پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۱۸۳
۱۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۷
عضلات صورت در هنگام لبخند زدن و خندیدن موجب ایجاد چروک‌هایی در پوست شده که خط خنده نامیده می‌شود. زمانی که پوست جوان است، این خط‌ها کمتر به چشم می‌آیند، اما با افزایش سن چین و چروک‌ها عمیق‌تر شده و ممکن است به صورت زشت جلوه نماید.

رفع خط خنده

بوق خبر - امروزه رفع خط خنده و چین چروک دور دهان، پیشانی، زیر چشم ها، بین ابرو‌ها که معمولا با افزایش سن و به دلایلی مانند صحبت کردن، خندیدن، غذا خوردن، ژنتیک، لاغری و ... ممکن است ایجاد شده باشد، دغدغه بسیاری از افراد به خصوص خانم‌ها می‌باشد. در کنار استفاده از برخی ماسک‌ها گیاهی، روش‌های درمانی دیگری هم وجود دارد که می‌توان تا حدودی این مشکل را برطرف کرد، در ادامه به معرفی برخی از این روش‌ها می‌پردازیم.

کهولت سن، آفتاب سوختگی، سیگار کشیدن از جمله عوامل مهم در ایجاد خط خنده بر روی صورت هستند.

رشته‌های کلاژن از پوست محافظت کرده و موجب صاف نگه داشتن آن می‌شوند، بنابراین با کاهش کلاژن پوست، حالت ارتجاعی و استحکام پوست کمتر شده و در نتیجه موجب پیدایش چین و چروک‌ها و خطوط‌هایی ظریف در صورت می‌شود؛ اشعه فرابنفش خورشید، سیگار کشیدن و افزایش سن، رشته‌های کلاژن و الاستین پوست را از بین برده و در نتیجه موجب ایجاد چروک و خطوط در سطح پوست می‌شود.

خط لبخندی که به دلیل افزایش سن ایجاد می‌شود را نمی‌توان کاری کرد، اما با تغییر سبک زندگی و برخی عادت‌های نادرست می‌توان بسیاری از چین و چروک‌های صورت را به تاخیر انداخت و یا حتی پیشگیری کرد. در این قسمت می‌توانید با روش‌هایی برای پیشگیری و رفع خط خنده آشنا شوید.

ماسک‌های خانگی همیشه موثر هستند

استفاده از بسیاری از روغن‌ها و نیز ماسک‌های صورت می‌تواند تا حدود زیادی از میزان خطوط صورت جلوگیری نماید.

روغن زیتون و روغن آرگان دو روش و راهکار خانگی مؤثر برای جلوگیری از چین و چروک صورت می‌باشد. شما می‌توانید قبل از خواب و نیز پس از پاکسازی و شست و شوی صورت، مقدار کمی روغن را به صورت مالیده و به آرامی ماساژ دهید، ترکیبات مفیدی که در این روغن‌ها وجود دارد تاثیر فراوانی در حفظ جوانی و شادابی پوست دارد.

استفاده از ماسک‌های لایه بردار مانند اسکراپ کیوی نیز برای رفع خط لبخند مؤثر می‌باشد. کیوی دارای ویتامین C و پنی فنول‌هایی هستند که پوست را تغذیه می‌کنند، همچنین مانند یک لایه بردار عمل می‌کند، بنابراین استفاده از اسکراپ کیوی، هفته‌ای یک بار موجب شده تا سلول‌های مرده پوست دفع شود و در نتیجه پوست شاداب‌تر و سالم شده و نیز خط لبخند تا حدودی محو شود.

تمرینات روزانه برای از بین بردن خط لبخند

ورزش و انجام تمرینات عضلانی صورت نقش زیادی در شادابی صورت و نیز کاهش خط خنده می‌تواند داشته باشد؛ ماساژ دادن پوست یکی از راهکار‌ها برای حفظ جوانی پوست است، در ادامه به معرفی دو روش تمرینی برای کمتر شدن خط خنده پرداخته ایم.

در روش اول از بین بردن خط خنده، دندان‌ها را به هم جفت کرده و به مدت ۱۰ ثانیه یک لبخند (کاملا پهن و بزرگ) بزنید، سپس رها کرده و دوباره تکرار کنید. لازم است این تمرین را هر روز و در حدود ۱۰ تا ۲۰ بار انجام دهید.

روش دوم برای رفع خط خنده به این صورت است که لب‌های خود را کمی از هم فاصله داده و سپس با کمک انگشتتان، گوشه دهان را به عقب صورت کشیده و این حالت را تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و تکرار نمایید؛ این تمرین را نیز می‌توانید هر روز ۱۰ تا ۲۵ بار انجام دهید.

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با کیفیت و با SPF ۳۰ روش خوبی برای جلوگیری و رفع خط خنده ناشی از نور خورشید می‌باشد، زیرا نور خورشید موجب از بین رفتن کلاژن‌های پوست و در نتیجه ایجاد لکه‌های پوستی و چین و چروک می‌شود.

نوشیدنی‌ها را فراموش نکنید

آب، نقش زیادی در حفظ شادابی و سلامت پوست دارد؛ بنابراین نوشیدن مکرر آب در طول روز می‌تواند به آبرسانی پوستتان کمک زیادی نماید. استفاده از نوشیدنی‌های مفید و دمنوش‌هایی مانند چای سبز و نیز مصرف آب میوه‌های طبیعی تا حد زیادی می‌تواند به تامین آب مورد نیاز بدنتان کمک نماید.

جلوگیری از استرس نوش داروی خط لبخند

استرس می‌تواند سلامت پوست را به خطر اندازد؛ زمانی که فرد دچار استرس می‌شود، بدن هورمون کورتیزول ترشح کرده و در نتیجه این هورمون برای شکستن پیوند‌های سلولی، تولید رادیکال‌های آزاد را افزایش می‌دهد، رادیکال‌های آزاد می‌تواند مانع تولید کلاژن شده و نیز تاثیرات مخربی بر روی پوست ایجاد نماید.

بنابراین برای جلوگیری از استرس می‌توانید دوش آب گرم گرفته، پیاده روی کنید، به موسیقی گوش داده و نیز به انجام فعالیت‌هایی که دوست دارید بپردازید، تا حواستان پرت شده و میزان استرستان کاهش یابد.

خوب و راحت بخوابید

خواب کافی نیز می‌تواند تاثیر مستقیم بر روی پوست گذاشته و از ایجاد خط لبخند جلوگیری نماید. زمانی که شما کمبود خواب داشته باشید، همانند استرس، ترشح هورمون کورتیزول می‌تواند تاثیر منفی بر روی سلامت پوست داشته باشد، در حالی که خواب خوب و کافی موجب تقویت پیوند‌های سلولی شده و در نتیجه پوست جوان‌تر و شاداب‌تر خواهد شد.

نکته مهم دیگر، وضعیت خوابیدن می‌باشد، زمانی که بر روی شکم یا پهلو می‌خوابید، پوست سابیده شده و موجب بروز خط لبخند بر روی صورت می‌شود. برای حل این مشکل، می‌توانید از رو بالشتی‌های نرم و ابریشمی استفاده نمایید.

میکرونیدلینگ (درمان با القای کلاژن)

هدف انجام این کار، افزایش تعداد کلاژن در پوست می‌باشد، زیرا با بالا رفتن سن، کلاژن پوست کاهش می‌یابد و در نتیجه پوست حالت کشسانی خود را از دست خواهد داد، بنابراین پزشک می‌تواند از طریق میکرونیدلینگ، کلاژن پوست را افزایش دهد، در این صورت چروک‌های مختلف صورت از جمله خط لبخند را پر کرده و از بین می‌برد.

بر اساس تحقیقات انجام گرفته نتیجه این عمل بعد از ۹ ماه مشخص می‌شود و از این طریق پوست ترمیم می‌شود، اگرچه امکان دارد روی آن قرمزی و کبودی ایجاد شود، همچنین دوره درمان آن برای یبسیاری از افراد به منظور رسیدن به نتیجه دلخواه ۳ تا ۶ ماه است.

نور درمانی

استفاده از کیت‌های نوری که در بازار موجود هستند، نیز می‌توانند برای رفع و از بین بردن چروک‌هایی همچون خط خنده استفاده شوند، در این کیت‌ها به منظور افزایش کلاژن در اطراف چشم از لامپ‌های ال‌ای دی استفاده می‌شود؛ بنابراین استفاده از این روش روزانه به مدت ۳ دقیقه می‌تواند موثر باشد، اگرچه عوارض جانبی برای این روش ذکر نشده، اما میزان اثر بخشی و کارایی آن نیز نامشخص است.

ماساژ درمانی

برای رفع خط خنده با ماساژ، انگشتانتان را داخل گوشه دهان خود قرار دهید و حدود یک سانتی متر به طرفین بکشید، در نتیجه این کار عضلات اطراف دهان منقبض می‌شود، همچنین می‌توانید لب هایتان را روی هم بسته و برای چند ثانیه به همین حالت نگه دارید، سپس به آرامی گوشه‌های دهانتان را به سمت یکدیگر بکشید و می‌توایند از انگشتان خود به عنوان مقاوم کمک بگیرید. کمی استراحت کرده و این کار را حدود ۲۵ بار تکرار کنید، انجام این کار از تضعیف شدن پوست جلوگیری می‌کند.

در روش دیگر نوک انگشتان خود را روی خط خنده بگذارید و فشار‌های آرامی را اعمال کنید، سپس با دهان باز تا می‌توانید لبخند بزنید، حدود ۵ ثانیه به همین حالت بمانید، کمی استراحت کرده و دوباره ۳۰ مرتبه این کار را تکرار کنید. لبخند زدن در صورتی که با مقاومت همراه باشد، عضلات گونه را تقویت کرده و پوست یا خطوط اطراف صورت را می‌کشد.

سایر روش‌ها برای مبارزه با خط خنده

شست و شوی صورت به صورت یک یا دو بار در روز،

استفاده از مرطوب کننده ها،

انجام ورزش به طور مرتب،

مصرف غذا‌های حاوی امگا ۳،

نگه داشتن وزن بدن در حالت متعادل،

استفاده از سرم‌های ضد پیری،

راهکار‌های مناسبی برای رفع خط خنده و نیز پیشگیری از آن می‌باشد.

روش های درمان زیبایی

روش‌های درمانی مانند لیزیک، تزریق بوتاکس، تزریق ژل، روش هایفوتراپی، لیفت درمانی و … نیز برای از بین بردن چروک دور لب و خطوط صورت راهگشا هستند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه