پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۷۲۱
۰۵ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۸:۳۸
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ورزش، حتی اگر در اواخر عمر انجام شود، می‌تواند اثرات پیری را کاهش دهد.

ورزش

بوق خبر - یافته‌های جدید نشان می‌دهد ورزش نه تنها باعث می‌شود جوان‌تر به نظر برسید، بلکه در سطح اپی ژنتیکی نیز جوان‌تر به نظر می‌رسید. در حال حاضر، مزایای ورزش به خوبی ثابت شده است، که شامل افزایش قدرت استخوان‌ها و عضلات، بهبود تحرک و استقامت، و کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت و فشار خون بالا است.

محققان دانشگاه آرکانزاس مشاهده کردند هنگامی که موش‌های ۲ ساله پس از دو ماه دویدن با چرخ وزنی، علیرغم اینکه هیچ آموزش قبلی نداشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند، مشخص شد که سن اپی ژنتیکی موش‌ها هشت هفته کمتر از موش‌های کم‌تحرک همسن بود.

علم پشت این موضوع، اگرچه پیچیده است، اما عمدتاً به یک فرآیند بیولوژیکی به نام متیلاسیون DNA وابسته است. محققان متیلاسیون را به عنوان فرآیندی توصیف می‌کنند که در آن دسته‌هایی از اتم‌ها، به نام گروه‌های متیل، خود را به خارج از ژن‌ها می‌چسبانند و احتمال روشن شدن ژن‌ها را کم و بیش افزایش می‌دهند و پروتئین‌های خاصی تولید می‌کنند.

با افزایش سن بدن، متیلاسیون DNA یا حتی هایپرمتیلاسیون در مکان‌های پروموتر روی ژن‌های ماهیچه افزایش می‌یابد.

«کوین موراک»، سرپرست تیم تحقیق، توضیح داد: «تغییرات متیلاسیون DNA در طول عمر به شکلی سیستماتیک اتفاق می‌افتد، تا جایی که می‌توانید DNA یک فرد را از یک نمونه بافتی مشخص نگاه کنید و با دقت مناسب سن تقویمی آن‌ها را پیش‌بینی کنید.»

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه