پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۲۹۴
۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۷
امروزه با افزایش فشار خون و تبعات خطرناک ناشی از آن، وجود یک دستگاه فشار خون در خانه ضروری بنظر می‌رسد.

دستگاه فشار خون

بوق خبر - پزشکان به بیشتر بیماران مبتلا به پرفشاری خون توصیه می‌‎کنند که در منزل فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند؛ چون در مطب پزشک فقط فشار خون لحظه‌ای را می‌توان تعیین کرد؛ اما دستگاه فشار خون خانگی این امکان را فراهم می‌کند که مرتبا فشار خون خود را بررسی کنید.این موضوع می‌تواند درباره وضعیت سلامتی شما اطلاعات بیشتری را در اختیار پزشک قرار دهد.

راهنمای خرید دستگاه فشار خون

به فشاری که از سوی خون به دیواره عروق وارد می‌شود، فشار خون می‌گویند. فشار خون با ۲ عدد که به یکی از آن‌ها فشار خون سیستولیک و به دیگری فشار خون دیاستولیک گفته می‌شود، مشخص می‌گردد.

فشار خون سیستولیک که معمولا مقدار آن بیشتر است، نشان دهنده فشاری است که خون در هنگام انقباض قلب به دیواره عروق وارد می‌کند. فشار خون دیاستولیک نیز میزان فشاری که خون در هنگام استراحت قلب به عروق وارد می‌کند، را نشان می‌دهد.

میزان فشار خون توسط دستگاهی به نام اسفیگمومانومتر یا فشارسنج و بر حسب میلی‌متر جیوه (mmHg) اندازه‌گیری می‌شود. طبق دستورالعمل‌های موجود توصیه می‌شود که فشار خون در محدوده کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه حفظ شود. هنگامی که فشار خون بالا می‌رود، احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه بیشتر می‌شود.

به طور کلی، ۲ نوع دستگاه فشار سنج عقربه‌ای و دستگاه فشار سنج دیجیتال در بازار وجود دارد که می‌توانید بدون نیاز به نسخه پزشک و از طریق داروخانه‌ها، فروشگاه‌های لوازم پزشکی و فروشگاه‌های آنلاین تهیه نمایید.

۱. دستگاه فشارسنج عقربه‌ای

دستگاه فشار خون

فشارسنج عقربه‌ای از ۱ عدد گوشی، ۱ عدد کاف (کیسه‌ای که دور بازو بسته می‌شود)، ۱ عدد پوآر (پمپ باد پلاستیکی به شکل لامپ) و ۱ عدد صفحه مدرج دارای عقربه تشکیل شده است. کاف دستگاه فشارسنج عقربه‌ای دور بازو بسته شده و با فشردن پوآر پر از هوا می‌شود. در اثر فشار هوا، عقربه روی صفحه مدرج فشارسنج جا به جا شده و میزان فشار خون را نشان می‌دهد. هر درجه این صفحه مدرج که با خطوط کوچکی مشخص شده، معادل ۱ میلی‌متر جیوه است.

استفاده از دستگاه فشارسنج عقربه‌ای نیاز به آموزش دارد؛ بنابراین اگر طرز کار آن را بلد نباشید، ممکن است در اندازه‌گیری فشار خون دچار اشتباه شوید. در هنگام کار با این نوع فشارسنج باید با گوشی به صدای قلب گوش دهید؛ به همین دلیل، افراد ناشنوا نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

۲. دستگاه فشارسنج دیجیتال

این نوع دستگاه‌ها که در ۲ نوع بازویی و مچی تولید می‌شوند، کارکرد بسیار ساده‌ای دارند؛ به همین دلیل، برای افرادی که نمی‌توانند از دستگاه عقربه‌ای استفاده کنند، مناسب هستند. کاف دستگاه‌های دیجیتال دور بازو یا دور مچ بسته شده و بدون نیاز به گوشی فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند.

معمولا این نوع فشارسنج‌ها می‌توانند میزان فشار خون را در حافظه خود ذخیره کنند. با توجه به اینکه در هنگام استفاده از فشارسنج‌های دیجیتال نیاز نیست به صدای قلب گوش کنید، افراد ناشنوا هم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

دستگاه‌های فشارسنج از نظر محل بستن کاف به ۲ دسته مچی و بازویی تقسیم‌بندی می‌شوند:

الف. کاف مچی

دستگاه فشار خون

کاف‌هایی که روی مچ بسته می‌شوند در مقایسه با کاف‌های بازویی کوچکتر هستند. این نوع کاف‌ها فقط در مدل‌های دیجیتال دستگاه فشارسنج یافت می‌شوند. بعضی از پزشکان معتقدند که دقت کاف‌های مچی از کاف‌های بازویی کمتر است؛ چون محل بستن آن‌ها با قلب فاصله بیشتری دارد.

ب. کاف بازویی

دستگاه فشار خون

کاف‌های بازویی بزرگتر بوده و از نظر مدل و قیمت از تنوع بالاتری برخوردار هستند. این نوع دستگاه‌های فشارسنج حتما باید به درستی دور بازو بسته شوند. اغلب پزشکان تصور می‌کنند که کاف‌های بازویی دقیق‌ترین دستگاه‌های فشارسنج محسوب می‌شوند.

نکات مهم برای خرید فشارسنج مناسب

در هنگام خرید دستگاه فشارسنج باید به موارد زیر دقت کنید:

۱. قیمت:

بهتر است قبل از خرید میزان توانایی مالی خود را مشخص کنید. این کار به شما کمک می‌کند که فقط روی دستگاه‌هایی که با بودجه شما همخوانی دارند، تمرکز کنید.

۲. نیاز‌های شما:

شما باید با توجه به اولویت‌های خود فشارسنج مناسب را انتخاب کنید. آیا به دستگاهی نیاز دارید که اطلاعات مربوط به بیش از ۱ کاربر را ذخیره کند؟ آیا فشارسنج باید به گوینده دیجیتال مجهز بوده و میزان فشار خون را به صورت صوتی برای شما بخواند؟ آیا می‌خواهید دستگاه فشارسنج امکان برقراری ارتباط با اپلیکیشن‌های تلفن همراه و تبلت را داشته باشد؟

۳. اندازه کاف:

اگر اندازه کاف برای شما مناسب نباشد، نمی‌توانید فشار خون دقیق خود را به دست آورید. کاف‌های مچی معمولا فقط در یک سایز و کاف‌های بازویی در اندازه‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. در این زمینه پزشک، پرستار یا داروساز می‌توانند به شما در انتخاب کاف مناسب کمک کنند.

۴. نحوه استفاده:

ممکن است نحوه استفاده از بعضی دستگاه‌ها در مقایسه با سایرین ساده‌تر باشد؛ به همین دلیل، بهتر است قبل از خرید چند دستگاه مختلف را امتحان کنید.

۵. اندازه صفحه نمایش:

یکی از نکات مهمی که باید هنگام خرید فشارسنج‌های عقربه‌ای و دیجیتال به آن توجه کنید، خوانا بودن صفحه نمایش است.

۶. منبع تغذیه:

بعضی فشارسنج‌های دیجیتال با برق و بعضی با باتری کار می‌کنند. اگر از دستگاه فشارسنج زیاد استفاده می‌کنید، بهتر است فشارسنجی را انتخاب کنید که علاوه بر باتری دارای آداپتور هم باشد. آداپتور این امکان را به شما می‌دهد که به کمک برق از دستگاه استفاده کنید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه