پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۹۳
۱۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۵۸
مقاومت در برابر وسوسه ی کار در فضایی راحت به خصوص در محاصره بالش ها و ملحفه ی نرم شاید کار دشواری باشد. برخی هم می گویند کار کردن روی تخت به آن ها کمک می کند اضطراب کمتری داشته باشند و خلاقیت شان را بیشتر می کند. اما کار کردن در جای خواب خود ممکن است بیشتر از هر چیزی به سلامت جسمی و روانی شما آسیب بزند.

کار در تخت

بوق خبر - در ادامه می‌خواهیم ببینیم چرا باید از تبدیل محل خواب تان به محل کار خود پرهیز کنید.

۱- مغز و الگو‌های خواب تان را به هم می‌ریزد

مغز ما تختخواب را به مقوله‌ی خواب و استراحت ربط می‌دهد. کارشناسان می‌گویند وقتی در محل خواب تان کار می‌کنید، ذهن تان رفته رفته آنجا را به فعالیت‌های دیگری جز خواب ربط می‌دهد. این سردرگمی ممکن است الگو‌های خواب همیشگی تان را برهم بزند یا باعث بی خوابی یا اختلال ریتم شبانه روزی شود.

چرا هرگز نباید از تختخواب خود برای کار کردن استفاده کنیم؟

استفاده از وسایل الکترونیک مثل موبایل و لپ تاپ در تخت هم ممکن است به سلامت تان صدمه بزند. قرار گرفتن در معرض نور آبی این وسایل در هنگام شب مانع از ترشح ملاتونین یا همان هورمون خواب در بدن می‌شود که بر روی ساعت طبیعی خواب بدن اثر می‌گذارد. کمبود خواب هم می‌تواند باعث انواع بیماری‌ها و مشکلات قلبی شود.

۲- روی بازدهی تان تأثیر می‌گذارد

اگر فکر انجام وظایف شغلی تان در خانه مضطرب تان می‌کند، به این فکر کنید که انجام آن‌ها در اتاق خواب تان چه اثری خواهد داشت. در تحقیقی در آمریکا ۷۲ درصد شرکت کنندگان به انجام کار در تختخواب خود اذعان کرده بودند. احتمال تجربه‌ی اختلالات خواب در این افراد به دلیل اضطراب و نگرانی بیشتر بود.

پایین بودن کیفیت خواب می‌تواند باعث کاهش انرژی و درنتیجه، بازدهی در سر کار شود. اگر اتاق خواب تان کم نور باشد هم احتمال احساس خستگی در شما بیشتر می‌شود.

۳- فرم بدن تان را تغییر می‌دهد

ساختار و نرمی تشک باعث می‌شود وقتی روی تخت می‌نشینیم قوز کنیم یا روی آن لم دهیم. این وضعیت اگر ادامه یابد به مرور باعث انواع درد‌های بدنی به خصوص در قسمت گردن، پشت و لگن می‌شود.

چرا هرگز نباید از تختخواب خود برای کار کردن استفاده کنیم؟

به گفته‌ی پزشکان، صرف اینکه حالا دردی احساس نمی‌کنید دلیل نمی‌شود که مشکلی برایتان پیش نیامده باشد. در حقیقت درد زمانی بروز پیدا می‌کند که احتمالاً دیگر آنقدر دیر شده که کاری برای حل مشکل از دست تان برنمی آید. این امر می‌تواند به بروز مشکلات شدیدی مانند خشکی دائمی پشت و آرتریت هم بیانجامد.

۴- تختخواب پناهگاهی برای باکتری‌ها است

وقتی پوست تان در تماس با ملحفه قرار می‌گیرد، سایش ناشی از H ن لایه‌ی بیرونی سلول‌های پوستی را از بین می‌برد. به گفته‌ی متخصصان پوست، این سلول‌های پوستی حامل چربی، عرق و آب دهان هستند و محل ایده آلی برای رشد باکتری‌ها و مایت‌های گرد و غبار محسوب می‌شوند. تعامل بلند مدت با این ارگانیسم‌ها ممکن است باعث بروز آلرژی، حمله‌های آسم یا بیماری‌های پوستی شود.

تحقیقی بر روی نمونه باکتری‌های به دست آمده از تشک تختخواب هم نشان داد تخت ما از دستشویی کثیف‌تر است. واحد تشکیل کلنی در هر اینچ مربع یک روبالشی بعد از یک هفته استفاده ۱۷ هزار برابر کاسه توالت است. ملحفه‌ی تخت هم بعد از یک هفته استفاده ۲۴ هزار برابر بیشتر از دستگیره‌ی در دستشویی باکتری دارند.

۵- می‌تواند روی رابطه زناشویی تان اثر بگذارد

تحقیقات نشان داده توجه به تلفن همراه هنگام صحبت با شریک عاطفی خود ممکن است اثری غیر مستقیم بر میزان رضایت از رابطه و افسردگی داشته باشد. این مسأله در مورد دیگر وسایل الکترونیکی که از آن‌ها برای کار استفاده می‌شود هم صدق می‌کند.

تختخواب برای ذهن ما تداعی گر قرار گرفتن در مکانی است که برای سهیم شدن با شریک عاطفی مان در نظر گرفته شده است. کار کردن در تخت در حضور شریک عاطفی تان ممکن است احساس نادیده گرفتن شدن در او به وجود آورد و در نهایت حس نزدیکی آن فضا را از بین ببرد.

چند راهکار برای به حداقل رساندن آثار منفی کار در تخت

 

یک روتین خواب برای خودتان داشته باشید

یک عادت خوب که باید در خودتان ایجاد کنید این است که تخت تان را برای استراحت و خواب نگه دارید. انجمن روانشناسی آمریکا هم توصیه می‌کند یک روتین خواب منظم داشته باشید، مثلاً هر روز سر یک ساعت ثابت از خواب بیدار شوید و بخوابید تا مشکلی در خواب تان ایجاد نشود.

محل کارتان را بیرون اتاق خواب تان برپا کنید. اگر مجبور شدید، خلاق باشید

اگر فضای کافی ندارید، می‌توانید یک محل کار موقتی برای خودتان درست کنید. مثلاً روی صندلی یا زمین کار کنید و از کاناپه به عنوان میز استفاده کنید. می‌توانید هم خلاقیت به خرج دهید و از وسایل خانه استفاده کنید، مثلاً از میز اتو به عنوان میز استفاده کنید.

اگر هیچ راه دیگری جز کار در تخت نداشتید، سعی کنید حالت نشستن روی صندلی را شبیه سازی کنید. می‌توانید پشت و زیر زانوهایتان بالش بذارید تا تکیه گاه بدن تان شود. سعی کنید صفحه‌ی دستگاه را تا ارتفاع چشم هایتان بالا آورید و از خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

چرا هرگز نباید از تختخواب خود برای کار کردن استفاده کنیم؟

گجت‌ها و وسایل کارتان را در اتاق خواب تان نگذارید

حذف منابع نور آبی و بیرون بردن وسایلی که باعث اضطراب یا نگرانی می‌شوند به بهبود چرخه خواب بیداری تان کمک می‌کند. ایجاد یک مرز آشکار میان کار و زندگی شخصی می‌تواند رابطه‌ی شما با شریک عاطفی تان را هم بهبود بخشد.

از حداقل یک ساعت قبل از خواب دیگر کار نکنید

کارشناسان می‌گویند داشتن یک روتین پیش از خواب کمک می‌کند راحت‌تر از حالت بیداری وارد زمان خواب شویم. از آن یک ساعت می‌توانید برای استراحت، مدیتیشن یا گرفتن یک دوش انرژی بخش استفاده کنید.

از انجام فعالیت‌های اضطراب آور پیش از خواب خودداری کنید، چون ممکن است باعث فعال شدن هورمون اضطراب یعنی کورتیزول شوند که هوشیار و بیدارتان نگه تان خواهند داشت.

اتاق خواب تان باید فضایی مناسب خواب داشته باشد

اتاق خواب باید ساکت، تاریک و خنک و از تهویه‌ی مناسبی برخوردار باشد. این امر به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند. بهتر است از پرده‌های ضخیمی استفاده کنید که جلوی نور را بگیرند تا این سیگنال را به مغز دهد که وقت خواب رسیده است. تشک و بالش تان هم باید راحت و البته تمیز باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه