پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۴۲۰
۰۳ دی ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۰
ما معمولاً عذرخواهی می‌کنیم، چون بیش از حد نگران فکر مردم هستیم یا احساسات آن‌ها را بر نیاز‌های خودمان مقدم می‌دانیم. عذرخواهی در بسیاری از موقعیت‌ها غیرضروری است و گاه اصلاً نباید عذرخواهی کنیم.

معذرت خواهی

بوق خبر - اشتباه برداشت نکنید! چون قرار نیست «عذرخواهی» کردن را کنار بگذارید. از آنجا که هیچکس کامل نیست، پس عذرخواهی‌کردن امری کاملا طبیعی است.

عبارت کوتاه «معذرت می‌خواهم» بسیار قدرتمند است، فقط نباید در به‌کاربردن آن زیاده‌روی کنید، چون به مرور زمان عزت نفس شما را از بین می‌برد. در ادامه این مطلب نمونه‌هایی از این موقعیت‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

هرگز به خاطر دوست‌داشتن کسی از او پوزش نخواهید

از این حقیقت که قادر به دوست‌داشتن هستید به خودتان ببالید. افراد زیادی در دنیا وجود دارند که از شدت ترس شانس دوست‌داشتن را به خودشان نمی‌دهند. فرقی نمی‌کند چه کسی را دوست دارید یا آیا او هم شما را دوست دارد یا نه. مهم این است که شما از این توانایی برخوردارید.

هرگز برای (نه‌گفتن) پوزش نخواهید

احترام‌گذاشتن به محدودیت‌های خودتان نشانه‌ای از عزت نفس است. اگر نمی‌توانید در جواب چیزی از بله‌گفتن ۱۰۰ درصد اطمینان داشته باشید هرگز نباید به خاطر نه‌گفتن عذرخواهی کنید. توانایی نه‌گفتن از نشانه‌های رهبران مقتدر است.

هرگز برای دنبال‌کردن رویاهایتان پوزش نخواهید

زندگی‌کردن با حسرت و پشیمانی انتخاب خود انسان است. هرگز برای دنبال‌کردن رویاهایتان عذرخواهی نکنید، چون دنبال‌کردن آن‌ها به زندگی شما معنا می‌دهد. طعم شادی و خوشبختی را احساس نمی‌کنید مگر این که رویای خودتان را زندگی کنید نه این که فقط رویای آن را در سر داشته باشید.

هرگز برای وقتی که به خودتان اختصاص می‌دهید پوزش نخواهید

اگر خودتان را در اولویت قرار ندهید و مراقب خودتان نباشید به شادی و موفقیت نمی‌رسید. همیشه به نیاز‌های خودتان توجه کنید و برای انجام کار‌هایی که سبب شادیتان می‌شوند وقت بگذارید.

هرگز برای اولویت‌هایتان پوزش نخواهید

هرگز به هیچکس اجازه ندهید به خاطر اهمیت‌دادن به اولویت‌هایتان به شما احساس گناه را تحمیل کند. همیشه به اولویت‌های خودتان اهمیت بدهید. اگر این موضوع برای خود شما مهم باشد دیگران هم به اولویت‌های شما احترام خواهند گذاشت.

هرگز برای پایان‌دادن به یک رابطه سمی پوزش نخواهید

شما هرگز نباید برای پایان‌دادن رابطه با کسی که شما را آزار می‌دهد از او عذرخواهی کنید. درک این که یک رابطه ناسالم شما را از دستیابی به پتانسیل‌های کامل‌تان بازمی‌دارد، یک گام بسیار بزرگ روبه‌جلو است. به خودتان افتخار کنید و به خاطر این شجاعت جشن بگیرید.


بیشتر بخوانید: رفتار درست پدر با دختر


هرگز برای نقص‌هایتان پوزش نخواهید

شما با وجود نقص‌هایتان زیبا و منحصربه‌فرد هستید. این نقص‌ها را بپذیرید. هرگز به خاطر کیفیتی که شما را در بین این تعداد هم‌نوع منحصربه‌فرد کرده ابراز تاسف نکنید.

هرگز برای ایستادن سر تصمیم خود پوزش نخواهید

هرگز به خاطر دفاع از ارزش‌ها، اصول اخلاقی و اعتقادات مذهبی یا معنوی خود عذرخواهی نکنید. این ویژگی رهبران است که به خاطر انجام کاری که احساس می‌کنند درست است عذرخواهی نمی‌کنند.

هرگز برای ندانستن پاسخ پوزش نخواهید

جستجوی مداوم شناخت و آگاهی مغز ما را پویا و فعال نگه می‌دارد. هنگام رویارویی با فرصت یادگیری در هر سنی هرگز ابراز تاسف نکنید. گفتنِ «نمی‌دانم» نشانه قدرت و فروتنی است.

هرگز برای انتظارات بالا پوزش نخواهید

هرگز برای این‌که از دیگران همان انتظاراتی را دارید که از خودتان دارید، عذرخواهی نکنید. داشتن انتظارات بالا تنها به این معناست که شما می‌خواهید دیگران هم به اندازه شما تلاش کنند خود بهترین‌شان باشند.

هرگز برای صرف هزینه برای خودتان پوزش نخواهید

هرگز به خاطر خریدن یک چیز باارزش برای خودتان عذرخواهی نکنید. این کار نشانه عزت نفس است. انسان‌های شاد و موفق برای داشتن حس رضایتمندی از زندگی به تمایلات خودشان اهمیت می‌دهند.

هرگز به جای شخص دیگری پوزش نخواهید

هر کسی مسئول اعمال و رفتار خودش است. نیاز نیست به خاطر کاری که فرد دیگری انجام داده، عذرخواهی کنید؛ حتی اگر اعمال او به واسطه همکاری، همنشینی یا رابطه‌تان روی شما اثر بگذارد.

هرگز برای تاخیر در پاسخ‌دادن پوزش نخواهید

انسان‌های موفق می‌دانند که گاهی اوقات اولویت‌بندی به معنای تاخیر در پاسخگویی به ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی است. هرگز به خاطر رسیدگی به مسائل مهم‌تر زندگی‌تان و تاخیر در پاسخگویی به ایمیل، پیام یا تماس کسی عذرخواهی نکنید.

هرگز برای گفتن حقیقت پوزش نخواهید

انسان‌های قدرتمند از گفتن حقیقت ابایی ندارند. هرگز به خاطر داشتن این قدرت و توانایی شک به دلتان راه ندهید. همان طور که گفته‌اند و شنیده‌ایم: «حقیقت تلخ بهتر از دروغ شیرین است.»

نسبت به خودتان صادق باشید و نگران فکر دیگران نباشید. عذرخواهی بیش از اندازه یا ابراز تاسف غیرضروری به مرور زمان عزت نفس شما را از بین می‌برد. «متاسفم» را زمانی به کار ببرید که واقعا مرتکب اشتباه شده‌اید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه