پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۳۶
۱۴ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۵۰
یکی از مواردی که پس از کاشت مو بسیار رایج است تجویز انواع داروِ ها برای تقویت مو است. که پزشک برای جلوگیری از ریزش داروهای ضد ریزش و تقویتی را تجویز می کند.

تقویت مو

بوق خبر - مو یکی از ارکان زیبایی به حساب می آید و نقش مهمی در زیبایی صورت ایفا می کند. در حال حاضر اغلب افراد چه زن و چه مرد به دلایل مختلف دچار ریزش مو می شوند، ریزش مو سبب خالی و کم پشت شدن موها می شود در نتیجه زیبایی فردی را تحت الشعاع قرار می دهد. اغلب زنان و مردانی که دچار ریزش مو می شوند به تدریج اعتماد به نفسشان را از دست می دهند و گوشه گیر می شوند، به همین دلیل در طول زمان روش های مختلفی برای جلوگیری از ریزش مو ابداع شده اند.

در حال حاضر نیز روش های مختلفی برای درمان و کاهش ریزش مو وجود دارد اما قطعی ترین روش برای قطع ریزش مو، کاشت مو است، کاشت مو یکی از جدیدترین روش ها برای قطع ریزش مو است که به دلیل اثرگذاری بالا در طول سال های اخیر بسیار طرفدار پیدا کرده است. اما کاشت مو به همین راحتی نیست و عوامل مختلفی در اثر بخش بودن کاشت مو دخیل هستند، یکی از مهم ترین عوامل دخیل در نتیجه کاشت مو پزشک متخصص و مجرب است، مهارت پزشک نقش مهمی در نتیجه کاشت مو دارد. یکی دیگر از نکاتی که اغلب افراد آن را نادیده می گیرند و توجهی به آن ندارند مراقبت و تقویت مو پس از کاشت مو است، روش های مختلفی برای تقویت مو پس از کاشت وجود دارد، در این مقاله قصد داریم تا انواع داروها و روش هایی که برای تقویت مو پس از کاشت مفید هستند را بررسی کنیم.

استفاده از داروها

یکی از مواردی که پس از کاشت مو بسیار رایج است تجویز انواع داروِ ها برای تقویت مو است. اغلب افراد داروها سر قوت مصرف نمی کنند که سبب مشکلات عدیده ای می شود اصلی ترین عامل تجویز دارو پس از کاشت مو، به حداقل رساندن عوارض ناشی از کاشت مو است، چرا که به هر حال کاشت مو یک جراحی به حساب می آید و برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی باید دارو مصرف کرد. پس از کاشت مو داروهای مختلفی برای علل مختلف تجویز می شوند و این دارو ها در همه ی افراد یکسان نیستند به عنوان مثال برخی از افراد پس از کاشت مو به دلیل شوک وارد شده به موها دچار ریزش می شوند، پزشک برای جلوگیری از ریزش داروهای ضد ریزش و تقویتی را تجویز می کند. این که شما چه مشکلی دارید و چه دارویی مورد نیاز است کاملاً بسته به نظر پزشک دارد، بدون نظر پزشک یا بر اساس نظر دیگران دارویی ها مصرف نکنید اصلی ترین هدف استفاده از داروها پس از کاشت مو کاهش عوارض ناشی از کاشت مو است.

داروهای مسکن

کاشت مو به روش FIT نوعی جراحی کم تهاجمی به حساب می آید در نتیجه درد پس از کاشت امری طبیعی است. درد پس از کاشت مو در دو محل ایجاد می شود یکی در محل پیوند مو و دیگری در محل دهنده ی گرافت مو. برای کنترل و جلوگیری از ایجاد درد پزشک داروهای مسکن را تجویز می کند.

در برخی از موارد پزشکان تجویز مسکن را فراموش می کنند در این صورت می توانید از مسکن هایی که نیاز به نسخه ندارند مثل استامینوفن کدئین استفاده کنید. مصرف مسکن های آسپیرین ، ژلوفن و ایبوپروفن پس از کاشت مو ممنوع است چرا که این مسکن ها سبب رقیق شدن خون می شوند و احتمال خون ریزی را افزایش می دهند، خون ریزی در محل کاشت سبب اختلال در روند درمان می شود.

آنتی بیوتیک

یکی از اتفاقات شایع پس از هر نوع جراحی بروز عفونت است. کاشت مو نیز یک جراحی به حساب می آید و از این قاعده مستثنی نیست. برای جلوگیری از ایجاد عفونت پس از کاشت مو، پزشک داروهای آنتی بیوتیک را تجویز می کند. آنتی بیوتیک ها دو نوع هستند هم به صورت قرص و هم به صورت موضعی که می توانید بسته به نظر پزشک از هرکدام یا هر دوی آن ها استفاده کنید. شیوه ی مصرف آنتی بیوتیک چه به صورت موضعی و چه خوراکی بر اساس نظر پزشک تعیین می شود. یکی از آنتی بیوتیک های رایج بعد از کاشت مو آزیترومایسین ۲۵۰ است، اگر از ناراحتی معده رنج می برید حتماً به پزشک اطلاع دهید تا به جای آزیترومایسین، Ciprofloxacin یا سفکسیم برای شما تجویز کند.

داروهای ضد التهاب

کاشت مو سبب تورم پوست سر می‌شود، برای کاهش تورم پوست سر باید از داروهای ضد التهاب استفاده شود. اگر تورم پوست سر کاهش پیدا نکند احتمال پس زدن کاشت وجود دارد. داروهای ضد التهاب اغلب کورتیکواستروئیدی هستند، معروف ترین داروی ضد التهابی که پس از کاشت مو تجویز می شود داروی هیدروکورتیزون است. داروهای ضد التهاب در شرایطی اثر بخش هستند که طبق دستور پزشک مورد استفاده قرار گیرند.

داروی خواب آور

یکی از عوارض شایع پس از کاشت مو اختلال در خواب است ، اغلب بیماران از بی خوابی پس از کاشت مو گله دارندبرای درمان این اختلال پزشک داروهای خواب آور تجویز می کند چرا که داشتن خواب کافی نقش مهمی در بهبودی دارد. معمول ترین دارویی که برای درمان بی‌خوابی بعد از کاشت مو استفاده می شود داروی والیوم است.

سرم و شامپو

پس از انجام کاشت مو، پوست سر در محل های کاشت و محل های برداشت گرافت زخم می شود، برای بهبود این زخم ها باید از سرم شست و شوی مناسب استفاده کرد. سرم شست و شو کم می‌کند تا زخم ها از بین بروند. اغلب برای شست و شوی زخم ها سرم نرمال سالین توسط پزشک تجویز می شود.

برای شستن موها پس از کاشت نیز بهتر است از شامپوی بچه یا شامپو و فوم های مخصوص بعد از کاشت مو استفاده کنید.

مزوتراپی مو

مزوتراپی یکی از روش های نوین درمانی برای تحریک رشد مجدد موها است. در روش مزوتراپی سوزن هایی حاوی مواد مغذی مو در محل های خاصی بسته به نظر پزشک تزریق می شوند. این مواد سبب افزایش خون رسانی در محل مورد نظر می شوند در نتیجه رشد موها را افزایش پیدا می‌کند. مزوتراپی همچنین برای درمان ریزش ناشی از شوک بعد از کاشت مو نیز کاربرد دارد، اینکه مزوتراپی چه مقدار به رشد مجدد موها کمک کند وابسته به عواملی نظیر مهارت پزشک، ژنتیک، تغذیه و جنسیت است.

ماینوکسیدیل و فیناستراید

ماینوکسیدیل و فیناستراید دو دارویی هستند که پس از کاشت مو تجویز می‌شوند. این دو دارو باید در زمان خاصی استفاده شوند تا اثربخشی داشته باشند، در روزهای اول بعد از کاشت مو استفاده از این دو دارو ممنوع است. از ماینوکسیدیل می توانید 15 روز پس از کاشت مو استفاده کنید، زمانی که زخم ها خوب شده و دلمه ها ریخته باشند.

فیناستراید نیز باید 15 روز پس از کاشت مو مورد استفاده قرار گیرد. فیناستراید نیز سبب رشد مجدد موها می شود.

تأثیر ماینوکسیدیل بر موهای کاشته شده

ماینوکسیدیل علاوه بر درمان و جلوگیری از ریزش مو یکی از داروهایی است که پس از کاشت مو تجویز می‌شود. معمولاً پس از کاشت مو، موهایی که جدید می‌رویند نازک هستند و ضخامت کمی دارند، در این مرحله پزشکان توصیه می‌کنند تا از ماینوکسیدیل استفاده شود، ماینوکسیدیل باعث افزایش سرعت رشد و بزرگ‌تر شدن موهای نازک می‌شود. طریقه‌ی مصرف محلول ماینوکسیدیل

اگر تا به حال از ماینوکسیدیل استفاده کرده باشید حتماً متوجه افزایش ریزش مو در ابتدای استفاده‌شده‌اید، این امر کاملاً طبیعی است و در همه‌ی افرادی که از محلول ماینوکسیدیل استفاده می‌کنند، در کی ماهه‌ی اول ریزش موها افزایش پیدا می‌کند و پس از یک ماه خود به خدو قطع می‌شود. پس نگران ریزش موها نباشید و به درمان ادامه دهید. اگر در همان ابتدا که موها ریزش دارند مصرف ماینوکسیدیل را قطع کنید امکان ریزش بیشتر موها وجود دارد، در اصل با قطع مصرف محلول ماینوکسیدیل موهایی که به‌وسیله‌ی دارو رشد کرده‌اند ریزش پیدا می‌کنند نه موهایی که از قبل وجود داشته‌اند.

محلول ماینوکسیدیل در دو مدل مختلف تولید و عرضه می‌شود، 2% و 5% معمولاً نوع اول برای بانوان و ریش و سبیل در آقایان تجویز و مصرف می‌شود و نوع دوم تنها برای تحریک رشد مو در آقایان مصرف می‌شود. برای استفاده از ماینوکسیدیل ابتدا باید مو سر را کاملاً تمیز کنید سپس هر شب قبل از خواب محلول را با استفاده از انگشت یا سری اسپری به روی پوست سر بریزید و مالش دهید تا جذب شود، پس از جذب حتماً انگشت و سایر نواحی که نیاز به محلول ماینوکسیدیل ندارند بشویید.

فیناستراید

فیناستراید از جمله داروهای رایج پس از کاشت مو برای رشد تحریک رشد مجدد موها است. نحوه ی عملکرد فیناستراید بدین شکل است که فیناستراید مانع تبدیل هورمون تستسترون به دی هیدروسترون می شود. در نتیجه ریزش مو کاهش پیدا می‌کند. فیناستراید هم به صورت قرص و هم به صورت موضعی قابل مصرف است. توصیه می شود بیش از 6 ماه از این دارو استفاده نکنید

منبع: www.saeeclinic.com

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه