پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۸۰۱
۱۶ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۹
به گفته کارشناسان تغذیه، افراد گیاه‌خوار باید مراقب رژیم غذایی خود باشند و باید غذا‌های غنی شده با ویتامین را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند تا از کمبود ویتامین B۱۲ جلوگیری شود.

گیاه‌ خواران

بوق خبر - از آنجا که بدن انسان ویتامین B ۱۲ تولید نمی‌کند، کارشناسان سلامت بر تامین این ویتامین از طریق رعایت رژیم غذایی سالم تاکید دارند.

اما یکی از نگرانی‌های اصلی این است که گیاهخواران اغلب با کمبود ویتامین B ۱۲ مواجه هستند، زیرا شناخته شده‌ترین منابع خوراکی حاوی این ماده مغذی تخم مرغ، مرغ، گوشت است.

به گفته کارشناسان تغذیه، افراد گیاهخوار باید مراقب رژیم غذایی خود باشند و باید غذا‌های غنی شده با ویتامین را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند تا از کمبود ویتامین B ۱۲ جلوگیری شود.

با توجه به اهمیت این ویتامین، در این مطلب به نقل سایت "ان دی تی وی" فهرستی از برخی مواد غذایی گیاهی غنی از ویتامین B ۱۲ گردآوری شده که می‌تواند بخشی از رژیم غذایی روزانه باشد:

اسفناج: اسفناج منبعی از مواد مغذی است که به رشد کلی و سلامت بدن کمک می‌کند.

چغندر: چغندر علاوه بر آنکه سرشار از آهن است منبع ویتامین B ۱۲ نیز به حساب می‌آید و به همین دلیل است که متخصصان چغندر را بخشی از یک رژیم غذایی سالم و مفید می‌دانند.

نخود: برای افرادی که گوشت مرغ مصرف نمی‌کنند نخود بهترین جایگزین است. این ماده غذایی علاوه بر ویتامین B ۱۲، سرشار از فیبر، پروتئین و چندین ماده مغذی ضروری دیگر است.

ماست: ماست به دلیل پروبیوتیک‌های موجود در آن برای سلامت روده شناخته شده است. ماست کم چرب سرشار از ویتامین B ۱۲ است. علاوه بر ماست، مقدار کافی از این ویتامین را می‌توان در شیر/پنیر کم‌چرب نیز مشاهده کرد. افراد گیاهخوار می‌توانند پنیر را با پنیر سویا و شیر را با شیر سویا جایگزین کنند.

آب پنیر: آیا آب پنیر را دور می‌ریزید؟ اگر جوابتان مثبت است، باید تجدید نظر کنید، زیرا این مایع مفید، غنی از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه