهبودی کامل می‌توانید در طول روز چند بار ین عمل را انجام دهید.

استفاده از روغن خردل

خردل یک روش درمان گیاهی برای بهبود آبریزش بینی می‌باشد. روغن خردل دارای خواص آنتی بیوتیکی، ضد ویروسی و ضد التهابی می‌باشد، از این رو می‌تواند آبریزش بینی را تا حد بالایی کمتر کند. برای استفاده از روغن خردل و درمان آبریزش بینی به روش زیر عمل می‌کنیم:

کمی روغن خردل را در ظرفی مناسب حرارت داده تا مقداری گرم شود، بعد یک تا دو قطره از روغن گرم شده را در هر کدام از حفره‌های بینی تان بریزید، با این روش باعث پاک سازی مجرای بینی خود می‌شود. این کار را در طول روز دو تا سه مرتبه انجام دهید.

همچنین می‌توانید در روشی دیگر چند قاشق روغن خردل، حدود ۲ تا ۳ قاشق، را به همراه یک قاشق زیره به آب در حال جوش اضافه نمایید. سپس بخار حاصل از آن را تنفس کنید و بخور بگیرید. بوی قوی روغن خردل باعث گرم شدن دستگاه تنفسی فرد خواهد شد و بسیار مفید برای درمان آبریزش بینی می‌باشد. می‌توانید تا زمان بهبودی این کار را دو مرتبه در روز انجام دهید. بعلاوه می‌توانید از این روغن در پخت و پز نیز بهره ببرید.

استفاده از زردچوبه

زردچوبه یک ادویه پرخاصیت است که برای درمان درد‌های بسیاری استفاده می‌شود. برای درمان گیاهی آبریزش بینی می‌توانید از زردچوبه استفاده نمایید. زردچوبه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی و همچنین ضد میکروبی و ضد ویروسی می‌باشد که این خواص باعث می‌شود تا زردچوبه در درمان سرماخوردگی و همچنین پیشگیری از سرماخوردگی مفید و موثر باشد. برای درمان این مشکل با زردچوبه به روش زیر عمل می‌کنیم:

حدود نصف قاشق چای خوری از پودر زردچوبه را در یک فنجان روغن بزرگ ریخته و آن را روی حرارت قرار دهید تا دود نماید. حال خیلی آرام با یکی از حفره‌های بینی خود دود حاصل را تنفس کنید، اینکار را با حفره‌ی دیگر بینی خود نیز انجام دهید تا بهتر شوید. روزی دو مرتبه این عمل را انجام دهید.

در روشی دیگر می‌توانید دو مرتبه در روز نصف قاشق چای خوری زردچوبه را در یک لیوان آب حل کرده و میل نمایید، این روش باعث می‌شود تا مقدار مخاط بدن شما کمتر شود.

علاوه بر روش‌های گفته شده می‌توانید یک قاشق چای خوری زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم حل نمایید و قبل از خوابیدن آن را میل نمایید. این روش برای درمان آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، سرماخوردگی و تنگی نفس موثر می‌باشد.

آبریزش بینی

استفاده از زنجبیل

زنجبیل گیاهی مفید است که از مهمترین خواص آن قابلیت آنتی اکسیدانی، ضد ویروسی، ضد سمی و ضد قارچی آن می‌باشد. با وجود چنین خواصی زنجبیل مفید برای درمان آبریزش بینی می‌باشد. برای استفاده از زنجبیل می‌توانید به روش‌های زیر عمل کنید:

می‌توانید در طول روز چند بار زنجبیل را بجوید تا آبریزش بینی شما کمتر شود.

در روشی دیگر می‌توانید ریشه‌ی زنجبیل را خیلی نازک برش دهید و سپس آن را در آب جوش بریزید و یک چای از آن به دست آورید. می‌توانید برای بهتر شدن طعم آن کمی عسل به چای خود اضافه کرده و در طول روز چند بار از آن بنوشید.

همچنین می‌توانید یک قاشق از پودر زنجبیل را در دو فنجان آب جوش ریخته و بگذارید تا بجوشد، بعد بخار آن را نفس بکشید تا بهبود یابید.

استفاده از سیر

یک درمان گیاهی موثر در آبریزش بینی استفاده از سیر می‌باشد. سیر دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کنندگی بالایی می‌باشد. با وجود چنین خواصی سیر دارویی فوق العاده برای درمان آبریزش بینی می‌باشد. برای استفاده از این درمان به روش زیر عمل می‌کنیم:

در یک روش می‌توانید حدود سه تا چهار حبه سیر را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید تا کمی نرم شوند، می‌توانید برای بهتر شدن طعم کمی شکر به آن اضافه نموده و در طول روز دو مرتبه از آن بخورید.

علاوه بر این می‌توانید در طول روز سه الی چهار بار یک تکه سیر را بجوید. این روش باعث گرم شدن بدن می‌شود و در کمتر شدن آبریزش بینی مفید می‌باشد.

استفاده از روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس یک روش دیگر برای درمان گیاهی آبریزش بینی می‌باشد. این روغن دارای خاصیت ضد احتقان بوده و می‌تواند مفید در درمان آبریزش بینی باشد. برای استفاده از این روغن به روش‌های زیر عمل می‌کنیم:

قبل از هر چیز یک ظرف بزرگ آب را روی حرارت قرار دهید و به آن ۷ قطره روغن اکالیپتوس اضافه نمایید، سپس ۴ قطره روغن اسطوخودوس و ۴ قطره روغن نعناع فلفلی به آن بیفزاید. بعد از بخور این آب استفاده کرده و تنفس کنید. یک حوله یا پتو روی سر خود بیندازید و سر خود را روی ظرف آب بگیرید و نفس بکشید. این روش را دو تا سه مرتبه در روز انجام دهید.

علاوه بر روش گفته شدن می‌توان چند قطره روغن اکالیپتوس را روی دستمال ریخت و آن را تنفس کرد. انجام این روش در طول روز برای چند مرتبه می‌تواند آبریزش بینی را کمتر کند.

استفاده از عسل

عسل دارای خواص بسیاری برای سلامت بدن می‌باشد. استفاده از عسل می‌تواند موثر برای درمان مشکل شما باشد. عسل دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی می‌باشد که بسیار موثر در کاهش آبریزش بینی است. برای استفاده از خواص درمانی عسل به روش‌های زیر عمل می‌کنیم:

حدود دو قاشق غذاخوری عسل را در یک فنجان آب جوشیده ولرم ریخته و سپس به آن کمی دارچین و آب لیموی تازه اضافه نمایید و روزی دو مرتبه از آن میل کنید. می‌توانید آب را حذف کنید و فقط عسل را با دارچین و آب لیمو مخلوط کرده و میل کنید.

در روشی دیگر می‌توانید دو قاشق چای خوری عسل را با چند قطره آب لیموی تازه در آب گرم حل کرده و تا وقتی که گرم است آن را بخورید، این روش علاوه بر بهبود آبریزش بینی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد. روزی دو مرتبه این نوشیدنی را میل کنید تا بهبود یابید.

استفاده از ریحان

گیاه ریحان یک روش موثر برای درمان گیاهی آبریزش بینی می‌باشد. ریحان دارای خواص ضد میکروبی، ضد قارچ، ضد ویروسی و خاصیت گرم کنندگی بدن می‌باشد که به کمتر شدن آبریزش بینی کمک زیادی می‌کند. برای استفاده از ریحان به روش‌های زیر عمل می‌کنیم:

قبل از خوردن صبحانه و همچنین قبل از خوابیدن، حدود سه تا چهار برگ ریحان را بجوید.

همچنین می‌توانید حدود ۸تا ۱۰ برگ ریحان را با ۵ عدد میخک و یک فنجان آب مخلوط نمایید و بگذارید تا حدود ۱۰ دقیقه بجوشد. سپس کمی شکر به آن اضافه کرده و بگذارید کمی خنک شود و بعد آن را بنوشید. روزی دو بار می‌توانید این نوشیدنی را میل کنید.

مصرف فلفل هندی و غذا‌های تند

با توجه به تحقیقات انجام شده استفاده از فلفل قرمز تند می‌تواند در بهبود رینیت غیر آلرژیک تاثیر گذار باشد. با این وجود محققان بر این عقیده هستند که استفاده از اسپری‌های دارای کپسایسین که جزئی از فلفل قرمز است و سبب تندی آن می‌شود، می‌تواند در دراز مدت باعث بهبود آبریزش بینی به طرز چشمگیری شود.

کپسایسین دارای خاصیت منحصر به فردی می‌باشد که در درمان آبریزش بینی مفید است. در حال حاضر تاثیرات مثبتی از این ماده اثبات شده است و اغلب به افراد توصیه شده است که در منزل با پودر فلفل خودشان اینکار را انجام ندهند. اما می‌توانند در منزل غذا‌های تند مصرف کنند تا آبریزش بینی در آن‌ها تا حدی بهبود یابد. شاید با مصرف غذا‌های تند آبریزش بینی در افراد افزایش یابد، اما باعث می‌شود تا گرفتگی‌های سینوسی برطرف شوند و بعد از مدتی این مشکل حل شود.

مصرف فلفل هندی یا همان فلفل قرمز مثل یک داروی ضد حساسیت عمل می‌نماید. این ماده با دارا بودن خاصیت ضد احتقانی که دارد در درمان آبریزش بینی مفید می‌باشد. فلفل هندی باعث تخلیه‌ی ترشحات بینی می‌شود، از این رو عواملی که سبب آبریزش بینی می‌شوند از بینی خارج می‌شوند و از مسدود شدن بینی جلوگیری خواهد شد.

مصرف نوشیدنی‌های داغ

نوشیدنی‌های داغ یکی از درمان‌های موثر و شناخته شده برای درمان سرماخوردگی می‌باشد. این موضوع از نظر علمی نیز اثبات شده است. مصرف نوشیدنی‌های داغ باعث بهبود علائم سرماخوردگی می‌شود که البته بیشتر یک موضوع روانی است. نوشیدن یک لیوان چای داغ همراه با گیاهان دارویی باعث تحریک اعصاب مرتبط با دهان و بینی خواهد شد و تا حدی در درمان آبریزش بینی و سرماخوردگی موثر می‌باشد.

بخور درمانی

بخور به ویژه بخور با گیاهان دارویی یک روش گیاهی موثر در درمان آبریزش بینی می‌باشد. انجام بخور باعث می‌شود تا مخاط اضافه از بینی زدوده شوند و در نهایت آبریزش بینی و عطسه درمان شود. می‌توانید در بخور درمانی روش‌های زیر را انجام دهید:

یک کاسه آب جوش آماده کنید و سر خود را روی آن بگیرید. می‌توانید یک حوله دور سر خود بیندازید تا بخار خارج نشود و به خوبی آن را تنفس کنید. حدود ۱۰ دقیقه در همین حالت بمانید و بعد فین کنید. روزی سه تا چهار مرتبه این عمل را انجام دهید.

در کنار استفاده از خواص اکالیپتوس می‌توانید کمی روغن اکالیپتوس یا منتول به آب داغ اضافه کنید و از بخار آن نیز بهره ببرید.

همچنین می‌توانید از دوش حمام بهره ببرید تا آب داغ و تنفس بخار در حمام به بهبود آبریزش بینی شما کمک کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه