پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۱۵
۰۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۱
در این مقاله از معرفی جا‌های دیدنی جهان یکی از جاذبه‌های بسیار زیبای کشور ونزوئلا یعنی آبشار آنجل را به شما معرفی خواهیم کرد. آبشار آنجل یا آنخل قطعاً از محبوب‌ترین جاذبه‌های تفریحی ونزوئلا است.

بزرگترین آبشار جهان

بوق خبر - آبشار آنجل یا آنخل بلندترین آبشار جهان است که دارای ارتفاعی به اندازه‌ی ۹۷۹ متر می‌باشد. این آبشار در میان جنگل‌های دورافتاده‌ی پارک ملی کانابما در ایالت بولیوار در جنوب شرقی کشور ونزوئلا قرار گرفته است و، چون در جنگل‌های انبوه قرار گرفته است تا دهه ۱۹۳۰ که دولت ونزوئلا با هواپیما به جستجو در این منطقه نپرداخته بود ناشناخته باقی مانده بود.

آبشار آنجل ونزوئلا

نام این آبشار از نام جیمز آنجل، کاوشگر آمریکایی برگرفته گردیده است که هواپیمای خود را نزدیک این آبشار پس از شناسایی در سال ۱۹۳۵ میلادی فرود آورد. آبشار آنجل بزرگترین آبشار جهان است و از آنجا که این آبشار در جنگل‌های دور افتاده پارک ملی کانایما در ایالت بولیوار در جنوب شرقی کشور ونزوئلا جای دارد تا دهه ۱۹۳۰ که کسی در ونزوئلا به جستجو با هواپیما نپرداخته بود، ناشناخته باقی مانده بود.

ارتفاع این آبشار عظیم، تقریبا ۲۲ برابر آبشار نیاگارا که ۳۲۱۲ فوت ارتفاع دارد، است. این آبشار به داخل شاخه‌ای از رود کارئو جاری خواهد شد که سپس در رودخانه‌ی کارونی جریان می‌یابد. رودخانه کارونی یکی از شاخه‌های رودخانه بزرگ اورنیوکو می‌باشد که در مسیر خود به اقیانوس اطلس به این رودخانه می‌پیوندد.

هر چند قرن‌ها بود که قبیله‌های سرخپوست این آبشار را می‌شناختند، ولی در دهه ۱۹۳۰ کشف آن رسما اعلام شد. در سال ۱۹۳۵ یک خلبان آمریکایی به نام جیمی آنجل در جستجوی طلا با هواپیمای خود مشغول پرواز در این منطقه بود. هنگامی که او جریان آبی را که از آبشار پایین می‌ریخت مشاهده کرد، فهمید که در حال مشاهده بزرگترین آبشار جهان است.

چندی بعد، آنجل به همراه همسر خود و یک راهنمای کوهستان به آبشار بازگشت، او توانست با هواپیمای خود در باتلاقی در نوک فلات این ناحیه فرود بیاید، اما آن‌ها قادر به رسیدن به نوک آبشار با پرواز مجدد نشدند. آن‌ها دو هفته بعد، پیاده به پایگاه خود بازگشتند.۱۴ سال بعد، از آبشار آنجل (که به نام خلبان شجاع آن، آنجل نامگذاری شد) به طور کامل بازدید به عمل آمد. هیات اعزامی با یک قایق موتوری به بالای رودخانه حرکت کردند تا به آبشار آنجل رسیدند. نظریه جیمی آنجل درست از آب در آمد، این آبشار مرتفع‌ترین آبشار جهان بود.

در فصل باران، آب آبشار آنجل به حداکثر مقدار خود می‌رسد و جریان آب با شدت فرومی ریزد. اغلب اوقات قله آبشار در زیر ابر‌ها و قطرات ریز باران که در هوا پخش شده اند، از دید پنهان است. جیمی در یک سانحه هوایی در ۱۹۵۶ کشته شد و خاکستر جسد او بر روی آبشار آنجل پخش گردید، امروزه هواپیمایی را که آنجل با آن آبشار را کشف کرد در موزه ونزوئلا نگهداری می‌کنند.

آبشار آنجل در زبان محلی با نام کرپاکوپای به معنی ریزش آب در عمیق‌ترین مکان شناخته می‌شود. این آبشار عظیم و دیدنی، اکنون یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در کشور ونزوئلا محسوب می‌شود. گفتنی است؛ آبشار آنجل در لیست آثار جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

آبشار آنجل از شکافی در نزدیکی قله‌ی کوهستان آیاآنتی پویی به پایین سرازیر می‌شود. آب آن از بارش‌ها در این منطقه تامین می‌شود و به خاطر بارش‌های زیاد در ونزوئلا هیچ وقت خشک نمی‌شود؛ تنها در بعضی از فصل‌ها از شدت آب آن کاسته می‌شود. آب سرازیر شده از این آبشار در نهایت به رودخانه چورون می‌ریزد.

طبیعت دل‌انگیز کوه و رودخانه در کنار آبشار باعث شده تا این منطقه مقصدی برای تفریحات هیجان‌انگیز باشد؛ از صخره‌نوری و پرش از ارتفاع گرفته تا بندبازی و قایق سواری در آب‌های رودخانه‌های مجاور. آبشار آنجل و طبیعت وصف‌ناپذیر اطراف آن را باید یکی از بهترین مکان‌ها برای تفریحات هیجانی و سفر‌های ماجراجویانه دانست؛ جایی بکر که تنها حرفه‌ای‌ها معمولا سراغ آن می‌روند.

کشف آبشار آنجل

شاید جالب و غیر قابل باور باشد که بدانید بلندترین آبشار جهان در قرن بیستم کشف شده است! پیش از آن آبشار توگلا (Tugela) با ارتفاع ۹۴۸ متر #بلندترین آبشار دنیا بود.

داستان کشف این آبشار رابطه‌ی مستقیمی با علت نام گذاری آن دارد، آنجل به معنای فرشته‌ای است که نازل می‌شود. ماجرا از آنجا شروع شد که ۱۶ جولای سال ۱۹۳۵ میلادی (در برخی منابع این تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۳۳ ذکر شده)، خلبانی آمریکایی به نام جیمی آنجل (Jimmie Angel) بر فراز ونزوئلا در پرواز بود، او که به این منطقه رفته بود تا سنگی با ارزش را پیدا کند.

او که سوار بر هواپیمای ال ریو بود، به قصد فرود به منطقه‌ی آبشار آنجل نزدیک شد، اما به علت وجود گل و لای در منطقه هواپیمایش دیگر نتوانست بلند شود و در گل گیر کرد، او آسیب شدیدی ندید، اما در منطقه‌ای دور افتاده با مقدار بسیار کمی غذا گرفتار شد و یازده روز با این اوضاع دوام آورد تا تواست نجات پیدا کند، همسر جیمی که در این پرواز همراه همسرش بود هم سختی‌های زیادی را تحمل کرد.

اما با تمام دشواری‌هایی که تحمل نمود توانست به یکی از بزرگ‌ترین اکتشافات تاریخ دست یابد و آبشار غول پیکر آنجل را پیدا کند و تا ۳۳ سال بعد هم هواپیمای او بر فراز صخره‌های آنجل باقی مانده بود تا سر انجام به وسیله‌ی هلی کوپر بقایای آن را پایین آوردند و در سال ۱۹۳۹ میلادی آبشار آنجل در نقشه‌ی ونزوئلا ثبت رسمی گشت، پیکره‌ی هواپیمایی که منجر به کشف آبشار آنجل گشت هم اکنون در مقابل درب اصلی فرودگاه سیوداد بلیوار (Ciudad Bolívar) قرار دارد.

در نهایت بلندترین آبشار جهان به افتخار کاشف آن جیمی آنجل به آبشار آنجل نام گذاری شد البته چندی بعد فردی به نام ارنستو سانچز لاکروز ادعا کرد که در سال ۱۹۱۲ میلادی آبشار آنجل را دیده بوده است، اما این موضوع را پنهان کرده و عمومی نکرده بود.

در واقع، آبشار آنجل بلندترین آبشار در جهان است. ارتفاع آن ۳۲۳۰ پا و ارتفاع سقوط بی وقفه آن ۲۶۴۷ پا است. در طول فصل بارانی، آبشار آنجل آب و هوای خودش را دارد. در زمان‌های مشخصی از سال، کسانی در شعاع یک کیلومتری آبشار هستند، می‌توانند غبار نشسته بر روی پوست خود را احساس کنند.

ارتفاع آبشار آنجل، سه برابر ارتفاع برج ایفل میباشد. پارک ملی Canaima به دو بخش تقسیم می‌شود: غرب و شرق. آبشار آنجل در بخش غربی واقع شده است. تنها از سال ۱۹۹۰، گردشگران مجاز به بازدید از آبشار آنجل هستند. اولین بازدید کنندگان آبشار آنجل در Boulton Camp اقامت داشتند. می‌توانید هواپیمای Jimmy Angel را در موزه هوانوردی ببینید.

منبع: دلگرم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه