پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۳۶۹
۲۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۲۴
درمان‌های خانگی زیادی وجود دارند که می‌توانند برای پایین آوردن تب بدون دارو موثر و کمک‌کننده باشند.

پایین آوردن تب

بوق خبر - بهتر است بهترین روش‌های پایین آوردن تب و کاهش دمای بدن را بدانید و در صورت لزوم برای خودتان و خانواده اعمال کنید.

تب به دلیل خاصی در بدن ایجاد می‌شود. اعتقاد بر این است که بالا رفتن دمای بدن سیستم ایمنی را تحریک می‌کند و عوامل ایجادکننده عفونت را از بین می‌برد. بنابراین، دلایل خوبی وجود دارد برای این‌که اجازه بدهیم تب کار خودش را حداقل مدتی ادامه بدهد.

با این حال، شما تمایل دارید تب را کنترل کنید تا خودتان یا فرزندتان بتوانید تا جایی که ممکن است راحت باشید و در عین حال سیستم ایمنی بدن کار خود را انجام بدهد. خوشبختانه، درمان‌های خانگی زیادی وجود دارند که می‌توانند برای پایین آوردن تب بدون دارو موثر و کمک‌کننده باشند.

۱. سرکه سیب

سرکه سیب گرما را از بدن بیرون می‌کشد. این ماده مقدار PH بدن را متعادل می‌کند و تب را پایین می‌آورد. سرکه غنی از مواد معدنی است، بنابراین مواد معدنی از دست رفته بدن‌تان را بازیابی می‌کند و شما را هیدراته نگه می‌دارد. این درمان خانگی تب هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان موثر است.

– مقدار مساوی از سرکه سیب و آب را ترکیب کنید. – خوب این دو را با هم مخلوط کنید و یک جفت جوراب را در ترکیب حاصل خیس کنید. – آب اضافی جوراب را با فشار خارج کنید و بعد آن را بپوشید. – اجازه دهید جوراب‌ها به طور طبیعی خشک شوند و سپس آن‌ها را دوباره در مخلوط آب و سرکه خیس کنید. – آب اضافی‌شان را بگیرید و دوباره آن‌ها را بپوشانید. – هر چند بار که می‌توانید این فرایند را در طول روز تکرار کنید.

روش دیگر استفاده از سرکه برای پایین آوردن تب این است که یک فنجان سرکه سیب را به آب گرم داخل وان اضافه کنید. به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این آب غوطه‌ور شوید و بعد آرام بدن‌تان را خشک کنید.

۲. سیب

سیب حاوی مواد مغذی فراوان، ویتامین‌ها و مواد معدنی فراوانی است که برای بازیابی انرژی که از دست داده‌اید، مفید هستند. این میوه حاوی پکتین است که اثر متابولیکی قابل‌توجهی دارد.

– سه سیب تازه را بردارید، پوست آن‌ها را بکنید و بعد به قطعات کوچک خردشان کنید. – ۳ و ۳/۴ فنجان آب را به یک ظرف اضافه کنید و آن را روی حرارت بگذارید تا بجوشد. – سیب‌ها را به آب اضافه کنید و اجازه بدهید داخل آب بمانند تا زمانی که نرم شوند. – ظرف را از روی حرارت بردارید و ترکیب را صاف کنید. – اجازه بدهید مایع حاصل در دمای اتاق خنک شود. – مقداری عسل به آن اضافه کنید و در نهایت نوشیدنی حاصل را بنوشید. – به طور مرتب این فرایند را تکرار کنید تا تب‌تان از بین برود.

۳. ریحان

ریحان یک داروی گیاهی است که در طب آیورودا برای درمان تب استفاده می‌شود. این گیاه دارویی حاوی خواص ضد باکتری، آنتی‌بیوتیک و ضد التهابی است. مواد خوراکی زیادی هستند که به مبارزه با التهاب در بدن کمک می‌کنند.

روش اول:

– نیم لیتر آب را جوش بیاورید. – چند برگ ریحان و یک قاشق پودر هل به آب اضافه کنید. – اجازه بدهید ترکیب روی حرارت کم بجوشد تا زمانی که نیمی از حجم اولیه‌ی آن کاهش بیابد. – شعله را خاموش کنید. سپس شکر و شیر را به ترکیب اضافه کنید. – همه مواد را مخلوط کنید و در نهایت ترکیب حاصل را بنوشید. – برای تسکین تب این فرایند را در هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار تکرار کنید.

روش دوم:

– ۱ قاشق چایخوری پودر ریحان و ۱/۴ قاشق چایخوری فلفل سیاه را با هم ترکیب کنید. – ترکیب حاصل را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت چند دقیقه دم بکشد. – اگر دوست دارید می‌توانید کمی عسل به آن اضافه کنید. در نهایت آن را بنوشید. – این چای را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید تا از شر تب خلاص شوید.

۴. سیر

سیر حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و به طور کامل تب را درمان می‌کند. آلیسین موجود در سیر خواص ضد ویروسی دارد و بنابراین می‌تواند با ویروس ایجادکننده تب مبارزه کند.

– یک حبه سیر را (خردشده) به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. – اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند تا دم بکشد. – پس از گذشت این مدت ترکیب را صاف کنید و مایع حاصل را به آرامی بنوشید. – برای خلاص شدن از تب و تبخال این فرآیند را ۲ بار در روز تکرار کنید.

سیر همراه با لیمو مخلوط فوق‌العاده‌ای برای قلب هم است.

۵. کشمش

کشمش غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، الکترولیت‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. این ماده خوراکی کمک می‌کند که فورا از شر تب خلاص شوید.

– ۳/۴ فنجان کشمش را آماده کنید و آن را به ۷ و نیم فنجان آب اضافه کنید. – ترکیب را روی حرارت بگذارید تا بجوشد و مقدار آب به ۱/۳ فنجان کاهش بیابد. – شعله را خاموش کنید و چند دقیقه صبر کنید تا خنک شود. – ترکیب را در حالی که هنوز گرم است، مصرف کنید. – چندین بار در روز این روش درمانی را تکرار کنید.

۶. ریشه سنبل ختایی

ریشه سنبل ختایی سبب تعریق بدن می‌شود و به این ترتیب تب را بهبود می‌دهد. این فرآیند برای درمان تب، درد بدن و سرفه مفید است.

– ریشه سنبل ختایی را به قطعات کوچک خرد کنید. – آن‌ها را به یک فنجان آب اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. – پس از گذشت این مدت ترکیب را صاف کنید و اجازه دهید چای خنک شود. – مقداری عسل به آن اضافه کنید و در نهایت دمنوش حاصل را مصرف کنید. – اگر دوست دارید تب‌تان سریع پایین بیاید به طور منظم این فرایند را تکرار کنید.

۷. کاهو

کاهو بدن را هیدراته می‌کند و به کاهش و کنترل دمای بدن کمک می‌کند. همچنین سبب می‌شود تا بدون هیچ گونه اختلالی خواب بهتری را تجربه کنید.

– مقداری کاهو را برش دهید و آن را داخل یک کاسه بریزید. – یک مقدار آب جوش روی کاهو بریزید. – اجازه بدهید به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد و بعد مقداری عسل به آن اضافه کنید. – خوب هم بزنید و در نهایت دمنوش حاصل را مصرف کنید. – برای کاهش دمای بدن، این فرایند را به طور مرتب تکرار کنید.

۸. سفیده تخم‌مرغ

سفیده تخم‌مرغ مانند ژل خنک‌کننده عمل می‌کند و به سرعت گرما را جذب می‌کند. این ماده ظرف ۳۰ دقیقه، می‌تواند درجه حرارت بدن را به شدت کاهش دهد.

– سفیده ۲ تا ۳ تخم‌مرغ را جدا کنید. – به مدت یک دقیقه سفیده تخم‌مرغ را بزنید و یک دستمال ضخیم را در آن خیس کنید. – دستمال آغشته به سفیده را روی پا‌ها قرار دهید. – جوراب بپوشید تا سفیده تخم‌مرغ سر جای خود بماند. – پس از خشک شدن جوراب، دوباره این مراحل را تکرار کنید. – این روش درمانی را تکرار کنید تا زمانی که تب کاهش بیابد.

۹. زردچوبه

برای پایین آوردن تب بدون دارو، زردچوبه گزینه موثر بعدی است. کورکومین موجود در زردچوبه دارای خواص ضد ویروسی و آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند. این ادویه هیچ گونه عوارضی ایجاد نمی‌کند و مدت تب را کاهش می‌دهد.

– ۱ و نیم قاشق چایخوری پودر زردچوبه و ۱/۴ قاشق چایخوری فلفل سیاه را با هم ترکیب کنید. – ترکیب حاصل را به یک فنجان شیر گرم اضافه کنید. – خوب هم بزنید و نوشیدنی به دست آمده را دو بار در روز بخورید تا تب‌تان پایین بیاید.

۱۰. سیب‌زمینی

کچالو در کاهش دمای بدن و اختلالات دیگر ناشی از تب بسیار مفید است. این درمان خانگی برای پایین آوردن تب در دوران بارداری بسیار موثر است.

– یک کچالو را برش بزنید و به مدت ۱۰ دقیقه آن را در مقدار کافی سرکه خیس بگذارید. – دراز بکشید و برش‌های کچالو را روی پیشانی‌تان بگذارید. – یک تکه پارچه هم روی برش‌ها قرار دهید. – اجازه بدهید کچالو به مدت ۲۰ دقیقه بماند و بعد آن را بردارید. – برای کاهش دمای بدن ۲ بار در روز این روش درمانی را تکرار کنید.

۱۱. چای گشنیز

تخم گشنیز حاوی فیتونوترینت‌ها و ویتامین‌هایی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. این دانه‌ها حاوی ترکیبات آنتی‌بیوتیک و روغن‌های قدرتمند هستند که به عنوان یک داروی موثر برای مبارزه با تب ویروسی عمل می‌کنند.

– ۱ قاشق چایخوری تخم گشنیز را به یک لیوان آب اضافه کنید. – مخلوط را چند دقیقه بجوشانید و بعد شعله را خاموش کنید. – ترکیب را صاف کنید و کمی شیر و شکر به آن اضافه کنید. – چای را در حالی که ولرم است، به آرامی بنوشید. – این فرآیند را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید تا تسکین بیابید.

۱۲. عصاره تخم شوید

این عصاره سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، بدن را ریلکس کرده و دمای آن را کاهش می‌دهد. عصاره تخم شوید حاوی خواص ضد میکروبی قدرتمندی است که به کاهش تب کمک می‌کنند.

– ۱ قاشق غذاخوری تخم شوید، ۲ قاشق غذاخوری دانه فلفل و ۱ قاشق چایخوری سیاه‌دانه را با هم ترکیب کنید. – ترکیب بالا را به یک فنجان آب اضافه کنید و آن را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. – پس از گذشت این زمان شعله را خاموش کنید و ترکیب را صاف کنید. – اندکی پودر گشنیز به مایع حاصل اضافه کنید و در نهایت آن را به صورت گرم بنوشید. – این روش درمانی را به طور مرتب تکرار کنید.

۱۳. نشاسته برنج

این مورد یکی از درمان‌های رایج خانگی در دوران باستان برای درمان تب ویروسی بوده‌است. این درمان سنتی مانند یک عامل دیورتیک طبیعی عمل می‌کند و باعث افزایش حجم ادرار و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. به علاوه، بدن را نیز تغذیه می‌کند.

– به یک فنجان برنج، یک و نیم فنجان آب اضافه کنید. – هنگامی که برنج کمی نیم‌پز شد، ترکیب را صاف کنید. – مایع را داخل یک لیوان بریزید و کمی نمک به آن اضافه کنید. – خوب هم بزنید و در حالی که هنوز گرم است، آن را بنوشید. – برای مبارزه با تب و درد ویروسی چند بار در روز این روش درمانی را تکرار کنید.

اگر این نشانه‌ها را دارید، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شده است.

۱۴. آب شنبلیله

شنبلیله منبعی از ترکیبات دارویی مانند ساپونین‌ها، آلکالوئید‌ها و دیوسگنین است. این ترکیبات به کاهش تب و عفونت ویروسی مرتبط با آن کمک می‌کنند.

– ۱ قاشق غذاخوری تخم شنبلیله را در یک فنجان آب به مدت یک شب تا صبح خیس بگذارید. – صبح، ترکیب را صاف کنید و کم‌کم آن را بنوشید. – برای بهبود طعم این نوشیدنی می‌توانید کمی آب لیمو و عسل به آن اضافه کنید. – این روش درمانی را به طور مرتب تکرار کنید.

۱۵. لیمو

خواص سم‌زدایی لیمو برای درمان تب بسیار مفید است. این ماده خوراکی کمک می‌کند تا سموم بدن از بین بروند. آنتی‌هیستامین‌های موجود در آن باعث درمان تب ناشی از آلرژی می‌شود و در واقع لیمو ماده‌ای موثر برای پایین آوردن تب بدون دارو است.

– یک و نیم قاشق چایخوری آب لیمو و یک و نیم قاشق چایخوری عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. – خوب مواد را هم بزنید و ترکیب حاصل را مصرف کنید. – این فرایند را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.

بدن توانایی دفع سموم را دارد، اما با برخی راهکار‌ها می‌توان این روند را تسریع کرد.

۱۶. جوشانده گیاهی برای درمان تب

گیاهان استفاده شده در این فرآیند باعث تعریق بدن و هیدراته شدن آن می‌شوند. آن‌ها به کاهش علائم تب نیز کمک می‌کنند.

– ۱ پیاز و دو و نیم سانت زنجبیل را به صورت قطعات کوچک خرد کنید. – یک و نیم فنجان آب را بجوشانید. – حالا ۱ قاشق چایخوری زردچوبه، چند شاخه علف لیمو، ۵ – ۶ برگ ریحان، نصف قاشق چایخوری فلفل سیاه، تکه‌های زنجبیل و تکه‌های پیاز را به آب اضافه کنید. – چند دقیقه صبر کنید تا مقدار آب به نصف کاهش پیدا کند. – ترکیب را صاف کنید و عصاره‌ی گیاهی حاصل را بنوشید. – برای بهبود طعم جوشانده، می‌توانید کمی عسل به آن اضافه کنید. – این روند را ۲ بار در روز تکرار کنید تا تب‌تان کاهش یابد.

۱۷. گل آقطی

گل آقطی نیز باعث تعریق می‌شود و به این ترتیب به کاهش دمای بدن کمک می‌کند. این گیاه دارویی همچنین با کاهش تولید مخاط بیش از حد، به درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا و سرفه کمک می‌کند.

– ۲ قاشق چایخوری گل آقطی را آماده کنید و آن را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. – آن‌ها را هم بزنید و اجازه بدهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند تا دم بکشد. – ترکیب را صاف کنید و در نهایت دمنوش حاصل آن را بنوشید. – چای آقطی را سه بار در روز مصرف کنید تا از شر تب و سرماخوردگی رهایی پیدا کنید.

۱۸. تمشک

این روش درمانی با استفاده از تمشک کمک می‌کند که قدرت از دست رفته دوباره بازیابی شود، مواد مغذی را دوباره به بدنتان برمی‌گرداند و از کم‌خونی که اغلب به دلیل تب ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کند. اگر چه ۳-۴ روز طول می‌کشد که این فرایند تاثیر خود را بگذارد، اما نتایج فوق‌العاده‌ای را در بر دارد.

– ۴۵۰ گرم تمشک و ۱ فنجان سرکه سیب را ترکیب کنید. – در ظرف را بگذارید و ترکیب را به مدت ۳ روز در یک محل تاریک قرار بدهید. – بعد از گذشت این مدت ترکیب را صاف کنید و آب تمشک‌ها را استخراج کنید. – به مایع حاصل یک فنجان شکر اضافه کنید و مخلوط را روی حرارت بگذارید تا بجوشد. – شعله را خاموش کنید و مایع را در یخچال قرار دهید. – ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از این ترکیب را به طور روزانه بنوشید.

باید توجه کنید که این ترکیب به مدت ۳ تا ۴ روز در یخچال قابل نگهداری است.

۱۹. چوب صندل

چوب صندل باعث کاهش التهاب و تب می‌شود. خواص آرامش‌بخش آن نیز بدن و ذهن را تسکین می‌دهد. این فرایند برای مبارزه با تب و سردرد بسیار موثر است:

– یک و نیم قاشق چایخوری پودر چوب صندل و آب را با هم ترکیب کنید تا خمیری حاصل شود. – یک لایه نازک از خمیر را روی پیشانی‌تان بمالید. – اجازه بدهید خمیر خشک شود و بعد آن را به طور کامل با آب بشویید. – برای تسکین سردرد، چندین بار در روز این روش درمانی را تکرار کنید.

۲۰. با آب گرم یا ولرم حمام کنید

کارتان را با حمام آب گرم شروع کنید. فرد مبتلا به تب باید داخل وان غوطه‌ور شود و ریلکس کند. از آن‌جایی که دمای آب به آرامی افت می‌کند، فرد نیز به آرامی خنک می‌شود.

– نباید آب خیلی سرد باشد، زیرا قرار نیست که دمای بدن را خیلی سریع پایین بیاورید.

۲۱. از روش درمانی حوله مرطوب استفاده کنید

یک یا دو حوله دست را به طول تا کنید. حوله را در آب سرد یا یخ خیس کنید. آب اضافی حوله را بگیرید و آن را دور سر، دور گردن، دور مچ پا یا دور مچ دست قرار دهید. از حوله‌های مرطوب در بیش از دو منطقه استفاده نکنید؛ یعنی از حوله خیس دور سر و دور مچ پا یا دور گردن و مچ دست استفاده کنید. در غیر این صورت، ممکن است دمای بدن را زیادی پایین بیاورید.

– حوله خنک و سرد، گرما را از بدن خارج می‌کند و می‌تواند دمای بدن را کاهش دهد. زمانی که حوله خشک شد یا دیگر به اندازه‌ی کافی خنک نبود این روش را تکرار کنید. این روش درمانی می‌تواند هر چه‌قدر که مورد نیاز است، تکرار شود.

۲۲. میوه‌های مفید برای سلامتی را بخورید

میوه‌هایی مانند انواع توت، تربوز (هندوانه)، مالته (پرتقال) و طالبی را انتخاب کنید. این‌ها غنی از ویتامین C هستند که می‌تواند به مبارزه با عفونت‌ها و پایین آوردن تب بدون دارو کمک کند. این میوه‌ها همچنین بدن را هیدراته نگه می‌دارند.

– از مصرف غذا‌های سنگین و پرچرب مثل کباب‌ها یا غذا‌های سرخ‌کردنی پرهیز کنید. غذا‌هایی تند مثل بال مرغ، پپرونی یا سوسیس را نیز مصرف نکنید.

۲۳. مقداری سوپ بخورید

شما در عین حال که می‌توانید آب مرغ بخورید، سوپ مرغ با برنج و سبزیحات هم می‌توانید مصرف کنید. مطالعات نشان داده‌اند که سوپ مرغ می‌تواند خواص دارویی داشته باشد. این سوپ به هیدراته ماندن بدن‌تان کمک می‌کند.

– دقت کنید که حتما یک منبع خوب پروتئینی را که به آسانی هضم می‌شود (مانند تخم‌مرغ یا مرغ)، در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. می‌توانید آب مرغ‌تان را همراه با کمی گوشت مرغ بخورید.

۲۴. به میزان فراوان آب بنوشید

تب می‌تواند منجر به کم آب شدن بدن شود و همین می‌تواند سبب شود که بیمار احساس بدی داشته باشد. از دهیدراته شدن بدن با نوشیدن مقدار زیادی آب یا یک محلول آبرسان خوراکی مانند CeraLyte یا Pedialyte جلوگیری کنید.

– اگر کودک شما شیر خودتان را می‌خورد، تا جایی که امکان دارد به تغذیه او با شیر ادامه بدهید. شما با این کار به فرزندتان غذا، آب و آرامش می‌دهید. – بچه‌ها (و شما) ممکن است بستنی یخی را به عنوان راهی برای هیدراته ماندن بخورید. فقط سعی کنید بیش از حد شکر مصرف نکنید. به دنبال بستنی یخی‌های تهیه شده از میوه‌های طبیعی باشید. همچنین می‌توانید ماست یا شربت یخ زده مصرف کنید. فراموش نکنید که به نوشیدن آب هم ادامه بدهید.

۲۵. یک دمنوش گیاهی پایین‌آورنده تب بنوشید

یک قاشق چای خوری از گیاه خشک را به ازای هر فنجان آب اضافه کنید. اجازه بدهید گیاه دارویی به مدت ۵ دقیقه در آب جوش دم بکشد و عطر و طعم آن را طبق ذائقه‌ی خودتان با لیمو یا عسل بهبود بدهید. از افزودن شیر به دمنوش بپرهیزید، چرا که محصولات لبنی سبب افزایش احتقان می‌شوند. برای بچه‌های کوچک، به میزان نصف قاشق چایخوری گیاه دارویی به ازای هر فنجان مصرف کنید و مطمئن شوید که دمنوش سرد شده‌است! با توجه به توصیه‌ی یک پزشک، به نوزادان چای ندهید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه