پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۶۷۱
۲۸ دی ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۴
سطح پادتن در خون پس از تزریق دوز چهارم واکسن کرونا افزایش می‌یابد، اما به اندازه‌ای نیست که به طور کامل از ابتلا به سویه اُمیکرون جلوگیری کند.

واکسن کرونا

بوق خبر - خبرگزاری رویترز در خاورمیانه گزارش داد: نتایج اولیه بررسی‌ها حاکی از آن است که اُمیکرون، سویه جدید کروناویروس به اندازه‌ای سرایت‌پذیر است که حتی می‌تواند افرادی که چهارمین دُز واکسن کرونای فایزر را تزریق کرده‌اند، آلوده کند.

به گفته متخصصان، دوز چهارم واکسن فایزر سطح پادتن‌ها در خون را افزایش می‌دهد، اما به اندازه کافی از ابتلا به اُمیکرون جلوگیری نمی‌کند. دو هفته پس از تزریق چهارمین دُز، سطح پادتن‌ها در مقایسه با تزریق دُز سوم افزایش می‌یابد، اما این افزایش به اندازه‌ای نیست که بتواند در برابر اُمیکرون ایمنی کامل ایجاد کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که یک هفته پس از تزریق دوز چهارم، سطح پادتن در خون پنج برابر می‌شود، اما باز هم پایین‌تر از آن میزانی است که محققان انتظار داشتند. سطح مورد نیاز پادتن برای حفاظت از بدن در برابر اُمیکرون بسیار بالاتر از مقداری است که یک واکسن خوب می‌تواند ایجاد کند.

نتایج این تحقیق در مورد واکسن مدرنا نیز مشابه است.

با این حال تزریق دوز چهارم برای افراد در معرض خطر و سالمندان توصیه می‌شود.

به نقل از ایندیپندنت، اومیکرون سویه‌ای از کروناویروس با قدرت سرایت بالاست که از آفریقا شایع شد و در حال حاضر روزانه صد‌ها هزار نفر در سطح جهان به آن مبتلا می‌شوند. برخی کشور‌ها امیدوارند این سویه که معمولا در مبتلایانی که به طور کامل واکسینه شده و دُز تقویتی را دریافت کرده‌اند با بروز علائم خفیفی همراه است، بتواند به ایمنی جمعی کمک کند.

نقش دوز تقویتی در کاهش خطر ابتلا یا خفیف‌تر شدن علائم پس از ابتلا به سویه اُمیکرون تاکنون از سوی بسیاری از مراکز تحقیقاتی و پزشکی تایید شده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه