پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۸۷۵
۲۵ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۱
موز اگر در معرض ترشحات عنکبوتی خطرناک به نام عنکبوت موز قرار بگیرد سمی می‌شود.

موز

بوق خبر - این نوع عنکبوت با تغذیه از موز و تنیدن تار روی آن نقطه سیاهی روی موز ایجاد می‌کند که سمی هستند و فرد به محض مصرف این موز آلوده تنها دو ساعت وقت دارد تا تحت درمان پزشک قرار بگیرد وگرنه می‌میرد.
تغذیه این نوع عنکبوت از موز است، به طوری که با تنیدن تار روی موز، نقطه‌های سیاه رنگ و برجسته‌ای روی آن ایجاد می‌کند. این لکه سیاه روی موز، حاوی سم خطرناکی است که در صورت خورده شدن و عدم درمان به موقع، تنها دو ساعت فرصت زنده ماندن را به فرد می‌دهد.

این حشره که به عنکبوت سرگردان برزیلی معروف است با لانه کردن در موز، تخم گذاشته و تا بیرون آمدن فرزندانش، درون موز باقی می‌ماند. در صورت مصرف موز آلوده به این حشره، فرد دچار درد‌های شدید، کم توانی، خستگی و ضعف، بروز اختلالات تنفسی و جاری شدن شدید بزاق می‌شود و باید هر چه سریعتر پادزهر این سم به بدن بیمار تزریق شود.

اما تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر گزش انسان توسط این حشره در ایران وجود ندارد. چرا که این عنکبوت بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی، خصوصا برزیل است و این خطرات تنها مردم همان منطقه را تهدید می‌کند. سهم صادرات موز در جهان تنها ۰.۲ در صد است. بیشتر موز‌های برزیلی در داخل کشور مصرف می‌شوند.

عنکبوت روی موز

بیشتر گزارش‌های رسیده در مورد مصرف موز‌های آلوده توسط کودکان است. اما تنها ۰.۵ تا ۱ درصد از بیماران دچار شرایط حاد و بحرانی شده اند. این سم مهلک مزایایی نیز دارد. نتایج پژوهش‌های دانشمندان آمریکایی و برزیلی منتشر شده در ژورنال پزشکی نشان می‌دهد که سم عنکبوت سرگردان برزیلی با تأثیر ۲۰ دقیقه ای، اختلال نعوظ ناشی از افزایش سن را می‌تواند درمان کند. این روش درمانی به ویژه برای آن دسته از مردانی که دارو‌هایی مانند سیلدنافیل، تاثیری بر روی آن‌ها ندارد، مفید می‌باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه