پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۱۷۷
۱۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۱
بازار اجاره کشتی‌های کانتینری از ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ تا ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ بازار شلوغی را پُشت‌سر گذاشت، اما نرخ‌ها در این مدت نتوانست توازن خود را حفظ کرده و سیر نزولی داشت.

نرخ اجاره کشتی های کانتینری / سیر نزولی نرخ‌ها در یک سال اخیر

اقتصاد دریا - بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مؤسسه آلفا‌لاینر طی ۱۲ ماه گذشته نرخ اجاره کشتی‌های کانتینری از ۱۰۰۰ teu به بالا با کاهش نرخ مواجه شد که بیشترین کاهش نرخ را در ظرفیت ۵۶۰۰ teu شاهد بودیم که نرخ روزانه آن‌ها از ۳۲۰۰۰ دلار در روز به ۲۶۰۰۰ دلار در روز کاهش داشت.

بر اساس این گزارش در سایز‌های مختلف کشتی‌های کانتینری کمتر شاهد افزایش نرخ‌ها بودیم بلکه بیشتر نرخ‌ها از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی به بعد شروع به سیر نزولی کرد؛ برای مثال کشتی‌های ۸۵۰۰ teu از ۴۵۰۰۰ دلار در روز به ۴۲۰۰۰ و کشتی‌های ۴۰۰۰ teu از ۲۲۰۰۰ دلار به ۲۰۰۰۰ دلار و کشتی‌های ۲۵۰۰ teu از ۱۸۰۰۰ دلار به ۱۷۰۰۰ دلار کاهش یافت.

در گزارش مؤسسۀ آلفا‌لاینر آمده است هر چقدر ظرفیت کشتی‌ها پایین‌تر بوده روند کاهش قیمت‌ها نیز کمتر شده است؛ برای مثال نرخ حمل کشتی‌های ۱۰۰۰ teu از ۱۲۰۰۰ دلار به ۱۱۵۰۰ دلار و ۱۷۰۰ teu از ۱۴۰۰۰ دلار به ۱۳۵۰۰ دلار پایین آمد.

بازار اجاره کشتی‌های کانتینری در ژانویه نیز با توجه به تعطیلات سال نوی میلادی و عید چینی از شرایط شلوغی برخوردار بود، اما قیمت‌ها تفاوت چندانی نکرد که به پیش‌بینی تحلیلگران مؤسسه آلفا‌لاینر نرخ‌های اجاره همچنان روند کاهشی را ادامه خواهند داد؛ البته تحلیلگران دیگری نیز معتقدند بازار به مرور دوباره آرام شده و تقاضای جهانی در نیمه دوم فوریه ۲۰۲۳ میلادی پیش‌بینی می‌شود.

نرخ اجاره کشتی های کانتینری / سیر نزولی نرخ‌ها در یک سال اخیر

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه