پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۲۳۷
۱۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۹
در این روز‌ها دانستن اصول صحیح خودمراقبتی تنها راه حفظ سلامت در جهان خسته از همه گیری کرونا است.

خودمراقبتی

بوق خبر - یک سال و نیم است که در شرایط استرس‌زا و گیج کننده‌ای زندگی می‌کنیم؛ شرایطی که شاید تا پیش از این تجربه آن را نداشتیم و اکنون بیش از هر زمان دیگری باید از خود مراقبت کنیم. در این روز‌ها دانستن اصول صحیح خودمراقبتی تنها راه حفظ سلامت در جهان خسته از همه گیری کرونا است.

با ادامه همه گیری برای دومین سال متوالی، برخی کشور‌ها مانند انگلستان و ایالات متحده محدودیت‌های خود را تا حدی کاهش داده‌اند تا به اقتصاد محلی و روحیه شهروندان کمک کنند، در حالی که کشور‌های دیگری مانند استرالیا و سنگاپور با گسترش سریع کووید -۱۹ قرنطینه را دوباره اعمال می‌کنند.

تردیدی نیست که مجبور به همزیستی با ویروسی هستیم که روز به روز تغییر شکل داده و همچنان پس از گذشت یک و سال و اندی قربانی می‌گیرد. در حال حاضر، سرمایه گذاری روی مراقبت از خود بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد؛ خودمراقبتی به منظور رفاه فردی و به دلیل حفظ سلامت اجتماعی مهم است و باید به آن توجه کنیم.

در این مقاله مروری بر نکات و توصیه‌های برتر MNT که برگرفته از نظرات متخصصان در طول سال‌ها است را با هم می‌خوانیم.

۱. مرز مشخصی بین «کار» و «خانه» تعیین کنید

اگرچه محدودیت‌ها در برخی کشور‌ها کاهش یافته است، اما برخی از افراد به منظور حفظ سلامت خود و دیگران یا به دلیل امکان انجام دورکاری، از خانه کار می‌کنند. اگرچه دورکاری مزایای بسیاری دارد و انعطاف آن بالااست، اما توجه به نکاتی به منظو بهره وری بهتر از این روش، ضروری است.

متخصصان معتقدند که در هنگام دورکاری باید وظایف کار و خانه را از هم تفکیک کرد و مرز مشخصی بین کار و خانه ایجاد کرد. توجه نکردن به این مهم منجر به فرسودگی شغلی می‌شود و تجربه استرس مزمن و خستگی که می‌تواند تأثیرات طولانی مدت بر رفاه و بهره وری داشته باشد نیز از دیگر مضرات آن است.

همچنین در صورت توجه نکردن به این موضوع ممکن است فرد زمان خواب خود را به تاخیر بیاندازد که آسیب زا است.

به همین دلیل است که تعیین مرز بین فعالیت در خانه و انجام کار‌های محوله در زمان دورکاری بسیار حیاتی است. کارشناسان می‌گویند در صورت امکان، افراد باید یک اتاق یا فضای خاص را در منزل برای کار تعیین کنند. این کار به ذهن فرد این امکان را می‌دهد که در هنگام کار تنها بر فعالیت کاری متمرکز باشد و در پایان روز کاری، با خروج از آن محیط تعیین شده، کار تعطیل و فعالیت در منزل جدای از کار از سر گرفته می‌شود.

برنامه ریزی برای زمان‌های استراحت‌ها و صرف وعده‌های غذایی نیز ضروری است و رعایت آن به فرد کمک می‌کند تا احساس رفاه بیشتری داشته باشد.

علاوه بر این، اختصاص چند دقیقه در آغاز و پایان روز کاری برای انجام کاری متفاوت مانند پیاده روی راهکار دیگری است که کار و خانه را از هم تفکیک کنید.

برخی از محققان همچنین پیشنهاد کرده اند که در زمان کار در منزل لباس‌های مخصوص کار را بپوشیم تا ذهنیت مناسبی برای کار داشته باشیم.

۲. مثبت فکر کنید

یکی از راه‌های مراقبت از خود در این دوران این است که کار‌هایی که از آن لذت می‌بریم را انجام دهیم. متخصصان می‌گویند: مراقبت از خود به اشکال مختلف ایجاد می‌شود؛ خواندن، آشپزی، مدیتیشن و یا ورزش اقداماتی است که برای سلامت روح و جسمتان باید انجام دهید.

نحوه شروع روز می‌تواند تأثیر معناداری بر احساس ما داشته باشد، بنابراین باید روز را با نیتی خاص شروع کنید. مطالعات نشان داده که استراحت‌های کوتاه در روز می‌تواند استرس و افسردگی را کاهش دهد و توجه و تمرکز بیشتری ایجاد کند.

۳. اخبار صحیح را از رسانه‌های اجتماعی معتبر دریافت کنید

در شرایط حال حاضر، منطقی است که بخواهید از وضعیت محلی و جهانی بیماری، محدودیت‌هایی که وجود دارد و اقدامات لازم برای حفظ سلامتی، مطلع شوید. با این حال، با بمباران اخبار -به ویژه اخبار بد یا نامشخص- روبرو هستیم که می‌تواند تأثیرات جدی بر سلامت روانی، روابط و جنبه‌های سلامت جسمانی ما داشته باشد.

بارگذاری بیش از حد از اطلاعات همچنین منجر به اضطراب می‌شود و به نگرانی‌های ما دامن می‌زند.

جیره بندی آگاهانه میزان خبری که در روز می‌خوانید را مدنظر داشته باشید، در جستجوی اخبار مثبت در چرخه اخبار استرس زای این روز‌ها باشید و با صرف وقت با فعالیت‌هایی مانند مطالعه، ورزش یا مدیتیشن به جای فعالیت زیاد در رسانه‌های اجتماعی کاهش سطح استرس و اضطراب خود کمک کنید.

۴. خوب بخوابید

مطالعات بسیاری نشان داده که خواب خوب و آرام در حفظ سلامت جسمی و روانی بسیار مهم است. بزرگسالان به طور کلی حداقل ۷ ساعت خواب بدون وقفه نیاز دارند که بدون آن قطعا آثار خستگی، نوسانات خلقی و کاهش تمرکز را تجربه می‌کنند.

خواب برای دستیابی به حالت تعادل بدن نقش کلیدی دارد. خواب بخش مهمی از واقعیت تعادل عاطفی است و برای خودمراقبتی باید مطمئن باشیم که خوب می‌خوابیم. این کار شامل اطمینان از داشتن محیط خواب مطلوب است، از دما و راحتی تختخواب گرفته تا میزان تاریکی فضایی که در آن می‌خوابیم.

برای تنظیم و بالابردن کیفیت خواب، بهتر است هر روز در زمان مشخصی به خواب رفته و زمان مشخصی از خواب برخیزید. زمان پیش از خواب با تمرین ذهن یا مدیتیشن کیفیت خواب خود را بالا ببرید.

بنیاد ملی خواب دمای مناسب اتاق خواب را ۶۰ تا ۶۷ درجه فارنهایت (۱۶ تا ۱۹ درجه سانتی گراد) توصیه می‌کند.

۵. در فعالیت‌هایی که دوست دارید شرکت کنید

نوشتن می‌تواند به بهبود وضعیت روحی و روانی ما کمک کند. در حقیقت، تحقیقات نشان داده است که نوشتن می‌تواند به ما در مدیریت و پردازش احساسات منفی کمک کند.

محققان معتقدند که روزنامه نگاری راهی قدرتمند برای تأمل و برنامه ریزی است و می‌تواند در پردازش افکار و گپ درونی ما مفید باشد.

محققان همچنین پیشنهاد می‌کنند که دیدن طبیعت یک راه عالی برای یافتن آرامش و کاهش حالت برانگیختگی ما به روش مثبت است. همانطور که تحقیقات بار‌ها نشان داده، پیاده روی و لذت بردن در طبیعت برای بهزیستی جسمی و روانی ما مفید است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه