پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۵۳
۱۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۵۴
دندان عقل می تواند دردسر ساز باشد و افراد مجبور شوند آن را بکشند یا حتی جراحی کنند، اما در همه مواقع نیاز نیست که آن را بکشید.

دندان عقل

بوق خبر - دندان‌های آسیای بزرگ سوم که به دندان عقل مشهورند معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی بیرون می‌آیند.

دندانپزشکان گاهی ممکن است توصیه به کشیدن این دندان‌ها کنند، اما مشکلات مالی یا ترس از درد یا جراحی فرد را از انجام این کار بازدارد.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم اگر دندان عقل خود را نکشیم چه اتفاقی رخ می‌دهد و در چه صورت لزومی به کشیدن دندان عقل نیست.

اگر دندان عقل خود را نکشیم چه اتفاقی برایمان می‌افتد؟

خودداری از کشیدن دندان عقل می‌تواند مشکلاتی به بار آورد، بنابراین بهتر است طبق توصیه‌ی دندانپزشک عمل کنید.
مشکلات رایجی که در صورت خودداری از کشیدن دندان عقل می‌تواند رخ دهد عبارت است از:

درد

به دندان‌های عقلی که فضایی برای بیرون آمدن ندارند و درون لثه باقی می‌مانند، نهفته می‌گویند. دندان‌های عقل نهفته می‌توانند باعث درد، ورم و ناراحتی شوند.

عفونت

اگر بخشی از دندان عقل بیرون بیاید، اما فضای کافی برای کامل بیرون آمدن را نداشته باشد، ممکن است مستعد عفونت باشد، چون مواد غذایی می‌توانند در آن گیر کنند و به علاوه، تمیز کردن مناسب چنین دندان‌هایی با مسواک و نخ دندان دشوارتر است.

پوسیدگی دندان

دندان عقل اگر نتواند صاف و در یک ردیف بیرون بیاید، ممکن است کاری کند که لثه به درستی دور بقیه‌ی دندان‌های بزرگ آسیا قرار نگیرد. به علاوه، دندان‌های عقل ممکن است کج یا چسبیده به دیگر دندان‌های بزرگ آسیا بیرون بیایند، امری که ممکن است تمیز کردن آن‌ها با مسواک یا نخ دندان را دشوار کند. این مسأله راهی برای ورودی باکتری‌ها می‌گشاید تا دور ریشه‌ی دیگر دندان‌های بزرگ آسیا رشد کنند و زمینه را برای پوسیدگی آن‌ها فراهم سازند.

تغییر ظاهری در دندان‌ها

دندان‌های عقل می‌توانند باعث فشار آمدن به دیگر دندان‌ها و بر هم خوردن چینش دندان‌ها شوند، امری که موجب تغییر ظاهر دندان‌های شما می‌شود. این مسأله نه تنها از منظر زیبایی شناسی ناخوشایند است بلکه می‌تواند منجر به بروز مشکلات پزشکی مثل کیست و پوسیدگی هم شود. به علاوه، در نوجوان‌هایی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده اند، درآمدن دندان‌های عقل ممکن است تهدیدی برای دندان‌های تازه مرتب شده‌ی آن‌ها باشد.

کیست یا غده

دندان‌های عقلی که تنها بخشی از آن‌ها بیرون می‌آید می‌توانند منجر به ایجاد غده یا کیست در لثه شوند. این مسأله بر روی سلامت فک و دندان در دیگر قسمت‌های دهان اثر می‌گذارد.

اگر درد یا ورم دارید یا نمی‌توانید دندان هایتان را تمیز کنید یا دندان‌های عقل تان دچار پوسیدگی شده اند، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید لازم است دندان‌های عقل خود را بکشید یا نه.

چگونه بفهمیم لازم است دندان عقل خود را بکشیم؟

گرچه وجود دندان‌های آسیای بزرگ سوم برای اجداد پیشا تاریخی کمک کننده بود، اما بسیاری از انسان‌های امروزی در فک خود فضای کافی برای جا دادن این دندان‌ها را ندارند.

دندانپزشکان اگر متوجه شوند در فک شما فضای کافی برای بیرون آمدن دندان‌های عقل وجود ندارد ممکن است توصیه کنند آن‌ها را بکشید.

برخی منابع می‌گویند تا ۸۵ درصد افراد یا در دهان خود فضای کافی برای بیرون آمدن دندان‌های عقل را ندارند یا دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است باعث شود بخشی از دندان‌های عقل خود یا تمام آن‌ها را بکشند. با این حال، همه‌ی افراد نیاز به کشیدن دندان عقل ندارند.

دندانپزشکان تنها زمانی توصیه می‌کنند دندان عقل خود را بکشید که این دندان‌ها مشکل ساز باشند. هر دندانی به طور جداگانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر فضای کافی در لثه‌های شما برای جا دادن دندان‌های آسیای بزرگ دیگری وجود داشته باشد، دندانپزشکان احتمالاً توصیه می‌کنند دندان عقل خود را نکشید؛ بنابراین دندان‌های عقل لزوماً کشیده نمی‌شوند.

برخی افراد فضای کافی در قسمت عقبی فک خود دارند که به دندان‌های عقل این امکان را می‌دهد که به شکل مناسبی بیرون بیایند و تمیز کردن آن‌ها با مسواک و نخ دندان هم راحت باشد.

در صورت داشتن این ویژگی‌ها می‌توانید دندان‌های عقل خود را بدون هیچ مشکلی نگه دارید:

دندان‌های عقل تان در ردیف دیگر دندان‌ها رشد کرده و فضای کافی برای بیرون آمدن داشته اند.

دندان‌های عقل تان را می‌توانید با مسواک و نخ دندان تمیز کنید.

لثه‌ی دور دندان‌های عقل تان ورم کرده یا قرمز نیست.

دندان‌های عقل تان پوسیدگی ندارند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه