پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۹۷
۱۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۴۲
طبق آخرین تحقیقات پژوهشگران، افسردگی می‌تواند موجب بروز التهاب داخلی بدن شود که این التهاب نوعی پاسخ سیستم ایمنی بدن به عواملی می‌باشد که به ما آسیب می‌زنند.

افسردگی

بوق خبر - افسردگی می‌تواند باعث بروز التهاب داخلی بدن شود.

یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد، التهاب که نوعی واکنش طبیعی بدن در مبارزه با عفونت محسوب می‌شود، می‌تواند در پی افسردگی نیز به وجود بیاید.

تیمی از محققان بریتانیایی در مطالعات جدید خود دریافتند که در بدن مبتلایان به افسردگی در مقایسه با افراد عادی، میزان التهاب بیشتر است. بر این اساس، عارضه فوق حتی در هنگام در نظر گرفتن عواملی مانند وضعیت سلامتی، رفتار‌های ناسالم یا زمینه اقتصادی و اجتماعی نیز صدق می‌کند. این یافته جدید می‌تواند به زمینه سازی برای ارائه درمان‌های هدفمند جدید در زمینه اختلالات بهداشت روان کمک کند.

پروفسور کارمین پاریانته، از پژوهشگران انستیتوی ملی پژوهش‌های سلامت در این رابطه گفت: تجزیه و تحلیل گسترده ما، اطلاعات مرتبط در زمینه‌های اقتصادی-اجتماعی، سلامت، عادات ناسالم و همچنین استعداد ژنتیکی برای اختلال عملکرد ایمنی را به عنوان تنها توضیحات رابطه افسردگی و التهاب را حذف کرد.

مشخص شد که ممکن است یک فرایند اصلی بیولوژیکی وجود داشته باشد که عاملی پنهان در ارتباط بین افسردگی و افزایش التهاب باشد. اگر بتوانیم این فرآیند را شناسایی کرده و جزئیات بیشتری در مورد نقش آن در ایجاد افسردگی کشف کنیم، می‌توانیم راه را برای درمان‌های این اختلال گسترده بهداشت روان هموار کنیم.

التهاب یک واکنش بیولوژیکی سیستم ایمنی بدن برای کمک به مبارزه با عواملی است که به ما آسیب می‌رساند. عواملی همچون عفونت‌ها، آسیب‌ها و سموم می‌توانند منجر به بروز التهاب شده و این واکنش همچنین می‌تواند نقشی اساسی در تنظیم رفتار داشته و مغز را به حالت بیماری در آورد.

برای انجام این پژوهش، دانشمندان داده‌های ۸۶ هزار نفر از بانک زیستی انگلیس را بررسی کردند که دارای اطلاعات بهداشتی و ژنتیکی نیم میلیون نفر است. این داده‌ها شامل نمونه خون، داده‌های ژنتیکی و همچنین پرسشنامه سلامت جسمی و روانی بودند.

گفتنی است تقریباً یک سوم از شرکت کنندگان در این مطالعه دارای اختلال افسردگی اساسی بوده و تجزیه و تحلیل نمونه‌های خون نشان داد که افراد افسرده سطح بالاتری از مولکول معروف به پروتئین واکنش پذیر C (CRP) را که نشانگر التهاب است، را دارند.

این تیم همچنین ارتباطی بین خطر ژنتیکی افسردگی و التهاب به دست آورد، اما این ارتباط بیشتر از عادات غذایی و سیگار کشیدن ناشی می‌شود؛ البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که برخی از متخصصان با یافته این تیم پژوهشی موافق نبوده و برای مثال دیوید کرتیس، عضو افتخاری انستیتوی ژنتیک کالج دانشگاه لندن، در مورد یافته‌های فوق اظهار داشت که اگرچه رابطه بین افسردگی و سلامت جسمی، از جمله التهاب، کاملاً شناخته شده است، اما وی مطمئن نیست که التهاب نقشی اساسی در ایجاد افسردگی دارد.

تعدادی از دلایل احتمالی این ارتباط وجود دارد، به عنوان مثال بیماری‌های خاص یا شرایط نامطلوب ممکن است خطر افسردگی را افزایش دهد و همچنین ممکن است منجر به افزایش التهاب شود.

وی در ادامه توضیحات خود افزود: من شک دارم که التهاب نقشی اساسی در ایجاد افسردگی داشته باشد و مطمئن نیستم که مطالعه حاضر، اطلاعات زیادی به درک ما از افسردگی اضافه کند.

پروفسور کورتیس همچنین گفت هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد دارو‌های ضد التهاب می‌توانند در درمان افسردگی کمک کنند. این دارو‌ها علاوه بر اینکه هیچ اثری اثبات شده بر افسردگی ندارند، عوارض جانبی خطرناکی دارند در حالی که دارو‌های ضد افسردگی ایمن و موثر هستند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه