پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۲۲۵
۱۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۵:۳۰
به گفته محققان، برخی از آنتی بیوتیک‌ها در برابر نوعی سرطان پوست موسوم به ملانوما موثر هستند. محققان اثر این آنتی بیوتیک‌ها را بر روی تومور‌های سرطانی در موش‌ها بررسی کردند.

آنتی بیوتیک ها در درمان سرطان پوست موثرند

بوق خبر - محققان مرکز لوون بلژیک احتمالاً به سلاح جدیدی در مبارزه با ملانوم دست یافته اند: آنتی بیوتیک‌هایی که نیروگاه‌های سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند.

«الئونورا لوچی»، سرپرست تیم تحقیق، توضیح می‌دهد: «با بروز سرطان، برخی سلول‌های ملانوما ممکن است از درمان فرار کنند و به منظور گریز از سیستم ایمنی بدن، تکثیرشان متوقف می‌شود. این‌ها سلول هی هستند که توانایی تشکیل تومور جدید را در مرحله بعد دارند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «برای زنده ماندن از درمان سرطان، سلول‌های غیرفعال باید نیروگاه خود یعنی میتوکندری را همیشه فعال نگه دارند. از آنجا که میتوکندری از باکتری‌هایی بدست می‌آید که به مرور زمان زندگی در داخل سلول‌ها را آغاز کردند، در برابر گروه خاصی از آنتی بیوتیک‌ها بسیار آسیب پذیر هستند. این همان چیزی است که به ما ایده استفاده از این آنتی بیوتیک‌ها به عنوان عوامل ضد ملانوما را داد.»

محققان در مطالعه بر روی موش‌های مبتلا به سرطان مشاهده کردند آنتی بیوتیک‌ها به سرعت سلول‌های سرطانی را از بین بردند و بنابراین می‌توان از آن‌ها برای خرید زمان ارزشمند موردنیاز برای شروع ایمنی درمانی استفاده کرد. در تومور‌هایی که دیگر به درمان‌های هدفمند پاسخ نمی‌دادند، آنتی بیوتیک‌ها طول عمر موش‌ها را افزایش داد.

به گفته لوچی، «یافته‌های ما مبتنی بر تحقیقات بر روی موش‌ها است، بنابراین ما نمی‌دانیم که این روش درمانی در انسان تا چه اندازه مؤثر است.»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه