پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۲۶۲
۱۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰
این حالت که بسیار رایج هم هست کراتوز پیلاریس نام دارد، اما اغلب با نام پوست مرغی شناخته می‌شود، چون ظاهر آن یادآور پوست بدن پرنده تازه پر کنده است.

پوست مرغی شدن بدن

بوق خبر - در ماه‌های گرم تابستان که بیشتر لباس‌های سبک می‌پوشیم بعضی‌ها متوجه برآمدگی‌هایی روی پوست بازو و ران خود می‌شوند. این حالت که بسیار رایج هم هست کراتوز پیلاریس نام دارد، اما اغلب با نام پوست مرغی شناخته می‌شود، چون ظاهر آن یادآور پوست بدن پرنده‌ی تازه پر کنده است.

پوست مرغی گرچه کاملاً بی ضرر و غیر مسری است اما می‌تواند آزاردهنده باشد؛ و اگر به آن رسیدگی نکنید ممکن است به مرور تشدید شود.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم علت پوست مرغی شدن پوست چیست و چطور می‌توان آن را درمان کرد.

۱- به اندازه‌ی کافی چربی نمی‌خورید

وقتی می‌خواهید خودتان را لاغر کنید اغلب اولین چیزی که تصمیم می‌گیرید آن را از رژیم غذایی تان حذف کنید چربی است. اما حقیقت آن است که حذف چربی‌های سالم می‌تواند باعث بالا رفتن وزن شود و ممکن است بعضی مشکلات پوستی شما را تشدید کند.

وقتی به اندازه‌ی کافی به بدن اسید‌های چرب امگا ۳ و امگا ۶ نرسد، این امر ممکن است زمینه ساز التهاب پوست شود، مسأله‌ای که آن برآمدگی‌های آزاردهنده را مشخص‌تر می‌کند.

راهکار: سعی کنید مواد غذایی حاوی اسید‌های چرب بیشتر مصرف کنید. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند ماهی آزاد (نه پرورشی) و تخم مرغ محلی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

۲- از اسکراب مناسب استفاده نمی‌کنید

پوست مرغی شدن بدن

لایه برداری روزانه‌ی پوست می‌تواند به نرم شدن برآمدگی‌های پوست مرغی کمک کند، اما استفاده از اسکراب‌های دانه درشت می‌تواند مشکل موجود را تشدید کند. دانه‌های سفت اسکراب‌ها می‌تواند پوست را تحریک و در نتیجه دچار خارش و پوسته پوسته شدن کند.

راهکار: به جای استفاده از اسکراب‌های دانه درشت و غیر یکدست، پوست خود را با لیف لوفا یا سنگ پا ماساژ دهید.

۳- حمام داغ می‌کنید

گرچه حمام داغ باعث ایجاد برآمدگی روی پوست نمی‌شود، اما حضور طولانی مدت زیر آب داغ می‌تواند این مشکل را تشدید کند. حمام طولانی مدت باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست می‌شود و آن را خشک و تحریک می‌کند.

راهکار: حمام‌های کوتاه با آب گرم (و نه داغ) کنید و برای خشک کردن پوست، به جای کشیدن حوله، با آن به پوست ضربه بزنید تا از تحریک بیشتر آن جلوگیری شود. بیشتر کردن فاصله‌ی میان دوش‌ها مثلاً هر دو روز یک بار ممکن است به فروکش کردن علائم کمک کند.

۴- شاید لبنیات زیاد می‌خورید

بیشتر ما نمی‌توانیم یک روز خود را بدون خوردن یکی از محصولات لبنی تصور کنیم، اما این محصولات اغلب باعث حساسیت‌های غذایی می‌شوند و می‌توانند زمینه ساز بروز مشکلات ناخوشایندی از جمله پوست مرغی شوند. بدن بسیاری از افراد تحمل پروتئین موجود در لبنیات را ندارد، امری که می‌تواند باعث تحریک پوست، بروز جوش و پوست مرغی شود.

۵- از صابون‌های معطر استفاده می‌کنید

پوست مرغی شدن بدن

از آنجایی که پوست مرغی در اثر تجمع کراتین در منافذ پوست ایجاد می‌شود، محصولات پوستی جوش زا (Comedogenic) می‌توانند آن را تشدید کنند. صابون مورد علاقه‌ی شما شاید بویی شبیه به باغ گل‌های رز دهد، اما به احتمال زیاد حاوی افزودنی‌های مصنوعی است که می‌توانند منافذ پوست را مسدود کنند و منجر به التهاب پوست شوند.

راهکار: از محصولات پوستی ملایم و ضد حساسیت (Hypoallergenic) استفاده کنید تا پوست حساس تان تحریک نشود.

۶- لباس‌های تنگ می‌پوشید

پوست مرغی شدن بدن

پوشیدن لباس‌هایی که اندازه‌ی شما نیستند از چند جهت برای سلامت تان مضر هستند و یکی از مشکلاتی که می‌تواند ایجاد کند تشدید پوست مرغی است. لباس‌های تنگ به پوست اجازه‌ی نفس کشیدن نمی‌دهند و می‌توانند باعث ساییده شدن آن شوند، امری که منجر به تحریک بیشتر پوست می‌شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه