پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۱۰۸
۰۷ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۰:۳۰
اگر مو‌های کم پشتی دارید می‌توانید به راحتی در منزل با انجام چند تمرین ورزشی ساده رشد مو‌ها را تحریک و تقویت کنید و مو‌های زیبا و شادابی داشته باشید.

تقویت مو

بوق خبر - معمولاً نگهداری از مو‌ها و شاداب نگه داشتن آن‌ها کار سختی است و خانم‌ها مدام در حال امتحان محصولات جدید هستند تا بتوانند مو‌های زیبا و شادابی داشته باشند. اگرچه که بعضی از تمرین‌های ساده را هم می‌توانید خودتان در منزل انجام دهید که به زیبایی موهایتان کمک کند.

در این قسمت تمرین‌ها و ورزش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که بتوانید با کمک آن‌ها مو‌های زیباتری داشته باشید.

۱- گرم کردن پوست سر

برای تحریک رشد مو باید جریان خون در پوست سر وجود داشته باشد تا بتوانید رشد بیشتری را تجربه کنید. ماساژدادن می‌تواند در این امر موثر باشد که به راحتی در داخل خانه قابل انجام است.


بیشتر بخوانید:

چطور جلوی موخوره شدن مو را بگیریم؟ 

سفیدی زودرس مو با چند عادت رایج و مضر

ماسک‌هایی که مو‌های شما را براق و ابریشمی می‌کند


برای انجام این کار:

دقیقاً از قسمت تاج سر خود شروع کنید و با انگشتان، پوست سر را به صورت حرکات دایره‌ای شکل ماساژ دهید.

ماساژ دادن را به کناره‌ها و پشت سر هم برسانید. ۵ الی ۱۰ دقیقه در روز این کار را انجام دهید.

همچنین می‌توانید تمرین‌های بدون دست هم انجام دهید که به صورت زیر است:

ابروهایتان را به بالاترین حدی که می‌توانید بالا بیاورید و به مدت ۲ دقیقه در همین حالت بمانید و سپس به حالت اولیه برگردید.

سپس ابروهایتان را به صورت خمیده به سمت بالا هدایت کنید. ۲ دقیقه در این حالت بمانید و سپس به حالت استراحت برگردید.

دوباره ابروهایتان را لیفت کرده و به سمت بالا ببرید و به مدت ۳ دقیقه در همین حالت باقی بمانید و دوباره به حالت اول برگردید.

همچنین می‌توانید از نوک انگشتانتان برای کشش پوست سر استفاده کنید. فقط کافی است که به سادگی انگشتانتان را روی پیشانی قرار دهید و آن را عقب و جلو ببرید. این تمرین جدا از تحریک رشد مو باعث از بین بردن تنش و استرس هم خواهد شد.

۲- ماساژ سر هندی

ماساژ سر هندی یکی از تمرین‌های قدیمی است که هزار سال است رواج دارد. این ماساژ شامل حرکات ریتمیک است و نقاط هدفی را در نظر می‌گیرد.

برای انجام این ماساژ باید به آرامی انگشتان دو دست خود را روی پوست سر گذاشته و مالش دهید. ۲ الی ۳ بار این کار را تکرار کنید و فشار وارد شده از طریق انگشتان باید به اندازه‌ای باشد که احساس خوبی به شما دست بدهد.

همچنین می‌توانید مو‌های خود را به صورت صحیح گرفته و به آرامی جابجا کنید تا حس بهتری داشته باشید.

با انتهای پنجه دست خود روی شقیقه‌ها فشار وارد کنید. انگشتان شما باید جهت به سمت بالا داشته باشند و سپس با حرکات دایره‌ای و آرام ماساژ را انجام دهید و بعد، گردن را از شانه‌ها تا زیر خط رویش مو در هر دو طرف ماساژ دهید. چند بار این کار را انجام دهید. با انگشت شصت دایره‌های کوچکی در پشت سر خود ایجاد کنید.

دقیقاً همان جایی که ستون فقرات آغاز می‌شود و دوباره باید فشار به اندازه‌ای باشد که احساس راحتی کنید. سپس به سمت شانه‌ها بروید و با دست مخالف شانه مقابل را ماساژ دهید و عضلات آن را در قسمت گردن سفت بگیرید و سپس به سمت بازو و آرنج بیایید. قبل از این که به سمت شانه دیگر بروید، سه بار این کار را تکرار کنید.

۳- تمرین‌های گردن

تمرین‌های ورزشی گردن باعث رشد مو می‌شوند.

برای انجام این تمرین‌ها می‌توانید به آسانی حرکات عقب، جلو و پهلو به پهلو داشته باشید که باعث کشش عضلات گردن می‌شود.

صاف بایستید و دستانتان نباید مانند همیشه کنار بدن قرار بگیرد.

کمی سرتان را عقب جلو کنید و تا جایی که می‌توانید آن را از بدن دور‌تر کنید.

همین کار را برای اطراف گردن هم انجام دهید. ۱۰ ثانیه برای هر طرف روش را تکرار کنید. با کشش عضلات گردن هرگونه تنش و فشار آزاد می‌شود، جریان خون بهبود پیدا می‌کند و نه تنها رشد مو را افزایش می‌دهد، بلکه باعث بهبود مو‌های آسیب دیده نیز خواهد شد.

۴- تمرین‌های یوگا

در بعضی از روش‌های رایج تحریک رشد مو، انجام تمرین‌های یوگا مثل اوتان آسانا به جریان خون در پوست سر کمک کرده و آن را تحریک می‌کند و فشاری را که باعث ریزش مو می‌شود را از بین خواهد برد.

دستانتان را در هوا بگیرید و صاف بایستید.

همزمان که زانوهایتان صاف است، سعی کنید پای خود را با نوک انگشتان لمس کنید.

انجام این کار در وهله اول سخت است، اما زمانی که ۵ تا ۱۰ بار در روز این کار را تکرار کنید، به سرعت یاد می‌گیرید و شاهد بهبود رشد موهایتان خواهید بود و همچنین می‌توانید پوزیشن الماسی را امتحان کنید که از ریزش مو جلوگیری می‌کند و رشد آن را افزایش می‌دهد. فقط باید آن را حتماً بعد از ناهار یا شام انجام دهید.

روی زمین زانو بزنید، به طوری که باسن شما پاشنه هایتان را لمس کند.

سپس دستانتان را روی ران نگه دارید و سعی کنید در یک پوزیشن راحت بنشینید. هدف از این تمرین این است که سعی کنید تا مدت زمان طولانی که در توانتان است در همین حالت بمانید.

۵- تمرین‌های تنفسی

همانطور که اشاره شده است تمرین‌های تنفسی خاص که معمولاً در یوگا هم انجام می‌شود، می‌تواند عاملی برای رشد مو باشد. تمرین‌هایی مثل درخشش پیشانی که به راحتی در منزل قابل انجام است. برای انجام این تمرین نیاز به دم و بازدم دارید.

در یک پوزیشن راحت بنشینید و کمرتان را صاف نگه دارید.

سپس یک نفس عمیق بکشید و همزمان با این کار شکمتان را تا جایی که می‌توانید به سمت داخل ببرید و بعد، بازدم انجام داده و یک دم طولانی‌تر بکشید.

در یک ست باید ۲۰ بار اینکار را انجام دهید. این تمرین باعث قدرت بخشی به مو‌های آسیب دیده می‌شود و به رشد مو‌های جدید کمک می‌کند. زیرا اکسیژن تازه را وارد پوست سر می‌کند و همچنین ریشه مو‌ها را قوی نگه می‌دارد و باعث می‌شود که سفید شدن مو‌ها به تأخیر بیفتد.

۶- پوزیشن وارونه

روش وارونه یک تکنیک معروف برای تحریک رشد مو است. این تکنیک دو بخش دارد. اول این که می‌توانید ماساژ سر را انجام دهید تا فولیکول‌های مو را تحریک کنید و سپس در بخش دوم دراز می‌کشید و از بالا به پایین آویزان می‌شود تا جریان خون به پوست سر شما افزایش پیدا کند.

در این روش باید روغن زیتون، روغن آرگان یا روغن نارگیل را به موهایتان بزنید و شروع به ماساژ دادن کنید و روی پوست سر تمرکز کنید و موهایتان را به طور کامل شانه بزنید.

سپس از انگشتان دستتان برای ماساژ دادن سر به صورت دایره‌ای استفاده کنید. حرکات شما تقریباً باید ۵ دقیقه در جهت عقربه‌های ساعت یا خلاف جهت باشد.

سپس روی تخت دراز بکشید، به طوری که سر شما بیرون از تخت باشد و سرتان را از طریق گردن که روی تخت است نگه دارید.

۴ دقیقه در همین حالت بمانید و بعد از این چهار دقیقه به آرامی به پوزیشن اصلی خود برگردید و سپس روغن‌ها را از روی سر بشویید. می‌توانید هر روز هفته این کار را انجام دهید تا رشد موهایتان تحریک شود.

۷- تمرین های هوازی

یکی دیگر از راه‌های افزایش رشد مو، انجام تمرین‌های هوازی به طور منظم است و باید آن را به بخشی از روتین مراقبت از موی خود تبدیل کنید که یکی از آن‌ها پرش به سمت کناره‌های بدن است.

برای انجام این تمرین باید صاف بایستید سپس دستان تان را شبیه حالتی که طناب می‌زنید نگهدارید.

سپس به آرامی زانو‌های خود را خم کنید و به سمت کناره‌های بدن بپرید و از چپ به راست بروید.

این کار را چند بار انجام دهید.

این روش باعث بهبود رشد مو می‌شود، زیرا سبوم که یک ماده روغنی و چرب است و از خشک شدن مو‌ها جلوگیری می‌کند را آزاد می‌کند و بعد از این روش می‌توانید یک حمام بخار داشته باشید تا احساس آرامش کنید و تولید سبوم را بیشتر از قبل افزایش دهید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه