پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۳۲۳
۲۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۰
بیماری رماتیسم قلبی معمولا از کودکی آغاز می‌شود و معمولا سنین ۵ تا ۱۵ سال بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. برای درمان روماتیسم قلبی باید از همان اول روش‌های درمان به سرعت صورت بگیرد تا پیشگیری شود.

روماتیسم قلبی

بوق خبر - یکی از اصلی‌ترین عوامل ابتلا به روماتیسم قلب به وجود آمدن یک نوع تب در قلب است که باعث می‌شود بدن به بافت‌های خودش هجوم بیاورد که و باعث به وجود آمدن گلو درد و بروز التهابات بدنی می‌شود.

رماتیسم بیماری است که سن خاصی برای ابتلا به آن وجود ندارد و بزرگ و کوچک را نمی‌شناسد و ممکن است به سراغ همه بیاید که طول دوره درمان روماتیسم قلبی بستگی به شدت و حاد بودن آن متفاوت است.

آشنایی با درمان روماتیسم قلبی

بیماری روماتیسم قلبی یکی از عوارض تب روماتیسم است که در آن دریچه‌های قلب آسیب می‌بیند و مانع کارکرد درست قلب می‌شود که در نتیجه باعث مبتلا شدن به رماتیسم قلبی می‌شود. تب روماتیسم یک نوع بیماری التهابی است که اصلی‌ترین نشانه‌های آن عفونت گلو توسط یک نوع باکتری به نام استرپتوکوک است، که در ابتدای مبتلا شدن به این بیماری با درد‌های خفیف و التهاب مفاصل همراه است که تاثیر زیادی بر بافت‌های به هم مرتبط شده بدن بخصوص قلب، مغز، پوست و مفاصل دارد که در موارد بسیار شدید آسیب به قلب وارد می‌شود و باعث می‌شود تا قلب خون را به درستی پمپاژ نکند.

به طور معمولا این بیماری در کوتاه مدت آسیبی جدی به بدن وارد نمی‌کند، ولی در صورت ادامه یافتن سبب آسیب جدی و ماندگاری بر روی دریچه قلب می‌شود و زمانی که این بیماری به این درجه رسید دیگر برگشت پذیر نیست و فقط با مصرف دارو و عمل‌های جراحی باید به درمان روماتیسم قلبی پرداخت و از درد این بیماری کم کرد.

در بعضی از موارد در بین کودکان بیماری روماتیسم قلبی ممکن است مغز و اعصاب را درگیر کند و منجر به حرکات پرخاشگرانه و و غیر ارادی شود از بارزترین نشانه آن در بین کودکان تغیر کردن دست خطشان است.

علائم رماتیسم قلبی

تپش قلب نامنظم
تنگی نفس حتی با انجام کوچکترین فعالیت
تورم بدن و مفاصل
خستگی و بی حالی شدید
تنگی نفس در حین خوابیدن
خستگی زود رس

روش‌های بهبود روماتیسم قلبی

در رابطه با درمان روماتیسم قلبی باید گفت که در درجه اول پیشگیری بهترین گزینه است زمانی که دچار گلو درد شدید می‌شوید سعی کنید با مصرف آنتی بیوتیک‌ها از به وجود آمدن باکتری استرپتوکوک جلوگیری کنید و دوره مصرفی آن را قطع نکنید.

اما زمانی که به این بیماری دچار شدید باید تحت نظر پزشک و استفاده منظم و مداوم از آنتی بیوتیک‌ها و دارو‌های ضد التهاب رماتیسمی قرار بگیرید.

در موارد دیگر که آسیب وارد شده به قلب زیاد است برای درمان روماتیسم قلبی باید عمل جراحی و تعویض دریچه قلب بر روی فرد انجام شود. معمولا برای درمان التهابات بدن از آسپرین با میزان دوز بالا استفاده می‌شود.

کسانی که مشکل قلبی دارند معمولا تا پایان عمر خود باید از دارو‌ها به صورت منظم استفاده کنند و به هیچ عنوان خود سرانه مصرف دارو‌ها را قطع نکنند.

از عواملی که می‌تواند درصد ابتلا به این بیماری را افزایش دهد:

تغذیه نامناسب
سابق خانوادگی تب رماتیسم
زندگی در شرایط غیر بهداشتی
ابتلا مکرر به بیماری‌های تنفسی
زندگی در مکان‌های پرجمعیت
عدم دسترسی به مراقبت‌های صحیح پزشکی
مصرف نکردن دوره کامل دارو‌ها برای درمان عفونت‌های استرپتوکوکی

عوارض ناشی از تب روماتیسمی

تب روماتیسمی موجب التهاب می‌شود که ممکن است چند هفته و یا حتی چند ماه به طول بیانجامد، گاهی مواقع التهاب به ایجاد عوارض بلند مدت در بیمار منجر می‌شود که یکی از این عوارض روماتیسم قلب است و در نتیجه آن دریچه‌های قلب ناشی از این التهاب آسیب می‌بینند و این عارضه در بین دو دهلیز چپ قلب و تنگی دریچه میترال به وجود می‌آید، البته امکان ایجاد مشکل در سایر دریچه‌های قلب نیز وجود دارد، حال این آسیب می‌تواند به دلیل یکی از عوامل زیر به وجود آمده باشد:

نارسایی دریچه قلب:

دریچه قلب به طور کامل بسته نمی‌شود و موجب خواهد شد که خون در جهت نادرستی جریان پیدا کند.

تنگی دریچه قلب:

دریچه قلب باریک‌تر از حالت عادی بوده و موجب کاهش جریان خون خواهد شد.

آسیب دیدن ماهیچه‌های قلب:

التهابی که در نتیجه تب روماتیسمی به وجود می‌آید موجب ضعیف شدن ماهیچه‌های قلب شده و پمپاژ خون به شکل ضعیف انجام می‌شود.

آسیب دیدن دریچه‌های قلب و دیگر بافت‌های قلب منجر به بروز مشکلات و بیماری‌هایی همچون آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی (انقباض نامنظم دهلیز‌های قلب) و نارسایی قلبی (عدم توانایی قلب برای پمپاژ خون و خون رسانی به بدن) در شخص می‌شود.

تشخیص بیماری روماتیسم قلبی

به منظور تشخیص این بیماری، پزشک در ابتدا سوالاتی در رابطه با عفونت باکتریایی استرپتوکوک (گلودرد استرپتوکوکی) می‌پرسد و سپس به معاینه کودک می‌پردازد و بعد از شنیدن صدای قلبش، در صورت ابتلای کودک به روماتیسم قلبی، پزشک قادر به تشخیص صدای غیر طبیعی قلب وی خواهد بود.

همچنین پزشک در حین معاینه با مشاهده علائم و نشانه‌های التهاب در مفاصل بدن بیمار و پرسیدن سوالاتی درباره علائم کودک و نیز سابقه پزشکی وی و دیگر اعضای خانواده به شناسایی بیماری پرداخته و نیز در صورت لزوم، تجویز آزمایش کشت میکروب گلو یا آزمایش خون را می‌دهد تا با اطمینان ابتلا به عفونت باکتری را تشخیص دهد.

همچنین به منظور معاینه نحوه عملکرد قلب در صورت لزوم، امکان دارد پزشک در خواست انجام رادیوگرافی از قفسه سینه، تست اکوی قلبی، نوار قلب و نیز عکس برداری MRI از قلب را نماید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه