پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۷۹۵
۱۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۶
خیانت یکی از چالش‌برانگیزترین مشکلاتی است که ممکن است در رابطه بین دو نفر پیش بیاید. نشانه‌های خیانت در رابطه می‌تواند عوامل متعددی باشد که در این مقاله درباره آن صحبت می‌کنیم.

خیانت

بوق خبر - توجه داشته باشید تغییرات رفتاری و اتفاقات عجیب‌وغریبی وجود دارند که ممکن است در کنار هم حس ناخوشایند شما را تأیید کنند، اما هیچ‌یک از این موارد تأییدکننده قطعی خیانت نیستند. در ادامه ۸ نشانه احتمالی خیانت و نحوه برخورد با آن را می‌خوانیم.

۱. تغییر ارتباطات دو نفر

تغییر ارتباطات دو نفر نشانه خوبی نیست. وقتی ارتباط شما تغییر می‌کند و شکل جدیدی به خود می‌گیرد، ممکن است دیگر مثل قبل به همدیگر نزدیک نباشید و از کلمات و رفتار‌های محبت‌آمیز هم خبری نباشد. این وضعیت مشکلی اساسی است و باید به آن توجه کنید. اگر وضع همین‌طور پیش برود، کم‌کم از هم دور می‌شوید. طرف مقابل دیگر اتفاقات طول روزش را با شما به اشتراک نمی‌گذارد یا جملاتی مانند «دوستت دارم» دیگر گفته نمی‌شوند و این مسئله احتمال خیانت را افزایش می‌دهد.

نشانه‌های زیر در صورتی زیاد تکرارشدن می‌توانند نشانه‌های خیانت در رابطه تلقی شوند:

به آنچه می‌گویید توجه نمی‌کند؛
برای جلوگیری از صحبت درباره موضوعی ناراحت‌کننده، حرف را عوض می‌کند؛
بی‌دلیل عصبانی می‌شود؛
از پاسخ‌دادن به سؤالات شما خودداری می‌کند؛
به‌جای اینکه درباره مشکل فعلی صحبت کند، به شما اتهام می‌زند؛
به شیوه‌ای منفعلانه‌پرخاشگرانه واکنش نشان می‌دهد.

۲. تغییر ظاهر و سرگرمی‌ها

بی‌شک رسیدگی به ظاهر، مرتب لباس پوشیدن و علایق جدید می‌توانند رفتار‌های مثبتی باشند، اما وقتی با سایر رفتار‌های مشکوک ترکیب شوند، ممکن است باعث نگرانی شود. منظور از رفتار‌های مشکوک اینهاست:

همسر شما زیباتر از قبل لباس می‌پوشد یا ناگهان علاقه او برای رسیدگی به ظاهرش افزایش می‌یابد؛
سرگرمی جدیدی را انتخاب کرده است که نیاز به صرف چند ساعت در روز دارد و وقتی به سرگرمی جدیدش علاقه نشان می‌دهید، پاسخ مبهمی به شما می‌دهد و به‌اصطلاح شما را می‌پیچاند؛
ساعت‌های بیشتری در محل کارش می‌ماند.

۳. تغییر نگرش و برنامه

شاید تغییر نگرش ناگهانی مشکوک به نظر برسد، اما گاهی این تغییر ناشی از استرس شغلی یا مشکلات دیگر است. بیشتر مردم برنامه‌های مشخصی دارند و حتی اگر برنامه آن‌ها تغییر کند، معمولا برای توضیح آن دلایل منطقی دارند. موارد زیر ممکن است نشانه‌های خیانت در رابطه باشند، اما می‌توانند نشانه مسائل دیگری هم باشند.

عزت‌نفس کم شده است؛
متوجه می‌شوید احساس سردرگمی دارد؛
خواهان خطر یا هیجان بیشتر در زندگی است؛
بیشتر از قبل از شما انتقاد می‌کند؛
تمایلش برای بحث و درگیری بیشتر شده است؛
اگر به خیانت یا روابط نامشروع اشاره کنید، حالت تدافعی به خود می‌گیرد.

۴. دروغگویی

صادق‌نبودن و دروغ‌گفتن خط قرمز رابطه است. زمانی که فرد در حال خیانت است احتمالا مجبور می‌شود درباره موضوعات زیادی به همسرش دروغ بگوید. موارد زیر می‌توانند نشان‌دهنده خیانت طرف مقابل باشند:

احساس می‌کنید مدام از شما دوری می‌کند؛
تمایلی برای اینکه با شما جایی برود یا کاری انجام بدهد نشان نمی‌دهد؛
متوجه می‌شوید مدام درباره چیز‌های مختلف به شما دروغ می‌گوید؛
دوستانش در حضور شما مضطرب به نظر می‌رسند؛
زیاد چشم‌چرانی می‌کند؛
شما را به خیانت متهم می‌کند.

۵. بی‌تفاوتی

زمانی که طرف مقابل خودش را به چیز‌هایی که قبلا عاشقشان بود بی‌علاقه نشان می‌دهد، با او ارتباط برقرار کنید که بفهمید دلیل دیگری برای این تغییر وجود دارد یا خیر. اگر به خیانت او مشکوک هستید، تغییرات زیر ممکن است نشانه‌هایی باشند که در کنار بی‌تفاوتی احتمال خیانت را افزایش می‌دهند:

به نظر می‌رسد از شما، شغلش، فرزندان، سرگرمی‌ها یا حتی زندگی خسته شده است؛
هرچقدر هم تلاش کنید حسادت او را برانگیزید، هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد؛
به رویداد‌های خانوادگی مانند تولد و تعطیلات بی‌تفاوت است.

۶. تغییر زندگی جنسی

توجه مهم
مطالعه مقالات و جستجو در اینترنت باعث افزایش اطلاعات عمومی شما می‌شود، اما هیچ وقت نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای مراجعه به متخصص و دریافت مشاوره‌های تخصصی باشد.
اگر دچار مساله‌ای شده‌اید، مشورت با مشاوران ماهر و متخصص می‌تواند مسیر زندگی شما را هموارتر کند. جهت مشاهده لیستی از بهترین مشاور‌ها و روانشناس‌ها و دریافت مشاوره حضوری یا تلفنی، کلیک کنید:

وجود نوسانات گاه‌وبیگاه در رابطه جنسی رایج است، اما اگر این مسئله ادامه‌دار باشد و به‌کرات تکرار شود، دیگر طبیعی و رایج نیست.

این علائم ممکن است نشان‌دهنده احتمال وجود خیانت باشند:

صمیمیت رابطه شما خیلی کمتر از قبل شده است؛
تعداد دفعات رابطه جنسی‌تان کاهش چشمگیری یافته است؛
مسائل جدیدی را درباره رابطه جنسی مطرح می‌کند که قبلا اصلا وجود نداشته‌اند؛
متوجه عفونت یا بیماری مقاربتی می‌شوید.

مواردی که مطرح کردیم مربوط به کاهش میل و رغبت به رابطه جنسی هستند. گاهی برعکس می‌شود و محبت و تمایل فرد خیانتکار به رابطه جنسی بیشتر می‌شود. برخی برای پوشاندن ردپای خود این کار را انجام می‌دهند و برخی افراد هم این کار را برای جلب رضایت شریک زندگی‌شان انجام می‌کنند.

۷. افزایش مشکلات مالی

تقریباً همه زوج‌ها زمانی تحت فشار مالی قرار می‌گیرند، اما گاهی این مشکلات مالی توجیه منطقی ندارند و احتمال خیانت همسر را افزایش می‌دهند، مثلا:

متوجه هزینه‌هایی می‌شوید که منطقی نیستند؛
بیشتر از قبل سر مسائل مالی بحث می‌کنید؛
همسرتان مدام برنامه‌ریزی برای خرید‌های بزرگ مانند سفر یا خرید خانه را متوقف می‌کند.

۸. تغییر نحوه استفاده از تکنولوژی

در بیشتر موارد خیانت در پیام‌های تلفنی طرف مقابل آشکار می‌شود. این تغییرات ممکن است نگران‌کننده باشند:

ناگهان در ساعات خاصی از روز کاملا از دسترس خارج می‌شود؛
رمز عبور خود را تغییر می‌دهد یا آن را به شما نمی‌گوید؛
همیشه در حال پیام‌دادن است و مخفیانه تلفنی حرف می‌زند؛
تاریخچه مرورگرش را مدام پاک می‌کند.

در بیشتر موارد فرد به خیانت خود اعتراف نمی‌کند مگر اینکه شواهد محکم و انکارناپذیری داشته باشید.

اگر زمانی که سعی می‌کنید نگرانی‌هایتان را با او در میان بگذارید، مدام شما را پس می‌زند و از حرف‌زدن فرار می‌کند، شاید به کمک فردی متخصص نیاز داشته باشید. زوج‌درمانگر فردی بی‌طرف است و می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. اگر همسرتان از حضور در جلسه مشاوره امتناع کرد، از مشاوره فردی برای کنارآمدن با احساساتی مانند صدمه، شوک، ترس، افسردگی، شرم و بی‌اعتمادی استفاده کنید.

مراقبت از سلامت روانی و جسمی خود در این دوران پراسترس ضروری است. علاوه بر پریشانی عاطفی، ممکن است دچار واکنش‌های فیزیکی هم بشوید، مانند:

اختلالات خواب‌وخوراک؛
مشکلات گوارشی (تهوع یا اسهال)؛
مشکل تمرکز.

برای حفظ قدرت و عزم خود، تمام تلاشتان را بکنید که آب فراوان بنوشید، ورزش کنید، به برنامه خواب منظم پایبند باشید و رژیم غذایی سالم داشته باشید.
سؤالات رایج درباره خیانت در رابطه
– خیانت چه تأثیری روی فردی که به او خیانت شده می‌گذارد؟

خیانت یکی از مخرب‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است در زندگی فرد رخ دهد. این مسئله می‌تواند منجر به پریشانی عاطفی، اضطراب، افسردگی، افزایش رفتار‌های پرخطر و درد فیزیکی واقعی شود.

– بیشتر مردان خیانت می‌کنند یا زنان؟

به‌طور کلی، مردان بیشتر از زنان خیانت می‌کنند. طبق داده‌های اخیر نظرسنجی عمومی اجتماعی (GSS) ۲۰درصد از مردان و ۱۳درصد از زنان گفته‌اند با فردی غیر از همسرشان رابطه جنسی داشته‌اند.

– آیا باید زندگی با فرد خیانت‌کار را ادامه داد؟

کارشناسان معتقدند تنها دلیل ماندن در کنار همسر خیانت‌کار این است که او از صمیم قلب بابت اشتباهش متأسف باشد و دلش بخواهد برای جلب اعتماد شما دوباره تلاش کند.

– آیا استرس می‌تواند باعث خیانت شود؟

مطالعه‌ای جدید از دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد وقتی افراد مقدار زیادی هورمون استرس (کورتیزول) دارند، تمایل بیشتری به خیانت دارند.

سخن پایانی

باز هم تکرار می‌کنیم که هیچ نشانه‌ای برای تشخیص خیانت قطعی نیست. چیزی که ممکن است در یک رابطه علامت هشدار باشد، ممکن است در رابطه‌ای دیگر نگران‌کننده نباشد. سعی نکنید به‌تنهایی با بی‌وفایی کنار بیایید. قبل از اینکه تصمیمی درباره پایان‌دادن به رابطه خود بگیرید، عاقلانه است که دنبال بازسازی رابطه باشید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه