پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۳۸۱
۲۴ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۸
محققان هشدار می‌دهند در صورت تعریق زیاد شبانه حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است نشانه ابتلا به سرطان خون باشد.

تعریق شبانه

بوق خبر - به گفته محققان، اگر شب‌ها بیش از حد عرق می‌کنید، باید به پزشک مراجعه کرده و آزمایش خون بدهید. تعریق شبانه شدید و همراه با علائم دیگر مانند تب، خستگی، خونریزی و کاهش وزن می‌تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای پزشکی مانند سرطان خون باشد.

لوسمی (سرطان خون) اصطلاحی است که برای اشاره به سرطان سلول‌های خونی استفاده می‌شود. نوع لوسمی بر اساس نوع سلول خونی بدخیم تعیین می‌شود.

سرطان خون شایع‌ترین سرطان در افراد بالای ۵۵ سال است، اما این بیماری در کودکان زیر ۱۵ سال نیز شایع است.

تعریق بیش از حد در شب می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. ممکن است در برخی موارد، نشانه اولیه برخی از انواع سرطان، از جمله انواع مختلف سرطان خون باشد.

تعریق در شب به خصوص در تابستان غیرمعمول نیست. بر اساس درجه حرارت و مقدار تعریق، فرد می‌تواند تشخیص دهد که آیا تعریق شبانه او با سرطان خون یا سایر بدخیمی‌های خونی ارتباط دارد یا خیر.

تعریق شدید شبانه که باعث خیس شدن ملحفه‌های خواب یا لباس خواب در هنگام خواب در فضای سرد می‌شود، گهگاه می‌تواند نشانه سرطان خون باشد.

اما علائم دیگر ممکن است با تعریق شبانه مرتبط با سرطان خون همراه باشد، از جمله:

• کاهش ناگهانی وزن

• از دست دادن اشتها

• بی حالی

• تب

در کودکان علائم دیگری هم ممکن است وجود داشته باشد:

• خونریزی یا کبودی

• درد استخوان‌ها

• رنگ پریدگی

مطالعات نشان می‌دهند تجمع بیش از حد سلول‌های لوسمی در مغز استخوان می‌تواند بدن را برای ایجاد سلول‌های خونی یا پلاکت‌های سالم کافی غیرفعال کند. بدن به جای آن شروع به تولید سلول‌های خونی غیرطبیعی می‌کند.

با تولید گلبول‌های سفید خون که برای مقابله با عفونت‌ها استفاده می‌شوند، بدن برای مبارزه با عوامل بیماری زا که سعی در حمله به بدن دارند، دچار مشکل می‌شود. بنابراین، بدن درجه حرارت خود را برای مقابله با عفونت‌ها افزایش می‌دهد که ممکن است فرد را دچار تب و تعریق شبانه کند.

تعریق زیاد می‌تواند نشانه شرایط مختلف دیگری نیز باشد. در زنان مسن می‌تواند نشانه یائسگی باشد. با این وجود، تعریق شبانه می‌تواند با بارداری، اضطراب، عفونت‌ها، ناهنجاری‌های هورمونی یا کاهش قند خون ارتباط داشته باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه