پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۲۰۱
۱۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۳۸
رژیم گرفتن اگر صحیح و علمی باشد برای سلامتی و تناسب اندام بسیار هم مفید است. اما اگر این رژیم بی‌رویه و بدون دانش باشد عوارض جبران‌ناپذیری برای سلامتی دارد.

رژیم لاغری

بوق خبر - رژیم گرفتن اگر صحیح و علمی باشد برای سلامتی و تناسب اندام بسیار هم مفید است. اما اگر این رژیم بی‌رویه و بدون دانش باشد عوارض جبران‌ناپذیری برای سلامتی دارد.

رژیم ها‌ی سختی که موجب کاهش سریع وزن می‌شوند برای سلامت مضر هستند؛ برای کاهش وزن و رژیم گرفتن عجله نکنید، در اکثر موارد افراد چاق و با وزن خیلی بالا تصور می‌کنند با پیروی از رژیم لاغری باید به‌سرعت و به مقدار خیلی زیاد وزن اضافی را از دست بدهند؛ این باور به‌هیچ‌وجه صحیح نیست. کاهش شدید وزن در اثر رژیم گرفتن مضرات بسیار زیادی دارد.

در ادامه به بررسی عوارض رژیم گرفتن می‌پردازیم. رژیم‌های لاغری امروزه بسیار موردتوجه قرار گرفته و رواج یافته است، اما آیا این رژیم‌ها می‌تواند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد؟ به علت این‌که شخص تحت رژیم کم‌تر از نیاز بدن غذا می‌خورد؛ بنابراین، بدن از دریافت بعضی از نیاز‌های ضروری خود در طول رژیم گرفتن محروم می‌گردد.

همین عامل سبب بروز عوارضی خواهد شد، البته این عوارض موقتی بوده و بعد از اتمام رژیم از بین خواهد رفت. در زیر بعضی از این عوارض ناشی از رژیم گرفتن (Healthy diet) ذکر شده است.

عوارض رژیم گرفتن

ریزش مو

یکی از عوارض و مشکلات رژیم گرفتن ریزش مو است. ریزش مو در رژیم کاهش وزن موقتی بوده و با مصرف ویتامین‌های توصیه شده از میزان آن کاسته می‌شود و بعد از اتمام رژیم کاملاً مرتفع می‌شود. توصیه می‌شود کسانی که قبل از رژیم گرفتن دچار ریزش مو بودند با مشورت پزشک از همان ابتدای رژیم شروع به خوردن ویتامین بکنند و اگر ریزش مو خیلی زیاد است می‌توانید با مشورت پزشک از شامپوی مینوکسدیل ۲ درصد استفاده بکنید.

یبوست

یکی دیگر از عوارض و مشکلات رژیم گرفتن ابتلا به بیماری یبوست است.

برای بر طرف کردن آن کار‌های زیر مفید خواهد بود:

انجام ورزش‌های مناسب

مصرف سبزیجات و میوه‌های ملین مثل: انجیر، آلوچه، آلوبخارایی، زردآلو

مصرف غذا‌های فیبردار مثل: نان سبوس‌دار، کاهو، کلم و …

مصرف صبحگاهی آب

دوری از استرس

در صورت لزوم با مشورت پزشک می‌توانید از پودر گیاهی پسیلیوم و قرص سیلاکس استفاده بکنید، از مصرف سایر مسهل‌ها خودداری کنید. یک قاشق از پودر را داخل یک لیوان آب مخلوط کرده و میل کنید. مصرف مایعات بیشتر، زمانی که از پسیلیم استفاده می‌کنید کمک کننده است.

برای این‌که هنگام رژیم گرفتن مشکل یبوست پیدا نکنید اعمال بالا را مد نظر داشته باشید و در صورت داشتن یبوست علیرغم انجام اعمال فوق از دستور مقابل برای تهیه یک صبحانه ضد یبوست کمک بگیرید:

ابتدا ۴ الی ۷ عدد انجیر خشک را در آب خیس کنید و بعد از چند ساعت که انجیر‌ها کاملاً نرم شدند آن‌ها را داخل مخلوط‌کن ریخته و دو لیوان آب و یک قاشق روغن‌زیتون به آن اضافه کرده و بعد از مخلوط کردن به‌جای صبحانه میل فرمایید.

سردرد

از مشکلات دیگر رژیم گرفتن سردرد است، با رژیم غذایی کاملی که به شما ارائه شده همه نیاز‌های بدن تأمین می‌شود، بنابراین سردرد نخواهید داشت، ولی از آنجا که عده‌ای از افراد قبل از شروع رژیم گرفتن مبتلا به سردرد می‌باشند چه‌بسا با شروع رژیم کاهش وزن ممکن است سردرد این افراد افزایش پیدا کند. این افراد لازم است از خاصیت بسیار خوب هویج استفاده کرده و این مشکل را از بین ببرند. افرادی که این نوع سردرد‌ها را دارند می‌بایست رژیم‌های طولانی‌تری داشته باشند.

ناراحتی معده

ناراحتی معده یکی دیگر از عوارض و مشکلات ناشی از رژیم گرفتن است.

برای کاهش ناراحتی معده در رژیم کاهش وزن می‌توانید موارد زیر را رعایت فرمایید:

غذا‌های توصیه شده را در پنج نوبت میل کنید.

آهسته غذا خورده و آن را بجوید.

آرامش در زمان غذا خوردن بسیار مفید می‌باشد.

از خوردن غذا‌های سنگین و پر چرب خودداری کنید.

بعد از غذا کمی استراحت کنید.

از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید.

در صورت احساس درد می‌توانید با مشورت پزشک از دارو‌های آنتی‌اسید استفاده فرمایید.

افت قند خون

یکی دیگر از مشکلات رژیم گرفتن احساس ضعف و افت قندخون است. این مشکل را شما می‌توانید با خوردن هویج (نه آب هویج) که از غذا‌های آزاد می‌باشد برطرف کنید (از صبح تا شب هر موقع که احساس گرسنگی کردید).

افت فشار و سرگیجه

از عوارض و مشکلات رژیم گرفتن سرگیجه و افت فشار است. برای این‌که دچار افت فشار نشوید خوردن آب صبحگاهی را فراموش نکنید و در ضمن اگر مبتلا به فشارخون نیستید از مقادیر متعارف نمک در رژیم‌های خود استفاده کنید.

افتادگی شکم و چین‌وچروک پوست صورت

افتادگی شکم و افزایش چین‌وچروک پوست از مشکلات دیگر رژیم گرفتن است. در برنامه رژیم کاهش وزن همه بدن لاغر می‌شود. مقادیر لاغری برای هر عضوی متفاوت می‌باشد. مثلاً این مقدار برای شکم ۷۵ درصد و برای باسن ۱۰ درصد می‌باشد و برای صورت این مقدار تنها یک درصد می‌باشد، ولی همین مقدار کم لاغری در صورت، ممکن است ملموس بوده و برای شکم هم سبب ایجاد چین‌وچروک گردد پس چه کار باید کرد؟

همان‌طور که ذکر شد ۷۵ درصد کاهش وزن نصیب شکم می‌شود یعنی به‌طور مثال اگر شخصی سی کیلو وزن کم کند ۲۰ کیلوی آن از شکم کم می‌شود پس واضح است اگر تدابیری به کار نگیریم مشکلاتی از بابت افتادگی شکم خواهیم داشت. به‌خصوص کسانی که تصمیم دارند مقدار بیش‌تری از وزن خود را کم کنند. پس:

در مدت رژیم در هر روز سه یا چهار بار شکم خود را به‌طرف داخل کشیده و آن را به مدت ۵ تا ۸ دقیقه به همان حال نگه داشته و به کار خود ادامه دهید و به‌آرامی تنفس کنید البته به یاد داشته باشید که این کار نباید در حال درازکش انجام دهید بلکه انجام آن در موقع پیاده‌روی یا ایستادن و یا انجام کار‌های روزمره مؤثر هست.

پوست صورت خوشبختانه دارای حالت الاستیکی می‌باشد و با لاغری آن پوست هم کشیده شده و چروک نمی‌افتد البته این شرایط الاستیکی برای سن زیر ۳۰ سال خاصیت تطابق زیادی داشته و رژیم در این سنین چین‌وچروکی در صورت ایجاد نمی‌کند. در سنین بالای ۳۰ سال رژیم گرفتن و کاهش سریع وزن سبب ایجاد چین‌وچروک می‌شود، اما اگر رژیم گرفتن با برنامه دقیق و همراه با مصرف روغن‌زیتون باشد این مشکل را نخواهیم داشت.

ورزش

انجام حرکات ورزشی ساده در رژیم لاغری ضروری می‌باشد چرا که از شل شدن ماهیچه جلوگیری کرده و نیز برای سلامتی اندام‌های مهم بدن از جمله قلب مناسب می‌باشد. پس سعی کنید در رژیم کاهش وزن هر روز یا یک روز در میان اقدام به ورزش از جمله نرمش، پیاده‌روی، دویدن و شنا بکنید. شنا مخصوصاً برای افراد خیلی چاق بسیار مفید می‌باشد.

بعد از اتمام رژیم، حتماً جهت گرفتن رژیم جدید به پزشکتان مراجعه فرمایید و اگر به هر دلیلی در روز مقرر نتوانستید مراجعه کنید رژیم خود را طبق همان رژیم ادامه داده و در اولین فرصت مراجعه کنید. در هر صورت ادامه یک رژیم بیش از یک هفته توصیه نمی‌شود. چرا که رژیم مناسب باید تنوع داشته و تمام مواد مغذی را برای بدن تأمین را کند.

به سالم خوردن توجه کنید

نه به کالری مواد غذایی! عبارت “سالم غذا خوردن” از عبارت “رژیم گرفتن” بسیار زیباتر است. از امروز این لغت را بکار برید. هنگام خوردن مواد غذایی سعی کنید آنچه را که سالم‌تر است انتخاب نمایید، بدون آن‌ که به میزان کالری آن توجه کنید. باید بدانید با دانستن جدول کالری مواد غذایی و نیز انرژی سوخته شده در اثر ورزش‌های مختلف، موفق به کاهش وزن نخواهید شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه