پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۴۳۸
۲۹ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۲:۰۰
برخی از عوامل احتمالی که می‌توانند شانس بارداری دوقلو را افزایش دهند در ادامه آمده است.

بارداری دوقلو 

بوق خبر - برخی از عوامل احتمالی که می‌توانند شانس بارداری دوقلو را افزایش دهند عبارتند از:

- روش‌های درمان باروری در تکنیک‌های کمک باروری (ART) مانند IVF، ZIFT ممکن است منجر به بارداری دوقلو شود.

- بعد از ۳۰ سالگی بدن زن FSH بیشتری (هورمون تحریک کننده فولیکول) تولید می‌کند که منجر به آزاد شدن بیش از یک تخمک از تخمدان می‌شود. این امر احتمال بارداری دوقلو را افزایش می‌دهد.

- اگر بیش از حد متوسط با BMI ۳۰ یا بیشتر هستید احتمال باردار شدن دوقلو‌ها افزایش می‌یابد.

بارداری دوقلو چه علائم اولیه‌ای دارد؟

- سطوح بالاتر hCG باعث تهوع شدید صبحگاهی در دو هفته اول بارداری می‌شود. در برخی موارد ممکن است دچار حالت تهوع شدید صبحگاهی شوید که به آن hyperemesis gravidarum نیز گفته می‌شود.

- بارداری دوقلو به خستگی، خواب آلودگی و بی حالی تبدیل می‌شود. از آنجا که شما باید دو نوزاد را پرورش دهید به خواب خوب و غذای کافی برای عملکرد صحیح بدن خود نیاز دارید.

- هنگامی که شما دو نوزاد را حمل می‌کنید اشتهای شما افزایش می‌یابد، زیرا بدن شما به غذای بیشتری برای نوزادان در حال رشد نیاز دارد.

- شکم فردی که دوقلو باردار است بزرگ‌تر است، زیرا برجستگی بزرگتر از حالت عادی است. رحم شما ممکن است بیشتر از مادران جنین مجرد منبسط شود، زیرا باید دو نوزاد را در خود جای دهد.

- نوسانات خلقی به دلیل شدت بیشتر هورمون‌های تولید شده توسط بدن برای برآوردن نیاز‌های رشد نوزادان رایج می‌شود. این به راحتی از شش هفته قبل از بارداری قابل مشاهده است.

- بارداری با افزایش سطح hCG در خون یا ادرار تشخیص داده می‌شود. اگر میزان آن بیشتر از حد طبیعی باشد نشانه بارداری دوقلو است.

- پزشک به طور مرتب ارتفاع پایه را بررسی می‌کند که از بالای استخوان شرمگاهی به بالای رحم برده می‌شود. این نشان دهنده سن رشد جنین است. قد پایینی هفته‌هایی است که در دوران بارداری پیشرفت کرده اید. اگر اندازه گیری بیش از یک سانتی متر در هفته باشد ممکن است نشانه بارداری دوقلو باشد.

- در اواخر سه ماهه اول پزشکان ممکن است آزمایشی به نام شمارش ضربان قلب داپلر برای تشخیص ضربان قلب جنین انجام دهند. اگر دوقلو حمل می‌کنید می‌توانید صدای دو قلب را بشنوید. با این حال تیجه داپلر از دقت کمتری نسبت به سونوگرافی برخوردار است، زیرا تشخیص ضربان قلب از دیگری دشوار است.

- در حاملگی دوقلو تنگی نفس به دلیل ضربه‌ای که دو نوزاد به دیافراگم وارد می‌کند که نشانه اولیه است. در صورت احساس ناراحتی باید با پزشک خود مشورت کنید.

- گرفتگی عضلات یکی از علائم اولیه بارداری دوقلو است، زیرا رحم بیش از حد طبیعی بزرگ می‌شود.

- زایمان زودرس در دوران بارداری دوقلو شایع است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

- تکرر ادرار در دوران بارداری شایع است. اما در صورت حاملگی دوقلو به دلیل فشاری که رحم در حال رشد روی مثانه وارد می‌کند افزایش می‌یابد. با این حال مصرف مایعات را کاهش ندهید، زیرا لازم است بدن خود را هیدراته نگه دارید. به غیر از این‌ها علائم و نشانه‌های بیشتری از بارداری دوقلو وجود دارد که بسیار شبیه به بارداری معمولی است.

- شما از بوی غذایی که باعث ایجاد حالت تهوع در شما می‌شود بیزارید.

- بارداری دوقلویی برای رشد سالم نوزادان به جریان خون بیشتری نیاز دارد. افزایش جریان خون باعث فشار بر رگ‌ها می‌شود که منجر به واریس عموماً روی پا‌ها می‌شود. علاوه بر این یک ضربه مهم توسط نوزاد در رحم باعث فشرده شدن قسمت‌های لگن می‌شود که منجر به بزرگ شدن رگ‌های نزدیک واژن می‌شود.

- مشکلات گوارشی مانند نفخ، یبوست و سوزش قلب نشانه اولیه است. از غذا‌های تند و چرب پرهیز کنید و بدن خود را هیدراته نگه دارید و وعده‌های غذایی کوچک، اما مکرر بخورید تا احساس بهتری داشته باشید.

- بی خوابی یا کم خوابی چیزی است که ممکن است به دلیل کمردرد، گرفتگی، سوء هاضمه، حالت تهوع و خستگی تجربه کنید. بهترین روش برای خوابیدن در دوران بارداری با دوقلو‌ها این است که به پهلو و بالشی بین پا‌ها و زیر شکم خود داشته باشید.

- در هفته چهارم و پنجم بارداری دوقلو ممکن است سینه درد داشته باشید. این به دلیل تغییرات هورمونی است و در هفته ششم شفق‌های سینه و نوک سینه‌ها تیره‌تر و حساس‌تر می‌شوند. استفاده از سوتین‌های بارداری می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

- بارداری دوقلو احتمال افسردگی پس از زایمان را افزایش می‌دهد، زیرا مادر به زمان بیشتری نیاز دارد تا با برنامه بعد از زایمان سازگار شود. برخلاف بارداری معمولی مادران باردار دوقلو خسته می‌شوند و مجبورند بیشتر تغذیه کنند. تکنیک‌های مدیتیشن و آرامش به همراه رژیم غذایی مناسب می‌تواند به شما در رهایی از افسردگی کمک کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه