پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۶۱
۲۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۲
حتما این جمله را زیاد شنیده اید که بچه‌های این دوره و زمانه خیلی زود بزرگ میشوند. این گفته تا حدودی درست است، اما در واقعیت بچه‌ها نه از نظر ذهنی که به لحاظ فیزیولوژیکی دچار تغییرات می‌شوند و به اصطلاح بلوغ زودرس را تجربه می‌کنند. در کشور‌های مختلف جهان حالا بلوغ زودرس به یک مشکل بدل شده و بسیاری از کودکان در سنین ۷ یا ۸ سال به بلوغ می‌رسند.

بلوغ زودرس

بوق خبر - بلوغ زودرس کودک را در معرض خطرات بزرگی قرار می‌دهد چراکه کودک به لحاظ روحی آمادگی تغییرات احساسی و فیزیولوژیکی درون بدنش را ندارد.

بلوغ زودرس که به واسطه تغییرات هورمونی در بدن کودکان رخ می‌دهد پیامد‌های نامطلوبی هم به دنبال دارد که یکی از آن‌ها پیری زودرس است. اما نگران نباشید چرا که با در نظر داشتن چند نکته می‌توانید از بلوغ زودرس فرزند خود جلوگیری کنید.

۱- چاقی و اضافه وزن

چاقی یکی از نگرانی‌های اصلی است که میتواند باعث بلوغ زودرس اطفال شود. اگر جدول رشد یک کودک نشان دهنده اضافه وزن او باشد آنگاه والدین باید نگران فرزند خود شوند.

برای جلوگیری از چاقی یا اضافه وزن فرزند خود بهتر است مرتبا شاخص توده بدنی او را چک کنید. به گفته پزشکان تراکم بافت‌های بدنی باعث نوسان سطح استروژن، انسولین و لپتین بدن می‌شود که این هورمون‌ها زمان بلوغ را جلو می‌اندازند.

بهترین راه برای جلوگیری از چاقی کودکان ترغیب آن‌ها به انجام فعالیت‌های بدنی خارج از منزل و دست کم ۳۵ دقیقه ورزش در هفته است.

۲- مواد شیمیایی محیطی

بیسفنول‌ای ماده‌ای شیمیایی است که در پاکت‌های پلاستیکی، قوطی‌های غذا، مواد پرکننده دندان، بطری‌های آب معدنی و دیگر ظروف نگهدارنده غذا یافت می‌شود.

طبق پژوهش‌ها قرارگیری بدن در معرض این ماده شیمیایی از جمله دلایل اصلی بلوغ زودرس در دختران است.

فتالات ماده شیمیایی دیگری است که در مواد آرایشی، اسپری‌های مو، و دئودورانت وجود دارد و میتواند به رشد سینه در دختران کمک کند.

بلوغ زودرس

۳- مصرف بیش از حد تنقلات و فست فود

تنقلات و فست فود از جمله علل اصلی چاقی در کودکان هستند. مقدار بالای چربی‌های حیوانی در غذا که سطح ماده‌ای به نام IGF-۱ را در بدن زیاد می‌کند میتواند منجر به بلوغ زودرس شود.

این مساله خصوصا در مورد بچه‌هایی که بین سه تا پنج سالگی چربی حیوانی مصرف می‌کنند میتواند زیان ده باشد.

در آنسو، مصرف زیاد چربی‌های گیاهی بلوغ را به تاخیر می‌اندازد و تضمین کننده سلامت کودکان است. البته این معنای حذف گوشت از غذای کودک نیست بلکه توصیه می‌شود که گوشت‌های فراوری شده نظیر سوسیس و کالباس و گوشت قرمز را به کمترین میزانش برسانید (مثلا حداکثر دو تا سه بار در هفته)

۴- تغییرات هورمونی

جامعه و رسانه هانیز در برابر بلوغ زودرس کودکان مسئول هستند. خشونت زیاد، قرارگیری کودک در معرض محتوای مناسب بزرگسالان و مواردی از این دست میتواند روی ذهن کودک اثر گذاشته و غده بلوغ را تحریک کند.

این غده بر اثر تحریک ماده‌ای به نام گنادوتروپین را آزاد می‌کند که باعث فعال شدن بیضه‌ها و تخمدان‌ها می‌شود تا هورمون‌های جنسی در بدن آزاد شوند.

۵- سوء تغذیه یا تغذیه نادرست

برخی کودکان به اندازه کافی غذا نمی‌خورند و والدین برای اینکه صرفا غذا بخورند آن‌ها را ترغیب به خوردن مواد غذایی ناسالم نظیر قند و چربی می‌کنند. همین عادت‌های غلط تغذیه‌ای در نهایت کودک را وارد دوران بلوغ زودرس میکند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه