پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۷۰۱
۰۳ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۱
برخی از افراد ترس از طرد شدن دارند، ترس از طرد شدن نتایج بدی را به همراه دارد و می‌تواند بر روی توانایی‌های فرد و موفقیت فرد تاثیر گذار باشد.

روانشناسی

بوق خبر - ترس از طرد شدن یک ترس قوی است که معمولا اثرات گسترده‌ای بر روی زندگی ما دارد. اغلب افراد وقتی خود را در موقعیتی تصور می‌کنند که ممکن است طرد شوند، کمی استرس تجربه می‌کنند، ولی برای برخی افراد این ترس، فلج کننده می‌شود؛ همانطور که در این بخش خواهیم گفت ترس از طرد شدنِ درمان نشده، به مرور زمان بدتر می‌شود و کم کم عملا کل زندگی فرد را در بر می‌گیرد.

اثرات ترس از طرد شدن:

اگرچه همه افراد تمامی این اثرات را تجربه نمی‌کنند، ولی ترس از طرد شدن بر روی توانایی موفقیت در تمامی جوانب شخصی و حرفه‌ای تاثیر می‌گذارد این‌ها که در ادامه بخش خواهیم گفت برخی نمونه‌های شایع هستند.

ترس از طرد شدن به دلیل مصاحبه‌های کاری:

هرگز وقتی منتظر بودید تا نوبت مصاحبه شما برسد، احساس داغی و ناراحتی داشته اید؟ کف دست عرق کرده، تنفس سخت، افزایش ضربان قلب و مشکل در صحبت کردن، همگی نشانه‌های شایع از ترس از طرد شدن هستند. آن‌ها همچنین دلایل احتمالی برای رد کردن فرد مورد نظر از طرف کارفرما هستند.

اعتماد به نفس و تسلط در خیلی موقعیت‌ها حیاتی هستند، و کسانی که از این ترس رنج می‌برند، معمولا ضعیف و ناایمن ظاهر می‌شوند. اگر ترس از طرد شدن دارید، احتمالا در مذاکرات کاری نیز مشکل خواهید داشت، و قرارداد‌های ارزشمند و پر سود را روی میز رها می‌کنید.

ترس از طرد شدن به دلیل معاملات کاری:

در بیشتر موقعیت ها، احتیاج ابراز وجود، با به دست آوردن شغل از بین نمی‌رود. سرگرم کردن مشتری، مذاکره در مورد معاملات، فروش محصولات و جذب سرمایه گذار همگی اجزای کلیدی در خیلی از مشاغل هستند.

حتی کاری، به سادگی جواب دادن به تلفن می‌تواند برای کسانی که از ترس طرد شدن رنج می‌برند، ترسناک می‌باشد؛ و برداشتن تلفن برای زنگ زدن به کسی دیگر ممکن است غیر ممکن باشد.

ترس از طرد شدن بخاطر قرار ازدواج:

اولین قرار ملاقات، برای هر کسی ترسناک است، ولی افرادی که ترس از طرد شدن دارد، سریعا کم می‌آورند. به جای تمرکز بر روی شناخت فرد و تصمیم برای اینکه دوست دارید برای بار دوم قرار بگذارید یا خیر، ممکن است بیشتر وقت خود را صرف این فکر بکنید که آیا او از شما خوشش آمده است. مشکل در صحبت کردن، نگرانی بیش از حد در مورد ظاهرتان، و عدم توانایی خوردن و رفتار عصبی واضح، همگی شایع هستند.

ترس از طرد شدن در ازدواج:

زندگی متاهلی از مذاکرات و توافقات پایان ناپذیر، تشکیل شده است؛ مهم نیست که چقدر سازگارید، غیر ممکن است که دو نفر بر سر همه چیز توافق داشته باشند. افرادی که ترس از طرد شدن دارند، در بیان احساساتشان و ماندن سر حرف خودشان مشکل دارند و ممکن است اگر ترس از طرد شدن به ترس از محدود شدن تبدیل شود، حس حسادت یا عدم اطمینان نسبت به همسرتان در شما ایجاد شود این رفتار ناسالم گاهی اوقات با چک کردن تلفن همراه یا رسانه‌های اجتماعی شریک زندگی، خود را نشان می‌دهد.

ترس از طرد شدن برای ملاقات افراد جدید:

انسان‌ها موجودات اجتماعی هستند، از ما انتظار می‌رود تا از نکات پایه‌ای اجتماعی در اماکن عمومی پیروی کنیم.

بیشتر اوقات، صحبت‌ها در صف فروشگاه یا جشنواره فقط برای مدت کمی دوام دارند. گاهی اوقات، اگرچه صحبت‌های کوتاه، به دوستی‌های بلند مدت می‌انجامد. اگر شما ترس از طرد شدن دارید، احتمالا نمی‌توانید با یک غریبه یا حتی دوستِ دوستتان صحبت کنید.

تمایل به درخودماندگی می‌تواند شما را از ساختن روابط طولانی مدت بازدارد.

فشار همسان بودن:

نیاز به تعلق داشتن از شرایط پایه‌ای بشر است. در دبیرستان، ما سعی می‌کنیم؛ که خود انتخاب کنیم چگونه شوخ، سر دسته تشویق کنندگان، خر خون، بی عرضه، یا فردی راحت یا هر عضوی از هر گروه دیگر باشیم.

به عنوان یک فرد بزرگسال، سعی می‌کنیم با شریک شدن علایقمان، وضعیت رابطه و هر وجه تشابهی، به خود نظم دهیم در حالی که لباس پوشیدن، صحبت کردن یا رفتار کردن به عنوان عضوی از یک گروه ناسالم نیست، ولی فشار همسان بودن گاهی اوقات بیش از حد است. اگر ترس شما از طرد شدن باعث شود که کار غیر قانونی، غیر اخلاقی یا غیر دلخواهتان را انجام دهید، پس فشار همسان بودن می‌تواند مشکلی در زندگی شما باشد.

ترس از طرد شدن به دلیل ریا کاری:

خیلی از افرادی که مشکل ترس از طرد شدن دارند، روش زندگی کاملا نظارتی و از قبل نوشته شده دارند ترس از اینکه اگر خود واقعیتان را به جهانیان نشان دهید، طرد می‌شوید، باعث می‌شود که پشت یک نقاب زندگی کنید. این می‌تواند موجب شود شما در نظر دیگران ریاکار و غیر واقعی به نظر برسید و باعث شود که چالش‌های زندگی را با بی اشتیاقی کامل قبول کنید.

ترس از طرد شدن بخاطر راضی کردن دیگران:

اگرچه طبیعی است که بخواهیم از کسانی که دوست داریم مراقبت کنیم، افرادی که ترس از طرد شدن دارند، معمولا خیلی زیاده روی می‌کنند. ممکن است که گفتن "نه " برای شما غیر ممکن باشد، حتی وقتی که بله گفتن سختی و ناراحتی‌های زیادی را در زندگی شما ایجاد می‌کند.

ممکن است کار‌های زیادی را بپذیرید و ریسک آسیب پذیری خود را بالا ببرید. در بدترین حالت ممکن، راضی کردن دیگران باعث ظاهر شدن رفتار‌های بد آن‌ها می‌شود. به دلیل اینکه نگران طرد شدن هستید، ممکن است عذر و بهانه بیاورید و حتی افرادی را که می‌دانید رفتار اشتباهی دارند، کمک کنید.

مصمم نبودن از ویژگی‌های افراد با ترس از طرد شدن:

افراد با ترس از طرد شدن معمولا از مسیر خود خارج می‌شوند تا از درگیری اجتناب کنند؛ ممکن است از خواستن چیزی که می‌خواهید یا حرف زدن برای احتیاجاتتان، سرپیچی کنید. احتمالا سعی می‌کنید نیاز‌های خود را سرکوب کنید یا نشان دهید که اهمیتی ندارند.

پرخاشگری گذرا:

ناراحتی از نمایش دادن خود واقعیشان و عدم توانایی سرکش گذاشتن بر روی نیازهایشان باعث می‌شود که خیلی از افرادی که ترس از طرد شدن دارند به طور گذرا پرخاشگری کنند. ممکن است تعلل کنید، قول هایتان را فراموش کنید، شکایت کنید یا بر روی پروژه‌هایی که قبول کرده اید درست کار نکنید.

علاوه بر آن، ترس از طرد شدن ما را از دنبال کردن آرزوهایمان باز می‌دارد. قرار دادن خودمان در آن موقعیت برای همه وحشت آور است، ولی اگر شما ترس از طرد شدن دارید، ممکن است حس کنید که فلج شده اید.

چسبیدن به شرایط موجود به شما حس امنیت می‌دهد، حتی اگر از موقعیت کنونی خوشحال نباشید.

چه بخواهید دور جهان را بگردید، یک رمان عالی بنویسید، یا بخواهید با دختری که نزدیک شما نشسته است، قرار ملاقات بگذارید، ترس از طرد شدن، شما را از توانایی‌های کامل خود باز می‌دارد.

واکنش دیگران به افرادی که ترس از طرد شدن دارند:

ترس از طرد شدن ما را به سمت رفتاری سوق می‌دهد که ناایمن، بیهوده و از پا در آمده ظاهر شویم. ممکن است عرق کنید، بلرزید، بی قرار باشید، از تماس چشمی اجتناب کنید و یا حتی توانایی برقراری ارتباط موثر را از دست بدهید در حالی که افراد به این رفتار‌ها به روش‌های مختلف واکنش نشان می‌دهند، این‌ها برخی از واکنش‌هایی هستند که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید.

رد شدن:

به طرز عجیبی، ترس از طرد شدن، غالبا تبدیل به پیش گویی کام بخشانه می‌شود. در روانشناسی معروف است که اعتماد به نفس، جذابیت را افزایش می‌دهد به عنوان یک قانون کلی، کمبود اعتماد به نفس که به ترس از طرد شدن چسبیده است، بیشتر باعث طرد شدن می‌شود.

سواستفاده از افرادی که ترس از طرد شدن دارند:

برخی افراد عدم امنیت دیگران را طعمه قرار می‌دهند.

افرادی که ترس از طرد شدن دارند بیشتر در خطر سواستفاده دیگران قرار دارند. سواستفاده گران حرفه‌ای بیشتر با ظاهری موجه، خوش برخورد و مایل به کمک خود را نشان می‌دهند، آن‌ها می‌دانند چه دکمه‌ای را فشار دهند تا دیگران را وادار کنند به آن‌ها اعتماد کنند.

آن‌ها همچنین می‌دانند چگونه فردی با ترس از طرد شدن را در موقعیتی قرار دهند که فکر کنند فرد سواستفاده گر ممکن است هر لحظه آن‌ها را رها کند. معمولا همیشه، فرد سواستفاده گر بعد از اینکه چیزی را که می‌خواهد به دست می‌آورد، او را ترک می‌کند.

درماندگی:

اغلب افراد در جهان آبرومند، صادق و رک و راست هستند؛ به جای سواستفاده کردن از افرادی با ترس از طرد شدن، سعی می‌کنند به آن‌ها کمک کنند. به دنبال نشانه‌ای بگردید که دوستان و خانواده شما سعی دارند شما را تشویق کنند تا مصمم باشید، از شما می‌خواهند که با آن‌ها راحت‌تر باشید، یا حس واقعی خود را نشان دهید. اگرچه بیشتر اوقات افرادی که ترس از طرد شدن دارند این کار‌ها را به عنوان نشانه‌ای برای طرد شدن در آینده، در نظر می‌گیرند.

این رفتار باعث می‌شود دوستان و خانواده خیلی احتیاط کنند و بترسند که شرایط را بدتر کنند. بعد از مدتی ممکن است درمانده و عصبانی شوند و حتی در مورد رفتار شما با شما رو در رو شوند و از شما فاصله بگیرند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه