پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۸۳۱
۱۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۰
بیماری‌های قلبی - عروقی اصلی‌ترین دلیل مرگ و میر هستند؛ به طوری که بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، تنها در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در جهان به دلیل ابتلا به این بیماری‌ها جان خود را از دست داده اند.

قلب

بوق خبر - مقامات بهداشتی می‌گویند یک سوم مرگ و میر‌ها در جهان (۳۲ درصد) مربوط به بیماری‌های قلبی - عروقی است که ۸۵ درصد موارد حمله قلبی است.

از این رو، توجه به سلامت قلب و بیماری‌های قلبی اهمیت فراوانی دارد. در این مطلب به حقایق بسیار مهم در این زمینه می‌پردازیم.

۱- هر میزان از دود سیگار برای قلب مضر است

براساس اعلام انجمن ملی قلب، ریه و خون آمریکا، دود سیگار به هر میزان برای تمامی اندام‌ها از جمله قلب مضر است. استعمال دخانیات باعث افزایش ۷۱ درصدی خطر سکته مغزی و ۵۹ درصدی حمله قلبی در افراد می‌شود.

۲- نشستن زیاد برای قلب مضر است

تحقیقات نشان داده اند نشستن بیش از حد و نداشتن تحرک، خطر بروز بیماری‌های قلبی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. این موضوع به دلیل آن است که سطح فشار خون و قند خون افراد کم تحرک بالاتر از افراد پرتحرک است.

۳- التهاب، خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد

التهاب لزوماً موضوع بدی نیست؛ بلکه این امر یک پاسخ طبیعی بدن برای مبارزه با تروما و جراحت است. با این حال، اگر فرد از التهاب مزمن رنج می‌برد، این موضوع می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.

۴- کاهش استرس بهترین عامل سلامت قلب

تحقیقات دانشمندان نشان داده اند استرس گرچه یک عامل ذهنی و روانی محسوب می‌شود؛ اما می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. سعی کنید در زندگی آرامش خود را حفظ کرده و از عوامل استرس زا و تنش آفرین برای بدن دوری کنید.

۵- تاثیر خارق العاده رژیم غذایی سالم بر قلب:

انجمن قلب آمریکا داشتن یک رژیم غذایی سالم را بهترین عامل برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی می‌داند. بهتر است از غذا‌های فراوری شده، پرچرب و گوشت قرمز اجتناب کرده و از میوه و سبزیجات تازه و حاوی اسید چرب امگا ۳ استفاده کنید.

۶- ورزش بهترین راه برای تقویت عضلات قلب است.

۷- رژیم غنی از شکر می‌تواند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.

۸- سابقه خانوادگی در بیماری‌های قلبی مهم است. از این رو به بیماری‌های قلبی سایر اعضای خانواده و بستگان درجه یک توجه داشته باشید.

۹- چاقی شکمی خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

۱۰- دیابت بیماری‌های قلبی را تشدید می‌کند.

۱۱- فشار خون بالا اصلی‌ترین عامل سکته مغزی و حمله قلبی است.

۱۲- کلسترول خوب می‌تواند خطر بروز حمله قلبی را کاهش دهد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه