پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۳۴۸
۲۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۲
توجه داشته باشید که درمان داغی کف پا چندان سخت و پیچیده نیست و شما می‌توانید با مطالعه این مطلب با علائم، علل و همچنین اصول رفع این عارضه به خوبی آشنا شوید.

داغی کف پا

بوق خبر - بسیاری از افراد از داغ شدن و افزایش دمای پا‌ها در هنگام شب رنج می‌برند، به گونه‌ای که این مشکل خواب راحت را از آن‌ها می‌گیرد و باعث می‌شود، دچار بی خوابی شوند هر چند که این مشکل به خودی خود از بین می‌رود، اما در مواردی نیاز است از روش‌های خانگی و دارویی برای درمان داغی کف پا‌های خود استفاده نمایید.

بهتر است بدانید که داشتن کف پای داغ همواره احساس خسته کننده‌ای بوده که افراد را کلافه می‌کند و به همین خاطر تمامی آن‌ها به دنبال یافت علت و نحوه درمان آن خواهند بود. در واقع کف پای داغ از علل ساده مانند کمبود ویتامین تا علل پیچیده و خطرناک مانند آسیب شدید عصبی و دیسک‌های کمر متفاوت خواهد بود و به همین دلیل ضروری است در صورت مشاهده این حالت در پای خود در سریع‌ترین زمان به منظور جلوگیری از پیشرفت به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید داشتن این احساس داغی پا‌ها عمدتا می‌تواند ناشی از شرایط مختلفی مانند دیابت باشد که عمدتا آسیبی به نام نوروپاتی دیابتی، احساس گزگز، سوزش و بی حسی را در فرد ایجاد کرده و با پیشرفت بیماری شدت آن بیشتر خواهد شد. همچنین مصرف بیش از حد الکل نیز می‌تواند باعث آسیب عصبی و احساس سوزش پا‌ها شود.

گاهی اوقات ممکن است افراد متوجه شوند که کف پای آن‌ها زیادی داغ شده و یا حتی حس سوزش در این ناحیه را داشته باشند. داغ شدن کف پا یک احساس نسبتا شایعی است که معمولا در طول شب رخ می‌دهد و شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است. گاهی اوقات نیز داغ شدن کف پا ممکن است با علائمی مانند پین و سوزن سوزن شدن، بی حسی، قرمزی و تورم همراه باشد و در مواردی درمان بیماری‌های زمینه‌ای و شرایط پزشکی که باعث داغ شدن کف پا شود، می‌تواند علائم آن را تسکین دهد.

نشانه‌های داغی پاها:

داغی پا‌ها معمولا می‌تواند نشانه‌هایی را به همراه داشته باشد که در ادامه سعی داریم برخی از آن‌ها را شرح دهیم:

افزایش عرق
تورم و قرمزی
درد مبهم
پوست انداختن سطوح بدن
احساس سوزن سوزن شدن کف پا
افزایش درجه حرارت بدن
تغییر در رنگ پوست یا بافت در منطقه آسیب دیده

علل داغ شدن پا:

امروزه شرایط پزشکی مختلف می‌توانند نوروپاتی یا حس سوزش در پا‌ها را ایجاد کنند که در ادامه سعی داریم برخی از علل سوزش کف پا را بیان نماییم:

نوروپاتی الیاف کوچک
بیماری مزمن کلیوی
سوء مصرف الکل
کمبود ویتامین‌ها
بیماری لایم
سطح پایین هورمون‌های تیروئیدی
پلی نوروپاتی آمیلوئید
بیماری ایدز
اریتروملاژیا
عوارض جانبی دارو‌ها مانند دارو‌های شیمی درمانی، اوردوز ویتامین B۶، دارو‌های مرتبط با ایدز، آمیودارون، متفورمین و ایزونیزید
سارکوئیدز
واسکولیت یا التهاب رگ‌های خونی
مسمومیت فلزات سنگین مانند سرب، آرسنیک و جیوه
سندرم گلین باره

علاوه بر نوروپاتی، التهاب‌ها و عفونت پا نیز می‌تواند باعث ایجاد حس سوزش در پا‌ها شود که رایج‌ترین شرایط پای ورزشکاران خواهد بود که در آن پوست به خاطر وجود قارچ عفونت پیدا می‌کند.

همچنین ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها پس از جراحی بای پس معده برخی از افراد حس سوزش در پا‌ها را تجربه کنند.
جریان و گردش ضعیف خون به پا ممکن است باعث ایجاد درد، سوزن سوزن شدن و حس سوزن در پا شود.

چگونگی تشخیص داغی کف پا:

بهتر است بدانید که تشخیص سوزش کف پا ناشی از بیماری نوروپاتی بسیار ساده و آسان است و بررسی‌های اضافی نیاز نیست. در افراد کمی که کف پای داغ دارند این عارضه به صورت ناگهانی رخ داده یا دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد و بررسی‌های بعدی برای تشخیص درست لازم خواهد بود که در ادامه به بیان این بررسی‌ها پرداخته ایم:

الکترومیوگرافی:

نوعی تست عملکرد عضلات با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخل عضلات انجام می‌شود. یک پروب ممکن است بر روی پوست قرار گیرد و یا سوزنی در عضله قرار داده شود.

تست‌های آزمایشگاهی:

گاهی اوقات آزمایش خون، ادرار یا مایع اسپینال می‌تواند به تشخیص علت پای سوزان کمک نماید و در این روند سطح ویتامین‌ها به کمک آزمایش خون مورد بررسی خواهد گرفت.

مطالعه هدایت عصبی:

در واقع مطالعه هدایت عصبی توانایی اعصاب برای انتقال پالس‌ها مورد بررسی قرار خواهد بود که در طی آن یک عصب تحریک شده و پاسخ در عضلاتی که توسط اعصاب کنترل می‌شوند؛ اندازه گیری خواهد شد.

بیوپسی از اعصاب:

در موارد بسیار نادری پزشک ممکن است بخشی از بافت اعصاب را بردارد و آن را در قسمت زیرین میکروسکوپ مورد بررسی قرار دهد.

زمان مراجعه به پزشک:

معمولا توصیه می‌شود افرادی که داغ شدن کف پای خود را در طولانی مدت احساس می‌کنند و علائم شدیدتری دارند حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایند، زیرا درمان فوری و به موقع داغ شدن کف پا می‌تواند در پیشگیری از آسیب‌های جدی عصبی و پیشرفت نوروپاتی موثر باشد. همچنین افراد بایستی در بروز شرایط بیان شده با پزشک خود مشورت نمایند:

داغ شدن کف پا که بیش از دو الی سه روز طول بکشد.
شدیدتر شدن احساس داغی کف پا‌ها
داغ شدن کف پا یا هر گونه علائم دیگر ناشی از قرار گرفتن در معرض سموم
همراه بودن داغ شدن کف پا یا بی حسی در انگشتان
احساس داغی یا سوزش کف پا که به صورت ناگهانی رخ داده

راه‌های خانگی برای درمان داغی کف پاها:

علاوه بر روش‌های پزشکی و دارویی برای رفع داغی پا‌ها برخی روش‌های خانگی نیز وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها در این روند بهره بگیرید:

استفاده از آب سرد:

یک راهکار سریع و آسان در خانه این است که پا‌های خود را درون آب سرد فرو ببرید، زیرا آب سرد به سرعت باعث کاهش احساس داغی پا‌ها خواهد شد و تورم آن را کاهش می‌دهد. برای استفاده از این روش بایستی ظرفی را پر از آب خنک کنید و پاهایتان را به مدت چندین دقیقه درون آن بگذارید. می‌توانید برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش این کار را هر روز تکرار نمایید.

استفاده از سرکه سیب:

همچنین خیس کردن پا‌ها درون سرکه سیب یا نوشیدن آن نیز یک روش عالی برای کاهش داغی پا‌ها خواهد بود، زیرا این ماده با تعدیل سطح PH تعادل بدن را احیا خواهد کرد. برای استفاده از این روش در ابتدا ۲ قاشق سوپ خوری سرکه سیب به آب گرم اضافه کنید و روزانه برای ۲۰ دقیقه پا‌ها را در آن قرار دهید و همچنین برای نوشیدن ۱ الی ۲ قاشق سوپ خوری را به یک لیوان آب گرم بیفزایید.

استفاده از نمک اپسوم:

معمولا یک نمک اپسوم خیس خورده بلافاصله می‌تواند درد و تورم را کاهش دهد. نمک اپسوم از سولفات منیزیم ساخته شده که فعالیت عصبی را تحریک و اصلاح می‌کند و با این حال در شرایط خاصی مانند دیابت و فشار خون بالا برای داغی کف پا توصیه نخواهد شد. برای استفاده از این روش می‌توانید نصف فنجان نمک را درون ظرف بریزید و سپس آب گرم را به آن اضافه نمایید و به خوبی ترکیب کنید. پا‌ها را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه درون محلول قرار دهید و این روند را تا چندین روز تکرار نمایید.

استفاده از زنجبیل:

یکی دیگر از روش‌های درمان داغی کف پا، خیساندن پا در زنجبیل یا روغن آن برای داغی کف پا‌ها است، زیرا زنجبیل گردش خون را ترویج خواهد کرد و باعث درمان سریع‌تر و درد کمتر می‌شود. برای استفاده از این ماده می‌توانید روزانه ۲ الی ۳ فنجان زنجبیل همراه با آب بنوشید و یا پاهایتان را در حمام آب گرم با اضافه کردن چای زنجبیل خیس نمایید.

استفاده از زردچوبه:

معمولا نوشیدن زردچوبه و یا استفاده از خمیر آن برای تسکین درد در بخش‌هایی از دنیا رایج است. در واقع زرد چوبه تورم و درد را در برخی از نواحی بدن کاهش داده و باعث ترویج سلامتی خواهد شد. می‌توانید برای استفاده از این ماده حدود ۱ الی ۲ قاشق سوپ خوری زردچوبه را با آب گرم ترکیب کنید و دو مرتبه در طول آن مورد استفاده قرار دهید. همچنین برای تهیه خمیر آن می‌توانید ۲ قاشق سوپ خوری زردچوبه را به آب کافی برای انطباق مورد نظر اضافه کرده و روی پا‌های خود بمالید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه