پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۹۸۵
۱۱ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰
بررسی جدید متخصصان علوم پزشکی در آمریکا نشان می‌دهد که "آسیب عصبی" ممکن است توجیهی برای بروز کووید طولانی در برخی از مبتلایان باشد.

ویروس کرونا

بوق خبر - نتایج یک مطالعه روی بیمارانی که مدت‌ها پس از بهبود کووید-۱۹ همچنان از علائم بیماری رنج می‌بردند، نشان داد: تقریبا ۶۰ درصد آن‌ها دچار آسیب عصبی بوده اند که احتمالا ناشی از یک واکنش ایمنی معیوب است.

این یافته می‌تواند روش‌های درمانی جدید به همراه داشته باشد.

این مطالعه شامل معاینه روی ۱۷ بیمار مبتلا به کووید طولانی بود؛ وضعیتی که در عرض سه ماه پس از عفونت کووید-۱۹ ایجاد می‌شود و حداقل دو ماه طول می‌کشد.

کارشناسان آمریکایی اظهار داشتند: این تصور وجود دارد که عصب‌های کنترل کننده مواردی مانند تنفس، رگ‌های خونی و گوارش در بیماران مبتلا به کووید طولانی آسیب دیده اند.

گفته می‌شود که حدود ۳۰ درصد از افراد مبتلا به کووید، به کووید طولانی مبتلا می‌شوند. عارضه‌ای که با علائمی همچون احساس خستگی، ضربان سریع قلب، تنگی نفس، مشکلات شناختی، درد مزمن، ناهنجاری‌های حسی و ضعف عضلانی همراه است.

در این بررسی متخصصان روی بیمارانی با علائمی مطابق با نوعی آسیب عصبی به نام "نوروپاتی محیطی" تمرکز کردند. همه به جز یک نفر به کووید-۱۹ خفیف مبتلا بودند و هیچ کدام پیش از ابتلا به کرونا، دچار آسیب عصبی نبوده اند.

آنان در بررسی‌های خود مشاهده کردند: اکثریت قریب به اتفاق، "نوروپاتی فیبر کوچک" داشتند؛ یعنی آسیب به رشته‌های عصبی کوچک که احساسات را تشخیص می‌دهند و عملکرد‌های غیرارادی بدن مانند سیستم قلبی عروقی و تنفس را تنظیم می‌کنند.

پیش از این نیز نتایج یک تحقیق نشان داد بین آکسون (سلول‌های عصبی فیبر) در قرنیه و تشخیص کووید طولانی ارتباط وجود دارد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه