پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۲۹۸
۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۴
اضطراب حاصل یک مجموعه عوامل در زندگی است که به مرور در درون فرد جمع شده و منجر به ایجاد مشکل اضطراب می‌شود، اما استرس یک احساس لحظه‌ای و زودگذر بوده و عقبه‌ای ندارد.

افسردگی

بوق خبر - کارشناس گیاهان دارویی و پژوهشگر حوزه طب سنتی گفت: افسردگی از جمله بیماری‌های روحی و روانی است که از طبع سرد ناشی شده و اصطلاحا به آن سردی ذهن گفته می‌شود.

دکتر علی شکوری گنجوی در مورد دلایل بروز افسردگی در افراد، بیان کرد: این بیماری در نتیجه استرس، اضطراب و ترس در بدن اشخاص ایجاد می‌شود.

وی در خصوص تفاوت بین اضطراب و استرس، افزود: اضطراب حاصل یک مجموعه عوامل در زندگی است که به مرور در درون فرد جمع شده و منجر به ایجاد مشکل اضطراب می‌شود، اما استرس یک احساس لحظه‌ای و زودگذر بوده و عقبه‌ای ندارد.

وی با تاکید بر این‌که طب سنتی به تنهایی نمی‌تواند مشکل افسردگی را بهبود بخشد، ادامه داد: برای درمان افسردگی استفاده از گرمی‌جاتی، چون غنچه گل سرخ (یا قطره گل سرخ)، گل گاو زبان، بهار نارنج، به لیمو و گلاب از لحاظ جسمی بسیار مفید است، اما کافی نیست و در کنار همه این موارد، علتی که فرد را دچار استرس و ترس و در نهایت افسردگی کرده باید برطرف شود.

شکوری با بیان این‌که افراد مبتلا به افسردگی همواره در یک حالت غم و غصه پایدار قرار دارند، متذکر شد: وجود عواملی، چون اضطراب و استرس، بدن را به سمت سردی مزمن و پایدار سوق می‌دهد، بنابراین افراد دچار افسردگی باید از گرمی جات استفاده کرده و راه‌های ورود ترس و اضطراب و استرس را از وجود خود دور کنند و در واقع هم باید دستورالعمل‌های طب سنتی برای جسم را رعایت کرد و هم روحیه خود را تقویت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص راه‌های تقویت حافظه نیز گفت: ضعف حافظه جزو بیماری‌هایی است که از سردی مغز ناشی می‌شود و گیاهانی، چون کندر، مصطکی و گل سرخ با ایجاد گرمی در مغز برای تقویت حافظه بسیار مفید هستند و افراد می‌توانند کندر و مصطکی را باهم ترکیب کرده و استفاده کنند.

وی با بیان این‌که مصرف این گیاهان باعث گرمی مغز شده و سردی آن را می‌گیرند، افزود: مغز در یک حد مشخص هرچقدر گرم و خشک شود، تیز و قوی‌تر می‌شود، برای همین در تحقیقات انجام‌گرفته توسط دانشمندان نیز مشخص شده که اغلب افراد باهوش مثل استیون هاکینگ دارای مزاج خشک و سوداوی بوده و افراد دارای مزاج‌تر نسبت به دیگر افراد اندکی کندذهن‌تر هستند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه