پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۵۰۷
۱۰ شهريور ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۶
در سال ۲۰۲۱، بحث در مورد سلامت روان آغاز شد و مردم به طور فزاینده‌ای از اهمیت مراقبت از نیازهای عاطفی خود آگاه هستند. اما هنوز راه درازی در پیش است.

کمک‌های اولیه احساسی چیست و چگونه می‌توانیم آن را تمرین کنیم؟

بوق خبر - از ام اس ان، برای آشنایی با کمکهای اولیه احساسی و نحوه استفاده از آن، این مطلب را مطالعه کنید.

سلامت جسمانی

وقتی صحبت از مراقبت از سلامت جسمی ما می‌شود، همه از اصول اولیه آگاهی دارند. ما از کودکی درسهایی در مورد بهداشت شخصی و کمکهای اولیه می‌آموزیم.

به عنوان مثال، همه ما می دانیم که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها باید روزی یکبار مسواک بزنیم و برای ترمیم اندام شکسته باید آن را در گچ قرار دهیم.

بسیاری از ما در صورت داشتن مشکل مداوم یا جدی که نیاز به مراقبت پزشکی دارد، به پزشک یا دندانپزشک مراجعه می‌کنیم.

سلامت عاطفی

و در مورد سلامت عاطفی، تصویر بسیار متفاوت است. اغلب افراد با سلامت عاطفی خود مانند سلامت جسمی خود رفتار نمی‌کنند.

مردم به دلیل ننگ ماندگار از درخواست کمک حرفه‌ای تمایلی ندارند و اکثریت قریب به اتفاق ما به تنهایی قادر به مقابله با دردهای احساسی نیستیم.

در صورت عدم درمان، درد روانی ناشی از تجربیاتی مانند احساس گناه، تنهایی و شکست می‌تواند تأثیرات مخربی بر کیفیت و حتی طول عمر بگذارد.

کمک‌های اولیه احساسی

در سال 2014، روانشناس گای وینچ در TED در مورد “بهداشت عاطفی” یا “کمک‌های اولیه عاطفی” صحبت کرد – تمرین مراقبت از احساسات ما با همان میزان تلاش بدن ما.

او نکاتی مفید و کاربردی در مورد نحوه انجام کمکهای اولیه احساسی و مراقبت بهتر از سلامت روانی ما ارائه کرد.

درد روحی را بپذیرید

اولین گامی که باید برداشته شود توجه و تصدیق دردهای عاطفی است. مبارزه با غریزه فرار از مسائل بهداشت روانی مانند شکست و تنهایی بسیار مهم است.

به محض این که متوجه احساس پریشانی مداوم، تنهایی یا حتی خلق و خوی بد شدید، حتماً آن درد را بپذیرید و برای رفع آن اقدام کنید.

فرایند فکر خود را تغییر مسیر دهید

این مورد به ویژه در زمینه شکست بسیار مهم است. متأسفانه این غریزه ماست وقتی در چیزی تمرکز نمی‌کنیم و حتی در مورد کاستی‌های خود وسواس داریم.

طبیعتاً این باعث می‌شود که ما بیشتر شکست بخوریم و سپس بیشتر روی کاستی‌های خود بپردازیم – این یک دور باطل است که برای رسیدن به سلامت احساسی خوب که باید شکسته شود.

دفعه بعد که در کاری شکست خوردید، سعی کنید با غریزه مبارزه کنید و در عوض لیستی از همه کارهایی که می‌توانید انجام دهید تهیه کنید تا مطمئن شوید دفعه بعد بهتر عمل می‌کنید.

از عزت نفس خود محافظت کنید

اگر می‌خواهید از نظر عاطفی مقاوم باشید، داشتن سطح اعتماد به نفس خوب مهم است. و با این حال اکثر ما زمان زیادی را صرف خراب کردن خود و از بین بردن عزت نفس خود می‌کنیم.

یک راه خوب برای تقویت عزت نفس، تمرین شفقت به خود است. دفعه بعد که نسبت به خودتان احساس بدی دارید، تصور کنید یکی از دوستان شما در همان موقعیت قرار دارد.

برای آن دوست نامه‌ای بنویسید که نشان دهنده دلسوزی و حمایت شماست و سپس آن نامه را برای خودتان بخوانید. با خود به همان مهربانی رفتار کنید که با دیگران رفتار می‌کنید.

برهم زدن الگوهای فکری منفی

بازپخش رویدادهای ناراحت کننده و اجازه دادن به افکار منفی بسیار آسان است، اما انجام این کار فقط باعث ایجاد درد روانی عمیق‌تر و طولانی مدت می‌شود.

اگر احساس می‌کنید که روی افکار منفی تمرکز می‌کنید، سعی کنید با چیزی حواس خود را پرت کنید، در حالت ایده آل فعالیتی که نیاز به تمرکز دارد، مانند یک پازل.

مطالعات نشان می‌دهد که حواس پرتی تنها برای دو دقیقه تمایل شما را به وسواس ناسالم بر افکار منفی و ناراحت کننده کاهش می‌دهد.

در از دست دادن معنا پیدا کنید

از دست دادن بخشی از زندگی است که متأسفانه بسیار آسیب زا است. اگر به درستی به آن رسیدگی نشود، می‌تواند ما را از حرکت به جلو و یافتن لذت در زندگی باز دارد.

البته عزاداری مهم است، اما اگر بعد از گذشت زمان کافی هنوز نتوانستید راهی برای پیشرفت ببینید، باید سعی کنید دیدگاه خود را در مورد از دست دادن تغییر دهید.

سعی کنید معنای این شکست را بیابید و حتی از آن هدف بگیرید، مانند “من همسرم را از دست داده‌ام، اما به فرزندانم نزدیک شده‌ام.”

اجازه ندهید گناه درنگ شود

اگرچه اندکی احساس گناه می‌تواند درترمیم و حفظ روابط مفید باشد، اما گناه بیش از حد می‌تواند بسیار مضر و انرژی بر باشد.

بهترین راه برای خلاص شدن از شر احساس گناه بیش از حد، عذرخواهی است. و این نباید فقط یک عذرخواهی قدیمی باشد، بلکه باید با یک “اظهار همدلی” باشد.

عذرخواهی زمانی مؤثر است که شخص ارائه دهنده احساسات طرف مقابل را در اولویت قرار دهد، نه اینکه بر انگیزه‌های اعمال خود تمرکز کند یا بهانه جویی کند.

پیدا کردن آنچه برای شما مفید و مؤثر است

بیاموزید که چگونه شخصاً در برابر زخم‌های احساسی مختلف واکنش نشان می‌دهید و از این روش برای کمک به خود در انتخاب درمان کمک‌های اولیه احساسی (کمی مانند انتخاب مسکن با توجه به نوع درد جسمی) استفاده کنید.

مهم‌تر از همه، مطمئن شوید که به طور منظم با متخصص سلامت روان خود مشورت کنید. بیاموزید که اهمیت آن را در سطح سلامت جسمانی خود قرار دهید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه