پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۳۷۱
۲۸ آذر ۱۴۰۰ | ۱۸:۳۰
میزان خواب توصیه شده بین ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز می‌باشد. در حالیکه که بیشتر از آن باعث آسیب‌های جدی بر سلامت بدن می‌شود.

خواب

بوق خبر - خیلی از ما تشنه‌ی یک خواب راحت و یک صبح آرام بدون صدای آلارم موبایل مان هستیم. فکر می‌کنیم تنها چیزی که نیاز داریم خواب راحت است و بعد زندگی بلافاصله بهتر می‌شود. اما خواب زیادی می‌تواند دشمن ما باشد.


۱- ممکن است مدام احساس خستگی داشته باشید

عجیب این جاست که زیاد خوابیدن باعث سرحال و پرانرژی بودن نمی‌شود. بلکه برعکس، حس خواهید کرد که خسته هستید و حال انجام هیچ کاری را ندارید. میزان خواب توصیه شده برای بزرگسالان بین ۷ تا ۹ ساعت است. اگر از این مقدار بیشتر بخوابید، مغزتان قدرت تمرکز را از دست می‌دهد.

۲- مستعد سردرد خواهید بود

این یکی از علامت‌های رایج خواب زیادی است که درست کار نکردن ناقل‌های عصبی مسبب آن است. اگر خر و پف هم می‌کنید، احتمال این که با سردرد از خواب بلند شوید بیشتر است. یک مطالعه نشان داده است که ۶۰ درصد کسانی که خر و پف می‌کنند مستعد سردرد هستند.

۳- عارضه‌های مزمن تان ممکن است وخیم‌تر شوند

اغلب زیاد خوابیدن افسردگی مزمن و سایر عارضه‌ها نظیر کمردرد را تشدید می‌کند. علاوه بر این، اگر هنگام خواب وقفه تنفسی دارید، ممکن است به خاطر کیفیت پایین خواب تان بیشتر در رختخواب بمانید. در نتیجه، عارضه‌های قلبی نیز می‌توانند بدتر شوند.

۴- ممکن است بدخلق شوید

در صورت زیاد خوابیدن به جای این که وقتی از خواب برمی خیزید شاد و سرشار از انرژی باشید، بهانه گیر و دمدمی مزاج خواهید بود. اگر از خواب بیدار شوید و ببینید هیچی نشده خسته هستید و نمی‌توانید آن قدری که می‌خواهید بازده داشته باشید، عصبانی و بدخلق خواهید شد.

۵- ممکن است دچار پیری زودرس شوید

خواب زیادی نه تنها باعث پیری زودرس صورت بلکه باعث پیری زودرس مغزتان نیز می‌شود. تخمین زده می‌شود که مغز می‌تواند ۲ سال پیرتر شود. خواب زیاد باعث مشکلات حافظه و تمرکز نیز می‌شود.

به علاوه زیاد خوابیدن باعث کندی سوخت و ساز بدن و اضافه وزن می‌شود. همان طور که می‌دانیم هر چقدر سن مان بیشتر باشد، سوخت و ساز بدن مان کندتر می‌شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه