پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۳۰۸
۲۱ آذر ۱۴۰۰ | ۲۳:۰۰
طبق تحقیقات اخیر ساعت واکسن زدن بر میزان تولید آنتی بادی تاثیر گذار است و با واکسن زدن در بعد از ظهر بدن آنتی بادی بیشتری تولید می‌کند.

واکسن کرونا

بوق خبر - زمان بندی برای هر کاری دارای اهمیت است ولی شاید به ذهنتان خطور نکند که زمان تزریق واکسن کرونا بر میزان تولید آنتی بادی در بدن موثر باشد. تیمی از پژوهشگران در مطالعات جدید خود دریافتند تزریق واکسن در ساعت غروب به مراتب بهتر از صبح است.

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست طی پژوهش های جدید خود دریافتند که پاسخ آنتی بادی افراد ممکن است به زمانی از روز که واکسن را دریافت می کنند بستگی داشته باشد. علاوه بر این، مطالعه فوق نشان می‌دهد که تزریق واکسن در بعدازظهر بهتر از صبح است. مطالعات این محققان نشان می دهد که برخی از بیماری ها مانند بیماری ریوی علائم شدیدتری در ساعات مختلف روز دارند.

در مطالعه قبلی روی مردان مسن که واکسن آنفولانزای سالانه دریافت می کردند، مشخص شد بیمارانی که صبح زود و عصر واکسن دریافت کردند، سطح آنتی بادی بالاتری داشتند. کارآزمایی ‌های دیگر نیز نشان داده‌اند که انجام شیمی ‌درمانی در ساعات معینی از روز منجر به هدف قرار دادن موثرتر سلول‌ های سرطانی می‌شود، در حالی که آسیب سمی به سلول‌ های سالم را نیز محدود می‌کند. این موضوع سبب شد تا محققان به بررسی ساعت مناسب برای تزریق واکسن کرونا بپردازند.

مطالعه مشاهده ‌ای ما اثبات این مفهوم را ارائه می ‌کند که زمان تزریق واکسن بر ایجاد پاسخ ایمنی تأثیر می‌گذارد، یافته‌ هایی که ممکن است برای بهینه‌ سازی اثربخشی واکسن مرتبط باشد. این تیم پژوهشی، سطوح آنتی بادی را در میان تقریباً ۲۲۰۰ کارمند مراقبت های بهداشتی بریتانیا پس از دریافت واکسن کووید مورد بررسی قرار دادند. محققان در زمان واکسیناسیون، از این افراد نمونه خون جمع آوری کردند. گفتنی است این افراد همگی واکسن های فایزر یا آسترازنکا دریافت کرده بودند.

در ادامه پژوهشگران با بررسی داده های فوق دریافتند که پاسخ های آنتی بادی در میان شرکت کنندگانی که واکسن خود را در اواخر روز دریافت کرده بودند، بیشتر است. علاوه بر این به طور کلی سطوح آنتی بادی در میان افرادی که واکسن فایزر دریافت کرده بودند، زنان و افراد جوانتر بالاتر از سایرین بود.

چرا عملکرد یک واکسن در صبح و دیگری در بعد از ظهر بهتر است؟

به گفته محققان، واکسن کرونا و واکسن آنفولانزا مکانیسم ‌های اثر متفاوتی با یکدیگر دارند و پاسخ آنتی ‌بادی ممکن است بسته به اینکه سیستم ایمنی عامل بیماری ‌زا را از عفونت‌های قبلی، مانند آنفولانزا تشخیص داده یا با آن مواجه می‌شود، بسیار متفاوت باشد. محققان خاطرنشان می کنند که مطالعه آنها سابقه پزشکی هر یک از شرکت کنندگان یا الگوهای خواب و کار آنها را در نظر نگرفته است.

ما باید یافته‌های خود را تکرار کرده و درک بهتری از فیزیولوژی زمینه ‌ای ویروس کرونا و واکنش بدن به واکسیناسیون ایجاد کنیم. در حال حاضر توصیه می شود افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، زمان دریافت واکسن خود را برای بعدازظهر برنامه ریزی کنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه